Všechno, co potřebujete vědět o procesorech AMD

Podrobný materiál o procesorech AMD, včetně popisů čipsetů, návodů na úspěšné přetaktování a přehledu technických parametrů.
Petr Broža: Mezi nejvýznamnější zástupce procesorů pro patici Socket 7 patří bezesporu AMD. Poté, co se Intel zaměřil na Slot 1 a Socket 7 nadobro opustil, společnost AMD zůstala u staré dobré specifikace Pentia a dál chrlila rychlejší procesory pro tuto platformu. Nejdříve uvedla procesory K6 (166–300 MHz), pak přišly procesory K6-2 s podporou rozšiřující instrukční sady 3Dnow! a nakonec K6-III, což jsou procesory K6-2 rozšířené o vyrovnávací paměť druhé úrovně (L2 cache) přímo na destičce procesoru. Bohužel patice Socket 7 nepřináší mnoho možností pro rozvoj nových vlastností procesoru, proto AMD poprvé za svoji historii definovala svoji vlastní patici, Slot A, do něhož začala vyrábět procesor Athlon. V tomto článku se zaměřím na procesory K6-2 a K6-III a čipové sady pro ně dostupné.

Kdo podporuje AMD?
Pro uvedené procesory existují tři hlavní a nejrozšířenější čipové sady výrobců Acer Laboratories, SiS (Silicon Integrated System Corp.) a VIA Technologies – ALI Aladdin V, SiS 530 a VIA Apollo MVP3. Sama společnost AMD vyrábí vlastní čipové sady až pro procesory Athlon. Všechny čipové sady těchto firem mají hodně společných vlastností, na druhou stranu se mnoha drobnými rozdíly liší. Všechny podporují standard Super7 (100MHz sběrnice, která se poprvé objevila u K6-2 300 MHz), paměti SDRAM PC100 a frekvenci procesoru až do 500 MHz (550). Rozdílem oproti deskám pro procesory Intelu (PPGA, Slot 1) je integrace až 2MB vyrovnávací paměti přímo na základní desku. Procesory IDT, Cyrix a AMD K6-2 totiž nemají vlastní vyrovnávací paměti druhé úrovně jako procesory Intelu: Celeron má 128 kB, která běží na frekvenci jádra procesoru, Pentium II/III má 512 kB, která běží na polovině frekvence jádra procesoru. V případě K6-III se tak vyrovnávací paměť na desce stává třetí v pořadí, maximální velikost této mezipaměti může být až 2 368 kB.

K6-2 – výkon za velmi rozumnou cenu
Procesory K6-2 se začaly nabízet na interní frekvenci 300 MHz, přičemž frekvence sběrnice se nastavovala na 66 MHz (stejně jako Celeronů). Protože však k dispozici byly paměti SDRAM, které mohly běžet na 100MHz, brzy se K6-2 objevily i pro 100MHz sběrnici – tento standard se nazývá Super7. Procesory K6-2 pro 66MHz sběrnici jsou na trhu dostupné na frekvencích 300, 333 a 366 MHz, potom se AMD zaměřila výhradně na 100MHz ekvivalenty, které jsou díky možnosti použít novější paměti rychlejší v reálných aplikacích. V cenících firem ještě nějaké pozůstatky pro 66MHz sběrnici najdete, to pro případ, že máte desku, která 100 MHz neumí, společnost AMD však už s výrobou těchto procesorů skončila.

Procesory K6-2 pro 100MHz sběrnici se nabízejí ve frekvencích 300, 333 (FSB 95 MHz), 350, 380 (FSB 95 MHz), 400, 450, 475 (FSB 90 MHz), 500 a 533 MHz, přičemž poslední model byl ohlášen teprve nedávno.

Na rozdíl od procesorů Celeron, kterým AMD svými K6-2 od jejich uvedení konkuruje, nemají K6-2 svoji vlastní vyrovnávací paměť L2. Její absence docela výrazně zpomaluje práci s vlastní pamětí počítače. Protože staré modely Celeronu bez L2 cache nezaznamenaly žádný výrazný obchodní úspěch, možná se divíte, proč se K6-2 prodávají tak dobře:

  • K6-2 má dvakrát větší primární vyrovnávací paměť (64 kB: 32 kB na data, 32 kB na instrukce) oproti Celeronům a PII/III.

  • Sekundární vyrovnávací paměť je přítomna na základní desce, a to od 512 kB do 2 MB (práce s ní však probíhá na frekvenci sběrnice, kdežto L2 cache u Celeronů běží na frekvenci procesoru).

