Všechna média z digitálních fotoaparátů snadno do počítače

Recenze zařízení Camera Connect Pro pro čtení karet Smartmedia, Compact Flash a ATA Flash na běžném počítači.
Asi pro nikoho nebude skutečnost, že notebooky obsahují sloty na PC karty, novinkou. Většinou najdete dva sloty typu II a drtivá většina notebooků nabízí také jeden slot typu III, někteří dokonce zároveň jeden typu II i typu III. Tyto sloty je možné využít pro připojení externí mechaniky CD-ROM, síťové karty nebo modemu v PCMCIA provedení a pro využití tzv. výměnných disků atd.

V digitálních fotoaparátech jsou široce využívány malé paměťové karty typu Compact Flash a Smart Medium. Aby tyto karty (a rovněž s PC kartami rozměrově nestandardní karty typu Compact Flash) bylo možné použít i v noteboocích, existují adaptéry (shuttle bay), které jim dávají plnohodnotný tvar PC karty pro vsunutí do slotu notebooku.

Camera Connect Pro
Jenže jak si například načíst data z digitálního fotoaparátu, když notebook nemáte k dispozici? Nabízí se velmi jednoduché řešení v podobě externí mechaniky Camera Connect Pro. Tato mechanika je s počítačem propojena přes paralelní port a klávesnici a obsahuje sloty pro všechny druhy paměťových karet (Smart Medium, Compact i ATA Flash). Stolní počítač pozná Camera Connect Pro jako disketovou mechaniku, proto můžete karty vytahovat z mechaniky kdy se vám zlíbí. O svůj port na počítači nepřijdete, další zařízení je možné připojit přímo přes mechaniku (tak jako zařízení SCSI). Nesmírnou výhodou externí mechaniky Camera Connect Pro jsou sloty pro karty ve skutečných velikostech; odpadá potřeba dokoupit si patřičné adaptéry (ušetříte tak až cenu jedné PC karty).

Tak jako má Camera Connect Pro své výhody, má i nevýhody. Jednou z nich je nemožnost používat všechny tři typy karet najednou. To souvisí s připojením mechaniky přes paralelní port, který zajišťuje jen velmi pomalý přenos dat. Navíc se při současném tisku na tiskárně připojené přes paralelní port mechaniky rychlost rapidně sníží (viz tabulka).

Jsem použitelná?
Tak jako mechanika Camera Connect Pro, tak i paměťové karty (PCMCIA, ATA a Compact Flash) nejsou bohužel zatím mezi uživateli České republiky příliš rozšířené. Jedním z důvodů je jejich vyšší cena.

Paměťové karty ATA Flash nacházejí prozatím největší využití u digitálních fotoaparátů, kde však rivalita mezi jejich výrobci způsobuje, že ani v této oblasti doposud nejsou standardem.

Umístění karet Doba kopírování dat z karty na pevný disk Doba kopírování dat z karty na pevný disk při tisku
Camera Connect Pro 3min. 56s - 69,07 kB/s 8min. 36s - 31,6 kB/s
Notebook 25s - 640 kB/s 35s - 457 kB/s

Typy karet:
Jak jsem již řekl v úvodu, existují tři druhy paměťových karet vhodných pro digitální fotoaparáty: ATA Flash, Compact Flash a Smart Medium. Žádná z nich se doposud nestala jediným podporovaným standardem.
Karta Váha Maximální kapacita Cena 16 MB bez DPH Adaptér/cena
ATA Flash 120 g 1 GB 4 900 Kč ne
Compact Flash 48 g 48 MB 3 900 Kč ano/800 Kč
Smart Media 16 g 16 MB 2 500 Kč ano/2 700 Kč

Karta ATA Flash vypadá jako klasická PC karta typu II a právě pro svoji velikost je využívána pouze ve starších fotoaparátech a v noteboocích, kde může dosahovat kapacity až 1 GB (32 000 Kč bez DPH).

Compact Flash je oproti ATA Flash je třetinová.

Smart Medium je nejmenší a nejtenčí typ paměťových karet, jako paměť pro digitální fotoaparáty má největší využití.

Zapůjčil: ComDis s.r.o.
Tel: 069-661 63 83
Cena: 3 990 Kč bez DPH
Váš názor Další článek: Provozuji více tiskáren na jednom serveru a potřebuji změnit umístění tiskových souborů pouze pro jednu z nich

Témata článku: Notebooky, Fotografování, Fotoaparát, Média, Smart, Compact, Karta, Camera, PCMCIA, Připojení tiskárny k pc, Paměťové karty, Slot, Využitá kapacita, Paměťová karta, Atos, Pomalá doba, Pomalý přenos, Drtivá většina, Digitální fotoaparát


Určitě si přečtěte

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 75

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí