Vše ze světa Windows Vista: měsíc třetí, únor 2007

Neděle je na Živě.cz dobrým prostorem pro ohlédnutí přes rameno. Již od jejich narozenin 30. listopadu bedlivě sledujeme zrání Windows Vista. Jaký byl třetí měsíc jejich života a vlastně zcela první měsíc prodeje podle redakčního VistaBlogu?

Čtenáři VistaBlogu zasílají prostřednictvím kontaktního formuláře Ptejte se nás své dotazy a připomínky. Odhadem polovinu všech dotazů tvoří dotazy spojené s aktivací Windows Vista. Takové množství čtenářských žádostí způsobilo, že jsme se licencování a přidruženým záležitostem během února věnovali hned několikrát.

Produktové klíče a přenos aktivace na jiný počítač

Začali jsme popisem nakládání systému s produktovými klíči. Produktové klíče Windows Vista jsou stejné jak pro všechny jazykové, tak pro obě platformní verze. Jeden produktový klíč tak lze použít na anglickou i českou, jakož i na dvaatřicetibitovou a čtyřiašedesátibitovou verzi Windows. V případě, že je uživatel vlastníkem edicí nižších než Ultimate a nevlastní tedy DVD s 32bit i 64bit verzí, může v případě zájmu bez problémů (u Microsoftu za manipulační poplatek) DVD získat a svůj produktový klíč použít pro instalaci a aktivaci nové verze.

Klepněte pro větší obrázek

Plné verze Windows Vista (FPP) lze bez omezení reinstalovat i přenášet na jiný počítač. Licence se však vztahuje právě na jeden počítač, není tedy možné mít dva systémy souběžně aktivovány za použití jen jednoho produktového klíče. Licence vyžaduje systém z původního stroje odstranit a teprve potom je možno instalovat na nový. I kdyby Windows na prvním počítači zůstala, aktivační proces druhého počítače (nejpravděpodobněji povinně provedený po telefonu) způsobí vyresetování aktivace, která se tak bude nově vázat na počítač dvě.

OEM Windows Vista i bez nákupu nového hardwaru

Často jsme dotazováni, zda je opravdu možné zakoupit OEM Windows Vista bez současného zakoupení hardwaru. Ano, je. Mnozí prodejci váží cenově zvýhodněné OEM verze výlučně na nákup celé počítačové sestavy nebo takových komponent, z nichž lze funkční počítač sestavit. Funkčním počítačem samozřejmě Microsoft nemyslí na stole rozloženou hromádku komponent, která se zapíná zkratováním pinů na základní desce. Postačujícími komponenty jsou alespoň skříň (nevíme však zda musí obsahovat zdroj), základní deska, procesor, operační paměť a pevný disk.

Někteří jiní prodejci však nabízí i tzv. Windows Vista OEM for System builders, tedy totéž OEM balení avšak nerozbalené. OEM balení Windows totiž lze využít dvěma způsoby. Pokud jej distributor prodává jako běžné OEM spolu s hardwarem, musí balení rozbalit (porušit samolepku na krabici). Dále by měl systém předinstalovat a na skříň počítače přelepit samolepku s licenčním číslem. Pokud však samolepka na krabici porušena není, nebyla ještě uzavřena licenční smlouva s koncovým zákazníkem a tudíž lze toto balení přeprodávat jiným výrobcům sestav.

Licence pro firmy

Jednomu z čtenářů jsme bohužel museli zhatit jeho touhu po Windows Vista bez potřeby aktivace. Na otázku, zda takové edice existuje, se bohužel nedá odpovědět jinak než, že bohužel ne. Pro podniky je určena edice Business, i ta však vyžaduje aktivaci. Pro zjednodušení tohoto procesu nabízí Microsoft službu Key Management Service, kterou může administrátor nainstalovat na firemní server a Windows Vista následně provádí aktivaci pouze proti tomuto serveru, nikoli prostřednictvím internetu. Velkým partnerům Microsoftu je k dispozici ještě jedna, běžně neprodejná edice - Enterprise. I zde však je potřeba aktivaci. Microsoft se brání proti zneužívání corporate edicí v domácnostech.

Creative a M-Audio se trápí s ovladači. A kdo je ten třetí vzadu?

Věnovali jsme se i kompatibilitě hardwaru. Shodou okolností hned trojici zvukových karet. Ovladačovou anabázi jsme začali u karet řady SoundBlaster X-Fi společnosti Creative: Jelikož ovladače nejsou dokončené, mnohé schopnosti, které karty X-Fi mají ve Windows XP, zkrátka chybí. Kromě podpory HW akcelerace zvuku u starších her, která ve Windows Vista vůbec není přítomna a jíž Creative řeší prostřednictvím aplikace ALchemy, nezvládá současná verze ovladačů ani dekódovat Dolby Digital, DTS a DVD Audio, nepodporuje konfiguraci reproduktorů 6.1 a není schopna aktivovat výstup S/PDIF v čtyřiašedesátibitových Windows. Doufejme, že se již brzy dočkáme nového vydání, které zmíněné nedostatky opraví.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě hůře na tom však jsou u M-Audio. Zatímco naprostá většina konkurenčních zvukových karet v segmentu pro domácí mutlimédia již ovladači pro Windows Vista disponuje, M-Audio mlčí - a to jak doslova výrobce, tak i přeneseně karty. V současnosti je obtížné narazit na ve Vistách zcela nefunkční hardware. Alespoň částečnou funkčnost lze u většiny zařízení zajistit buď použitím betaverze ovladače, ovladače pro starší verze Windows, či ovladače referenčního od výrobce použitého čipu.