  • K6-2 mají rozšířenou instrukční sadu 3Dnow! (nechybí samozřejmě MMX), která zrychluje práci s multimediálními daty.
I tak je však K6-2 slabší ve výpočtech s pohyblivou čárkou oproti Celeronům na stejné frekvenci, kvůli pomalejší práci se systémovou pamětí (na vině jsou čipsety, viz dále) je aplikační výkon, zejména ve hrách a 3D grafice, slabší.

K6-2 má však oproti Celeronům jednu velkou výhodou – náklady na výrobu jsou nízké, proto jsou K6-2 velice levné; k poměru cena/výkon je dnes nejlepší koupí K6-2 na 400 MHz, Celeron na 400 MHz stojí skoro o polovinu více. Navíc i základní desky se Socketem 7 jsou levnější, takže celá sestava může přijít až o 3–4 tisíce levněji než srovnatelná sestava s Celeronem. Uživatel je tak ochoten nějakou tu ztrátu výkonu oželet.

K6-III – možná až zbytečně drahé
V době, kdy AMD mělo jen svoji K6-2, nemohla příliš konkurovat výkonným Pentiím II a později Pentiím III. Proto se rozhodlo k docela radikálnímu kroku – pokusila se integrovat sekundární vyrovnávací paměť přímo na čip procesoru. Bylo to kousek vpravdě husarský, protože se musela vejít do těsného rozměru patice Socket 7. Pokus dopadl úspěšně a výsledkem je K6-III. Protože je však výroba nákladná a procesory nelze chrlit zdaleka tak rychle jako K6-2, jsou K6-III na stejných frekvencích více jak dvakrát dražší, přitom nárůst výkonu není tak vysoký. Zrychlila se však práce s pamětí, a to téměř o padesát procent, vlastní výkon (CPU, FPU) zůstal na úrovni K6-2. Reálný nárůst výkonu, např. ve hrách a aplikacích náročných na rychlou paměť, je asi 25 procent.

K6-III se nabízí na frekvencích 400 a 450 MHz, přičemž sekundární vyrovnávací paměť běží na frekvenci procesoru stejně jako u Celeronů, vyšší frekvence tak o něco málo zvýší i rychlost práce s pamětí.

Bohužel technologické problémy neumožnily jít společnosti AMD na vyšší frekvence, takže zůstalo pouze u dvou modelů. Výsledkem tohoto neúspěchu je opuštění patice Socket 7 a vývoj nového standardu – Slot A a procesoru Athlon. U K6-2 se však dá jít pořád výš, takže se jistě dočkáme i vyšších frekvencí než současných 533 MHz. Pokud však vnitřní strukturu K6-2 nepotká nějaká výrazná změna, která zvýší výkon více než jen o pár procent, bude jedinou platformou, kde půjde výkon výrazně nahoru, Slot A.

Výkony procesorů AMD
Test výkonů jednotlivých procesorů byl proveden na základní desce Soltek s čipsetem VIA Apollo MVP3, 96 MB paměti SDRAM (8 ns, 100 MHz), grafickými kartami ATI Rage Fury 32 MB a 3dfx Voodoo2 12 MB. K dispozici jsem měl procesory K6-2 na frekvencích 300/66, 350, 400 a 450 MHz, a procesory K6-III na 400 a 450 MHz.

Protože se standardně testují prakticky dva ukazatele výkonu, výkon v pevné čárce a výkon v pohyblivé čárce, není rozdíl mezi jednotlivými procesory tak patrný. Tento výkon je pro 66 a 100MHz sběrnici prakticky stejný; co se však mění, je rychlost práce s pamětí. Proto je součástí porovnání také test rychlosti paměti při práci s pohyblivou a pevnou čárkou – všechny čtyři testy byly provedeny programem SiSoft Sandra 99.

Aby bylo možné porovnat reálný aplikační výkon, použil jsem k testu také hru Quake 3 Arena v1.08 – to je jedna z her s nejvyššími nároky na herní hardware současnosti. Testována byla rozlišení 640 × 480, 800 × 600 a 1 024 × 768 ve 32bitových barvách, kvalita textur byla nastavena na default s bilineárním filtrováním. Zároveň byla vypnuta obloha, dynamická světla a vertikální synchronizace.

A jaké jsou výsledky?
Vede samozřejmě K6-III na 450 MHz, jehož výkon je zhruba víc jako o polovinu vyšší než u K6-2 300 MHz, při práci s pamětí skoro dvojnásobný. To se samozřejmě muselo projevit i ve hře Quake 3, kde je v rozlišení 800 × 600 více jak dvakrát rychlejší.

Viditelný je zvýšený výkon K6-2 300 MHz při přechodu na 100MHz sběrnici, o třetinu při práci s pamětí (logicky), o čtvrtinu pak v hře Quake 3. Malý nárůst výkonu je i v operacích s pevnou čárkou, řádově v procentech.

Největším překvapením jsou však procesory K6-2 400 a 450 MHz. Při přetaktování K6-2 400 na 450 počítač dosáhl ve Quake 3 lepších výsledků než při použití klasické K6-2 450, přičemž výkon v Sandře byl na chlup identický. Pokud tedy chcete běžet na 450 MHz, není důvodu, proč investovat do K6-2 na 450 MHz (tedy pokud nechcete jít ještě dál na 500).

Jaké jsou hlavní čipsety pro Socket 7?
Základní desky, které jsou dnes k dispozici, mají až na výjimky tři čipsety, které byly vyjmenovány. VIA má v rukávu navíc ještě MVP4, která je kombinací MVP3, zvukové karty a grafické karty Trident. I SiS 530 má integrován grafický a zvukový čip – obě řešení jsou tedy určena pro levné počítače, které nebude třeba v budoucnu rozšiřovat. Výhodou čipsetů pro standard Socket 7 je možnost použít klasické EDO RAM v patici SIMM, lze dokonce za cenu ztráty výkonu kombinovat paměti EDO RAM a SDRAM.

Bohužel tyto čipsety nejsou systémy Windows 95/98 příliš podporovány, a tak je potřeba po instalaci systému nejprve nainstalovat všechny záplaty z cédéčka, které dostanete k základní desce, popř. další novější stažené z Internetu – teprve pak poběží všechna další zařízení. Standardně se objevují problémy s novějšími grafickými kartami pro AGP (TNT/TNT2, Rage Fury, Matrox Millennium G400) nebo s Ultra DMA, popř. s řízením spotřeby.

Tip: Pro čipsety VIA a ALI jste mohli aktuální záplaty najít na cédéčku Computeru 22/99.

ALI Aladdin
Výrobcem je společnost Acer Laboratories. Není příliš nový, takže nemá např. podporu Ultra ATA/66, ale postačí. Podporuje 100MHz sběrnici, port AGP 2×, paměť do 768 MB. S pamětí však pracuje pomaleji než MVP3/4, řádově o 10 procent a neumí BusMastering.

SiS 530
Používá se pro ty nejlevnější sestavy. Má integrovanou grafickou (SiS 6320) a zvukovou kartu (spíše čip), zpravidla se montuje na základní desky standardu MicroATX. Protože nemá port AGP, nejsou možná další rozšíření – ovšem integrovaná karta rozhraní AGP používá. Tato karta nemá vlastní paměť, využívá tu, kterou do ní vložíte (EDO nebo SDRAM), většinou 8 MB, ovšem to záleží na nastavení desky nebo na výrobci. Výhodou je podpora Ultra ATA/66, dekódování DVD a podpora paměti do 1,5 GB (nejvíce z čipsetů pro Socket 7).

VIA Apollo MVP3/4
MVP3 je pro patici Socket 7 nepsaným standardem, stejně jako je jím u Intelu čipset BX440. Je na světě už nějakou tu chvíli a podobně jako BX existuje také už v několika verzích. Stejně jako Aladdin V neumí Ultra ATA/66, umí však adresovat až 2 MB sekundární vyrovnávací paměti a podporuje paměti DDR. Čipset má také výbornou podporu na webu VIA a nejrychlejší práci s pamětí z dostupných čipsetů pro Socket 7 (viz srovnání s Aladdinem V). Stále se však v tomto ohledu nevyrovná BX440.

MVP4 je novějším čipsetem, proto podporuje některé nové vlastnosti: Ultra ATA/66, má integrovaný hardwarový monitoring, obsahuje grafickou a zvukovou kartu, modem, výstup na televizor, vstup z videa, možnost zachytávání videosignálu, dekódování DVD, to vše za velmi příjemnou cenu. Pokud chcete opravdu levnou sestavu a dokupovat co nejméně komponent, může být MVP4 velmi zajímavou volbou; oproti SiS 530 má pár funkcí navíc.

Jak na přetaktování?
Přetaktování procesorů AMD není tak jednoduché jako u Celeronů, kde stačí jen přehodit sběrnici z 66 na 100 (nebo 75, 83) MHz. Protože dnes prodávané procesory AMD už na 100 MHz běží, je nutné pro přetaktování zvýšit násobič základní frekvence sběrnice. Pokud tedy máte K6-2 300 MHz a FSB máte na 100 MHz, změňte násobič z 3 na 3,5 – frekvence jádra se vyhoupne na 350 MHz. Prakticky platí pravidlo, že frekvenci jádra lze vždy zvýšit o jeden stupeň – z 300 na 350, z 350 na 400 apod. Někdy pomůže zvýšit napětí jádra o jednu desetinu. Praktické testy ukázaly, že u K6-2 na 300 a 400 MHz to není nutné, běží na vyšší frekvenci bez problémů, u K6-2 350 MHz jsem musel zvýšit napětí na 2,3 V, aby byl procesor stabilní; na 450 jsem ho však nedostal ani při velkém přemlouvání, systém nenaběhl vůbec. Také když jsem se pokusil přetaktovat K6-2 450 MHz, nepomohlo ani zvýšení napětí – na 500 MHz byl systém nestabilní a upozorňoval na chybu v registrech.

U K6-III se mi přetaktovat procesor bohužel nepovedlo vůbec. U K6-III 400 MHz (2,4 V – AHX) nepomohlo ani zvýšení napětí na 2,5 V, u K6-III 450 MHz (2,2 V – AFX) se systém sice rozjel, ale občas mi rád ukazoval modré obrazovky; nepomohlo ani 2,3 V.

Naopak výborně šlo přetaktovat K6-300/66 (2,2 V), kdy jsem se dostal bez problémů až na 366 MHz (2,3 V; u 333 MHz byl systém stabilní i na 2,2 V).

Kdy poznáte, že přetaktování bylo úspěšné? Jakmile vám v pohodě naběhnou Windows, můžete si blahopřát. Tehdy mi všechny procesory vydržely přetaktované bez problémů několik hodin; K6-2 350 MHz na 400 jsem dokonce nechal běžet 3 dny bez vypnutí, přestože jsem použil pouze obyčejný větráček na Pentium do 200 MHz.

Pozor na chlazení:
Několikrát se mi stalo, že jsem při výměně procesorů zapomněl na větráček – procesor se dokázal zahřát za několik sekund a zastavil náběh systému. Nejdéle přežila bez větráku K6-2 300/66 MHz, dokonce až do spuštění Windows a spuštění testu. K6-III 450 MHz se zahřála téměř okamžitě a způsobila krach počítače už při detektování disků v BIOSu.

Tip: Pokud nejde přetaktovat procesor na vyšší frekvenci, zkuste malý trik: snižte frekvenci sběrnice na 95 MHz – desky ji umí a rychlosti pamětí to moc neublíží. K6-2 450 MHz se mi tak povedlo přehodit na 475, i když na 500 běžet nechtěla.

Ladění výkonu
Protože čipsety pro Socket 7 pracují s pamětí daleko pomaleji, je v zájmu uživatele jakýmkoliv způsobem zvýšit rychlost pamětí.

  • Pokud máte kvalitní paměti, nastavte v BIOSu hodnotu CAS na 2 (standardně je 3), většina 100MHz pamětí (odpovídajících standardu PC100) to zvládne bez problémů. Pokud ne, poznáte to už při běhu Windows, která budou docela nestabilní. Jestliže ano, rychlost práce s pamětí se může zvýšit o 5–15 procent.

  • Časování pamětí nastavte na 7–8 ns, pokud však deska nemá možnost nastavit v BIOSu konkrétní hodnoty, zadejte alespoň Fast nebo Turbo. Když nebude systém stabilní, buď vyměňte paměti, nebo se budete muset spokojit s nižším výkonem

  • Pokud máte sběrnici na 100 MHz a výkon pamětí tomu neodpovídá, je možné, že paměti běží jenom na 66 MHz. Některé desky totiž frekvenci paměti nastavují podle frekvence sběrnice AGP, tedy 66 MHz, nikoliv podle frekvence sběrnice systémové. S tím jsem se setkal např. u své desky Soltek, kdy jsem měl FSB na 100 MHz, paměti však vesele skomíraly na 66 MHz. Tehdy stačí pořádně prostudovat dokumentaci a několika propojkami sladit frekvenci pamětí s frekvencí sběrnice.

Srovnání parametrů procesorů Intelu a AMD
Procesor Rozsah frekvencí Patice Vyrovnávací paměť L1 (čip) Vyrovnávací paměť L2 Rozšířená instrukční sada Sběrnice
K6-2 300-533 Super7 64 0-2 MB (deska) MMX, 3DNow! 66/100
K6-III 400-450 Super7 64 256 kB (+L3 na desce) MMX, 3DNow! 100
Athlon 500-750 SlotA 128 512 MMX, Enhanced 3DNow! 200
Celeron 300-533 PPGA/Slot1 32 128 MMX 66
Pentium II 233-450 Slot1 32 512 *) MMX 100
Pentium III 450-700 Slot1 32 512 *) MMX, SSE 100-133
*) Vyrovnávací paměť běží na polovině vnitřní frekvence procesoru

Značení procesorů řady AMD K6
Procesory K6-2 do 400 MHz se značí kódem AFR, pokud jsou pro sběrnici 100 MHz, pokud jsou pro sběrnici 66 MHz, mají označení AFR-66. Můžete se setkat i s procesory K6-2 pro 66MHz sběrnici bez označení – jde o starší typy, z doby, kdy se ještě varianta pro 100MHz sběrnici nevyráběla. Od frekvence 450 MHz se K6-2 značí AFX. Všechny nové procesory K6-2 běží na 2,2 V, je možné se setkat se staršími modely, kde K6-2 400 běží na 2,3 a K6-2 450 na 2,4 V. Na to je třeba si dát pozor, abyste do 2,2V procesoru nepustili omylem 2,4 V. Naštěstí je na procesoru vždy uvedeno, jaké napětí jádro používá, takže se stačí jen podívat. Procesory K6-III se vyrábějí buď s označením AHX (2,4 V) nebo AFX (2,2 V), stejně jako u K6-2 je napětí na procesoru vždy uvedeno.

Jeden tip na závěr
Naprosto nejvýhodnější koupí je nyní procesor AMD K6-2 400 MHz. Stojí o pár desítek korun více než K6-2 350 MHz, přitom jde v pohodě přetaktovat na 450 MHz. K6-2 450 MHz se nevyplatí už jen kvůli cenovému rozdílu, jemuž výkon vůbec neodpovídá. Pětistovka je zbytečně drahá, za ty peníze je lepší koupit K6-III na 400 MHz, získáte vyšší výkon a ještě ušetříte více jak pět set korun. Zbytečností je také K6-III na 450 MHz, o K6-2 533 MHz ani nemluvím (navíc zatím není ani v nabídkách). Raději než na megahertzy hleďte na reálný výkon a stav vaší peněženky.
Diskuze (17) Další článek: Máte klávesnici Microsoftu? Nahrejte si aktualizaci ovladačů

Témata článku: Windows, Trident, Apollo 11, Levné televizory, Pot, Malý nárůst, Ali, Test paměti, Reálná rychlost, Zvukový projev, Paměti, Hlavní čipset, Frekvence, Procesor, Vyrovnávací paměť, Sis, Proces, Výkon, Rage, Základní frekvence, Nejlevnější televizory, Fury, Slota, Drahý model, QuakeIntel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

** Elon Musk popsal v e-mailu kritickou situaci kolem motorů Raptor ** Pokud se potíže nevyřeší, může firmě hrozit bankrot ** Sám Musk zrušil dovolenou a šel pracovat na výrobní linku

Karel Kilián
StarshipSpaceXElon Musk
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze tankové multifunkční tiskárny Epson EcoTank L6460. Inkoust patří i do kanceláře

Recenze tankové multifunkční tiskárny Epson EcoTank L6460. Inkoust patří i do kanceláře

S nástupem tankových inkoustovek vzrostla konkurence klasickým kancelářským laserovým tiskárnám. Chlubí se totiž velmi nízkými provozními náklady.

Jan Spěšný
EpsonTiskárnyTesty
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
PITVA: Podívejte se na promyšlené cesty světla v LCD projektoru Epson

PITVA: Podívejte se na promyšlené cesty světla v LCD projektoru Epson

Po několika mini- až mikro- pitvách jsme konečně rozebrali pořádný kus elektroniky: projektor Epson využívající technologii LCD. A že bylo co objevovat!

Jiří Kuruc
ProjektoryPitva