Vše ze světa Windows Vista: březen 2007, měsíc tipů a triků

Končí další měsíc a svůj prostor tedy dostává ohlédnutí za VistaBlogem. Březen byl měsícem tipů a triků. Shrňme si přehledně, co vše a jak můžeme s Windows Vista provádět a čím si je přizpůsobit k obrazu svému.
Vše ze světa Windows Vista: březen 2007, měsíc tipů a triků

Březnové zápisky z VistaBlogu bude komplikované utřídit do kategorií tak, jak jsem to mohl udělat minulý měsíc. Dnes zkusím vypíchnout to, co se zdá být nejzajímavější jak z pohledu mého, užitečnosti dané věci a z pohledu čtenářů, tedy z hlediska čtenosti daného zápisku.

Vše o Windows Ultimate Extras

Byť Windows Vista Ultimate jsou svým způsobem (a především svou cenou) exkluzivní edicí, je až překvapivé, jak vysoce jsou čtenáři oblíbené zápisky týkající se Ultimate Extras, tedy drobných aplikací a hraček, které mají dojem exkluzivity prohlubovat a zároveň uchlácholit uživatele jakous takous přidanou hodnotou, byť možná neadekvátní cenovému rozdílu oproti edici Home Premium.

V březnu Microsoft Ultimate Extras aktualizoval hned dvakrát. Jednou samotné aplikace a jednou obsah pro DreamScene. V únoru byly uvolněny tři první aplikace. Betaverze animované plochy Windows DreamScene, bezpečnostní nástroj Vylepšení technologie BitLocker a EFS a karetní hra Hold`em Poker. Druhé dva jmenované programy Microsoft tento týden aktualizoval, k dispozici tak jsou jejich nové verze. Obě aplikace jsou dostupné jako Windows Ultimate Extras v podobě nepovinných (angl. optional) aktualizací systému Windows v systému Windows Update.

V době, kdy redakční práci ovládaly přípravy na CeBIT, uvolnila skupina okolo Windows Ultimate Extras na svém blogu balíček nových pohyblivých pozadí pro použití s technologií DreamScene. Tentokrát již nejde o technologické demo, nýbrž o plně použitelné filmy o vysokém rozlišení, upravené do (téměř) dokonalých smyček.

Ne tolik Extras jako zkrátka dárečkem pro uživatele Ultimate (ovšem v tomto případě použitelný na jakémkoli systému za jakýmkoli účelem byly počátkem února uvedené tapety na plochu. Ač se černé můžeme děsit, Windows Vista ve standardním černém nastavení tento motiv a kombinace barev vyloženě sluší. Tapety ocení především příznivci tmavších pozadí a Vista-vzhledu. Každá z nich je dostupná ve variantách 1920×1200, 2560×1600 a 1920×1440.

Klepněte pro větší obrázek

A stěžovat si můžeme...

Bez kritiky jsme se v březnu také neobešli. Postěžovali jsme si, proč návrháři před uživateli hluboko zahrabali okno Síťová připojení. Microsoftu se zřejmě nepovedlo převést konfiguraci síťových připojení do nových ovládacích panelů. Navíc naopak skryl toto velmi důležité okno hluboko do systému. Automatická konfigurace podle posledního zapamatovaného nastavení v té které síti také není samospasitelná, ve skutečnosti je často poměrně tvrdohlavá. Nejsnazší „klikací“ cesta k nastavení vede přes Ovládací panely - Centrum sítí a sdílení - Spravovat síťová připojení.

Předmět kritiky se vždy najde. Co třeba náročnost na diskový prostor? Jak velký vytvořit pro Windows Vista oddíl na disku? Optimální rozdělení disku nelze nijak unifikovat. Každý uživatel má totiž jiné nároky. Pro běžné použití (instalace Windows, několika aplikací a několika málo her) je ideální opravdu 20 GB překročit. 30 GB se jeví už jako rozumná hodnota. Pokud však chcete instalovat větší množství nových her, lze samozřejmě doporučit více. Sám na pracovním notebooku používám rozložení, jaké je vidět na obrázku výše. Minimálním požadavkem pro instalaci je 15 GB, po ní zůstane obsazeno asi 8 GB.

Klepněte pro větší obrázek

Tipy, triky, návody... Je toho skoro na knihu

VistaBlog se nám zápisky utěšeně plní. Z většiny jde o rady, odpovědi čtenářům, či tipy, triky a návody. V končícím se měsíci jsme si tak řekli například, jak vypnout upozornění Centra zabezpečení: Výstrahy zabezpečení se můžete zbavit velmi snadno, stačí deaktivovat upozornění Centra zabezpečení. Vstupte do Centra zabezpečení (v ovládacích panelech) a klikněte na odkaz Změnit způsob upozornění Centrem zabezpečení. V následujícím okně klikněte na volbu Neupozorňovat a nezobrazovat ikonu. Toť vše, ikona by měla z oznamovací oblasti u hodin okamžitě zmizet.

Klepněte pro větší obrázek

Odhalili jsme, že ve Windows Vista, přestože vypínání je na jedno kliknutí, nechybí starý známý dialog pro vypnutí. Pro zobrazení klasického roletkového dialogu stačí kliknout do prázdného místa na ploše a stisknout klávesovou zkratku Alt+F4. Klikneme-li kamkoli mimo dialog, opět zmizí.

Tím to ale neskončilo. Už jste si našli své nejkratší řetězce, které je třeba zadat při spouštění před pole vyhledávání v nabídce Start? Jelikož totiž i ve spouštěných programech probíhá vyhledávání, lze jednoduše experimentovat s co nejlepší optimalizací tohoto způsobu spouštění programů. Její míra samozřejmě závisí na množství a názvech nainstalovaných programů. U mnoha z nich tudíž stačí pouze tři, čtyří stisknuté klávesy. Na svém počítači tak například místo proklikávání se k ploše a spouštění přes zástupce, či proklikávání se nabídkou Start, spouštím například Microsoft Word stiskem sekvence kláves Win-W-O-Enter.

Klepněte pro větší obrázek

Nové trojrozměrné přepínání aplikací skrývá zajímavou libůstku. Domáčkneme-li ke klávesové zkratce Win+TAB klávesu Ctrl (Ctrl+Win+TAB), Flip3D zůstane na obrazovce a lze z něj vybírat myší. Flip3D jde také vyvolat spuštěním akce C:\Windows\System32\rundll32.exe dwmapi #105. S nastavením na funkční tlačítka myši či klávesnice si již jistě poradíte. Klávesovou zkratkou se můžeme dostat i k jednotlivým ikonám v panelu Snadného spuštění. Stiskem Win+číslo spustíte program nebo akci nacházející se na daném umístění na panelu. Win+3 například na panelu zobrazeném na obrázku výše zobrazí výběr Flip3D. Zkratky fungují i pro zástupce skryté v rozbalovacím menu, kde se počítají směrem shora dolů. Při třech zobrazených a třech skrytých položkách tedy při stisku Win+4 bude spuštěna položka navrchu rozbaleného seznamu, při stisku Win+6 naopak položka na jeho spodku.

Závěrem nezbývá než popřát krásný den a další měsíc plný zajímavostí ze světa Windows Vista.

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Měsíc, Hold, Ultimate, Vista, Windows 7 Ultimate, Wine, Ovládací panel, Klávesová zkratka, Nová hračka, Ovládací aplikace, Krásný měsíc, Upozornění, Exkluzivní aplikace, Trik

44 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Zbyna 2. 4. 2007 10:21:08
    V rámci MSDN mám možnost mít všechny verze Windows Vista a osobně testuji...
  • Lukas Kalista 2. 4. 2007 9:38:09
    Pan Waic ale nekopiruje, ale rovnou bere ...
  • happy mac user 2. 4. 2007 9:00:47
    Protože MAC OS X je nejlepší a většina se snaží kopírovat, proto.
Určitě si přečtěte

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 73

Atomová bomba: 15 nejpozoruhodnějších a nejničivějších explozí historie

Atomová bomba: 15 nejpozoruhodnějších a nejničivějších explozí historie

** 16. 7. 1945 v Novém Mexiku proběhl historicky první jaderný test ** Krátce poté byly svrženy atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki ** Netrvalo dlouho a tyto ničivé zbraně začaly vyvíjet i další země

16.  7.  2017 | Jiří Černý


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?