V případě M-Audio je však situace odlišná. Betaverze nativních Vista ovladačů neexistuje. Ovladače pro Windows XP (mimochodem první a jediné, rokem 2004 datované vydání, které kdy výrobce představil) použít nelze, neboť přestože instalace se v režimu kompatibility podaří, karta stejně nefunguje a ovládací panel způsobuje pád procesu Rundll32.exe. Referenční ovladače čipu Via Envy24 rovněž nejsou k užitku, neboť M-Audio sice používá tento čip, avšak vybavuje jej vlastním firmwarem.

Klepněte pro větší obrázek

Oba velké výrobce pak zastiňuje producent často opovrhovaných integrovaných kodeků Realtek. Ten totiž vydal novou (a především plně funkční) verzi ovladačů svých HD audio kodeků. Jde o čipy řad ALC882, ALC883, ALC885, ALC888, ALC861VD, ALC660, ALC662, ALC260, ALC262, ALC268 a navíc ATI HDMI. Všechny ovladače mají certifikaci WHQL.

Novinky v systému

Ignorovat nelze nové vlastnosti a možnosti, které do světa Windows přinesla Windows Vista. Windows Vista přicházejí s drobnou novinkou v procesu vypínání. S novinkou, která jistě každého na první pohled potěší. Později však uživatel začne zjišťovat, že postaru to vlastně bylo lepší, aby si nakonec na nové jednodušší ovládání zvykl. Microsoft ve Windows Vista vypustil z procesu vypínání potvrzující krok.

Veškeré úkony z ukončovacího dialogu starších Windows najdeme nyní v rozbalovací nabídce tlačítka Zámek naspodu nabídky Start. Reagují bez jakéhokoli potvrzení stejně jako tlačítko Zámek a jeho sousední tlačítko Vypnout přímo v nabídce Start. Výchozí akcí tlačítka Vypnout je přepnutí do režimu spánku, po chvilce hledání však najdeme i možnost tuto funkci změnit.

Místo se dostalo i na nový pokročilý způsob konfigurace napájení. To, co jsme znali ze starších systémů Windows jako profily napájení, se ve Windows Vista vyvinulo na vyšší úroveň. Plány napájení umožňují nezávislou konfiguraci mnoha důležitých nastavení - vždy pro režim pod napětím i režim běhu na baterii. Jednoduchou změnou plánu napájení si tak po systému můžeme vyžádat potřebný výkon, jakož i naopak z baterie vymáčknout několik drahocenných minutek.

Klepněte pro větší obrázek

Mnohým uživatelům vadí i velikost ikon na ploše. Naštěstí ji lze jednoduše změnit. Windows Vista nabízí velmi dobrou, použitelnou a jednoduchou cestu ke změně velikosti ikon na ploše i ve všech oknech Průzkumníka. Odpověď však je jednoduchá: Podržte klávesu Ctrl a otočte kolečkem myši.

Vyhnout jsme se nemohli ani jedné z nejvyzdvihovanějších vlastností Windows Vista. Vysvětlili jsme si totiž, jak deaktivovat Řízení uživatelského účtu. Vypnutí UAC je naštěstí oproti původním návrhům, které počítaly se zásahy v editoru systémových politik, snadné. Stačí nahlédnout do ovládacího panelu Uživatelské účty, zvolit účet, pro nějž UAC vypínáme, a kliknout na odkaz Zapnout nebo vypnout nástroj Řízení uživatelských účtů. V následujícím panelu stačí pouze odškrtnout jedinou položku a potvrdit poslední žádost o zvýšení práv, kterou kdy uvidíte. Aby se UAC skutečně vypnulo, je potřeba restartovat počítač.

Kuriozity ale také nesměly chybět

Víme tak třeba že Bill Gates osobně nenapsal žádný kód pro Windows Vista On sám to později potvrdil, i když připustil, že ve Windows může být pozůstatek některého jeho kódu, což je podivné, neboť naposledy programoval na začátku osmdesátých let.

Vedle toho jsme ale vyvrátili i populární fámu o Windows Vista coby policajtem bdícím nad ilegálními daty. Windows Vista nelicencovaný obsah nevyhledávají (nedovedu si představit, jak by to měla provádět) ani neodesílají hlášení o obsahu disku do internetu. Systém obecně (podle logu firewallu) neuskutečňuje žádnou neautorizovanou komunikaci do internetu. Mimo uživatelovu přímou činnost existuje jen několik příležitosti, kdy Windows komunikují se servery v internetu. Jsou to zejména aktivace, ověření pravosti, Windows Update, odesílání chybových hlášení a odesílání informací do programu uživatelských zkušeností se systémem Windows. S výjimkou ověření pravosti při stahování Windows Ultimate Extras prostřednictvím Windows Update jde vesměs o akce uživatelem explicitně vyžádané a povolené.

Nejvíce diskuzí však vyvolal zdánlivě nevinný (a navíc pravdivý zápisek) o grafické bootovací obrazovce Windows, která je ve Vistách standardně skryta. Nejde o chybu, nýbrž vlastnost. Microsoft se rozhodl upřednostnit výkon před vzhledem a neumístit do startovací obrazovky žádný obrázek. Údajně by se tak měla zkrátit doba potřebná pro spuštění Windows zhruba o šest sekund oproti původně plánované spouštěcí obrazovce s efektem Aurora.

Diskuze (104) Další článek: Na téma: Vesmír – pohled na něj i z něj

Témata článku: Hardware, Microsoft, Windows, Měsíc, Windows Vista, Sestavy, Aktivace, Potřebný hardware, Windows 7 Ultimate, Kody, Svět, Startovací okno, Zvukový profil, Původní stroj, Audio, Nový účet, Nativní přenos, Samolepka, Aurora, Alchemy, Nativní stav, Licenční smlouva, Nový způsob, Realtek, Únor


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 136

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky