Všechna média z digitálních fotoaparátů snadno do počítače

Recenze zařízení Camera Connect Pro pro čtení karet Smartmedia, Compact Flash a ATA Flash na běžném počítači.
Asi pro nikoho nebude skutečnost, že notebooky obsahují sloty na PC karty, novinkou. Většinou najdete dva sloty typu II a drtivá většina notebooků nabízí také jeden slot typu III, někteří dokonce zároveň jeden typu II i typu III. Tyto sloty je možné využít pro připojení externí mechaniky CD-ROM, síťové karty nebo modemu v PCMCIA provedení a pro využití tzv. výměnných disků atd.

V digitálních fotoaparátech jsou široce využívány malé paměťové karty typu Compact Flash a Smart Medium. Aby tyto karty (a rovněž s PC kartami rozměrově nestandardní karty typu Compact Flash) bylo možné použít i v noteboocích, existují adaptéry (shuttle bay), které jim dávají plnohodnotný tvar PC karty pro vsunutí do slotu notebooku.

Camera Connect Pro
Jenže jak si například načíst data z digitálního fotoaparátu, když notebook nemáte k dispozici? Nabízí se velmi jednoduché řešení v podobě externí mechaniky Camera Connect Pro. Tato mechanika je s počítačem propojena přes paralelní port a klávesnici a obsahuje sloty pro všechny druhy paměťových karet (Smart Medium, Compact i ATA Flash). Stolní počítač pozná Camera Connect Pro jako disketovou mechaniku, proto můžete karty vytahovat z mechaniky kdy se vám zlíbí. O svůj port na počítači nepřijdete, další zařízení je možné připojit přímo přes mechaniku (tak jako zařízení SCSI). Nesmírnou výhodou externí mechaniky Camera Connect Pro jsou sloty pro karty ve skutečných velikostech; odpadá potřeba dokoupit si patřičné adaptéry (ušetříte tak až cenu jedné PC karty).

Tak jako má Camera Connect Pro své výhody, má i nevýhody. Jednou z nich je nemožnost používat všechny tři typy karet najednou. To souvisí s připojením mechaniky přes paralelní port, který zajišťuje jen velmi pomalý přenos dat. Navíc se při současném tisku na tiskárně připojené přes paralelní port mechaniky rychlost rapidně sníží (viz tabulka).

Jsem použitelná?
Tak jako mechanika Camera Connect Pro, tak i paměťové karty (PCMCIA, ATA a Compact Flash) nejsou bohužel zatím mezi uživateli České republiky příliš rozšířené. Jedním z důvodů je jejich vyšší cena.

Paměťové karty ATA Flash nacházejí prozatím největší využití u digitálních fotoaparátů, kde však rivalita mezi jejich výrobci způsobuje, že ani v této oblasti doposud nejsou standardem.

Umístění karet Doba kopírování dat z karty na pevný disk Doba kopírování dat z karty na pevný disk při tisku
Camera Connect Pro 3min. 56s - 69,07 kB/s 8min. 36s - 31,6 kB/s
Notebook 25s - 640 kB/s 35s - 457 kB/s

Typy karet:
Jak jsem již řekl v úvodu, existují tři druhy paměťových karet vhodných pro digitální fotoaparáty: ATA Flash, Compact Flash a Smart Medium. Žádná z nich se doposud nestala jediným podporovaným standardem.
Karta Váha Maximální kapacita Cena 16 MB bez DPH Adaptér/cena
ATA Flash 120 g 1 GB 4 900 Kč ne
Compact Flash 48 g 48 MB 3 900 Kč ano/800 Kč
Smart Media 16 g 16 MB 2 500 Kč ano/2 700 Kč

Karta ATA Flash vypadá jako klasická PC karta typu II a právě pro svoji velikost je využívána pouze ve starších fotoaparátech a v noteboocích, kde může dosahovat kapacity až 1 GB (32 000 Kč bez DPH).

Compact Flash je oproti ATA Flash je třetinová.

Smart Medium je nejmenší a nejtenčí typ paměťových karet, jako paměť pro digitální fotoaparáty má největší využití.

Zapůjčil: ComDis s.r.o.
Tel: 069-661 63 83
Cena: 3 990 Kč bez DPH
Váš názor Další článek: Provozuji více tiskáren na jednom serveru a potřebuji změnit umístění tiskových souborů pouze pro jednu z nich

Témata článku: Notebooky, Fotografování, Fotoaparát, Média, Pomalá doba, Atos, Připojení tiskárny k pc, PCMCIA, Paměťové karty, Paměťová karta, Drtivá většina, Smart, Compact, Využitá kapacita, Karta, Camera, Slot, Pomalý přenos, Digitální fotoaparát, Digit


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 118Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu