Vše, co jste chtěli vědět o digitálním televizním vysílání

Digitální televize v naší republice již oficiálně několik měsíců vysílá. Jak bude vypadat náš život po vypnutí současné analogové televize?

Počátkem devadesátých let se rozhodovalo o novém standardu analogového satelitního přenosu, a také o studiovém standardu televize s vysokým rozlišením. Pravděpodobně nejdůležitějším výsledkem těchto debat bylo zahájení evropského výzkumného projektu televizního vysílání s vysokým rozlišením – Eureka 95.

Tento počin spojil poprvé od startu barevné TV velký počet provozovatelů pozemního vysílání a satelitních a kabelových operátorů ke společné práci na vývoji evropské alternativy k technologiím přicházejícím z Japonska a USA. Spolu s dalšími výzkumnými projekty tak byly vytvořeny základy pro další vývoj jak analogových (PAL plus), tak hlavně digitálních (DVB) televizních systémů.

Na těchto základech pak vznikla organizace DVB (Digital Video Broadcasting), která po svém ustanovení vytvořila specifikace digitálního satelitního (DVB-S) a kabelového vysílání (DVB-C). Satelitní varianta je dnes celosvětovým standardem, její kabelová obdoba se sice prosazuje pomaleji, než se čekalo, ani ona však zatím nemá vážnější konkurenci. Pro pozemní vysílání digitální televize se ve velké míře prosazuje další standard DVB-T, který se vyznačuje především možností mobilního příjmu.

Úspěch projektu DVB je mimo jiné způsoben přejímáním již existujících standardů s co nejmenšími úpravami. Díky tomu se v digitálním televizním vysílání používá například komprese MPEG.

Super obraz, skvělý zvuk

Standard digitální pozemní televize DVB-T zaručuje díky svým vlastnostem bezproblémový příjem i na prutové antény – je například odolný proti různým odrazům signálu a s nimi spojenému poklesu kvality příjmu. Protože je program přenášen digitálně, odpadají všechny dnes obvyklé vady obrazu. V budoucnosti by měl být naprostou samozřejmostí širokoúhlý obraz s poměrem stran 16:9 a zvuk blížící se svou kvalitou cédéčkům. Připočteme-li vícejazyčný stereofonní doprovod nebo prostorový zvuk, máme se opravdu na co těšit.

Evropský systém umožňuje sledování televize i v pohybujících se dopravních prostředcích, což bylo dříve u analogového systému nemyslitelné. V mnoha zemích jsou v provozu pilotní projekty použití digitálního vysílání například v rychlovlacích či dálkových autobusech. Pozadu nezůstávají ani automobilové společnosti, které slibují brzkou integraci DVB-T přijímačů do navigačních systémů z důvodu možnosti příjmu dopravního zpravodajství.

Digitální televize však přináší mnohem víc. V současné době představuje DVB-T jediný možný způsob, jak rozšířit na našem území počet vysílaných televizních programů. Jeden stávající televizní kanál, na němž lze v současnosti sledovat pouze jediný program, se stane kanálem digitálním – takzvaným multiplexem, který v sobě přenese až šest programů i s doplňkovými službami a několika radiostanicemi.

Jak dostat data do vzduchu?
Podstatou každého rádiového vysílání, tedy i televizního, je ovlivňování jedné či více nosných vln přenášenou informací. U analogového televizního přenosu je nosná vlna vysílače přímo ovlivňována přenášeným obrazem nebo zvukem. U digitálních systémů se přenášený obraz rozdělí na velký počet elementů a každému z nich je přiřazena číselná hodnota. Signál se tak promění na řadu čísel, která je transponována pomocí nosných vln a v přijímači je převedena zpět na obraz a zvuk. Tím je zajištěno, že se obsah bez jakékoli újmy na kvalitě dostane až k divákovi.

Kvalitu obrazu a zvuku může provozovatel digitálního vysílání operativně měnit, čemuž pak odpovídá i velikost bitového toku, který si program vyžádá. Jeden televizní kanál poskytuje v závislosti na parametrech vysílání datový tok o velikosti zhruba 20 Mb/s. Vysílání programu v přibližné kvalitě VHS záznamu vyžaduje 1,5 Mb/s, střední kvalita na úrovni současných DVD filmů potřebuje 3–8 Mb/s a vysílání ve špičkovém rozlišení HDTV celých 20 Mb/s. Posledním argumentem pro nasazení pozemního digitálního vysílání jsou doplňkové služby, jako elektronický programový průvodce, který vám přinese podrobný přehled o televizních pořadech nebo třeba grafický teletext podobný současným webovým stránkám. Pokročilejší doplňkové služby nabídne multimediální platforma pro domácí přijímače založená na známém jazyce Java (tzv. MHP – Multimedia Home Platform – aplikace). Všechny tyto služby jsou zdánlivě plně interaktivní, protože reagují na povely uživatele, ale není tomu tak. Celá aplikace je přenášena pouze směrem k vám, vy si z ní vybíráte a pohybujete se v obsahu, který je již uložen v paměti vašeho přijímače.

Žádná žhavá novinka

Ačkoliv je digitální televizní vysílání v České Republice velkou novinkou. V Evropě jde už o běžnou záležitost. První zemí, která začala vysílat v systému DVB-T, byla v roce 1998 Velká Británie, postupně následovalo Švédsko, Španělsko, Finsko, Itálie a Německo. Další evropské země jsou v určitém stupni přechodu.

V České republice již konečně také probíhá řádné televizní vysílání, i když ještě zdaleka nedosahuje plného pokrytí celého území. Toto vysílání můžete zachytit v okolí Prahy, Brna a Ostravy a digitální signál z těchto stanovišť v současné době pokrývá přibližně 24 % rozlohy státu, což činí přibližně třetinu všech obyvatel. Podle informací Českých radiokomunikací může digitální vysílání sledovat asi sedm set tisíc diváků v Brně, devět set tisíc diváků v Ostravě a téměř dva miliony diváků v Praze a okolí.

Jak začít s digitálním vysíláním?

Výhody digitální televize
Co je pozemní digitální vysílání (DVB-T)?
DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) neboli pozemní digitální vysílání je nový systém přenosu televizního signálu, který postupně nahradí současné televizní vysílání.

Konec nekvalitního analogového signálu
Existuje mnoho míst, kde pozemní televizní vysílání zachytíme ve špatné kvalitě a obraz je rušen různě plovoucími šikmými pruhy, obsahuje vícenásobné kontury nebo zašumění. Zde pomůže digitální technika, protože digitální signál je totiž podstatně méně citlivý na odrazy a na degradaci šumem než analogový.

Přibudou nové stanice
Součástí stávajících DVB-T multiplexů je několik televizních a rozhlasových stanic, které v analogovém vysílání nenaleznete. Dá se očekávat, že počet těchto doplňkových stanic, pro které není v analogovém pásmu prostor, v blízké době ještě výrazně vzroste.

Příjem i na pokojovou anténu
V mnoha místech je také obtížné či dokonce nemožné vybudovat vlastní venkovní anténu. V takových případech je pořízení DVB-T přijímače nejefektivnějším a často i jediným technicky schůdným řešením.

Náhrada za kabelovou televizi
Pro diváky, kterým stačí české volně šířené programy se jednorázová investice do DVB-T přijímače brzy vrátí. Nabídka programů vysílaných v systému DVB-T bude postupně rozšiřována.

Zpracování videa na PC
DVB-T vysílání je ideální pro zachytávání a ukládání v původní kvalitě na digitální média (HDD, CD-R, DVD+-R), a to se zcela minimální námahou. Celé zpracování záznamu na PC pak sestává pouze z následujících kroků: zachycení (uložení) programu na pevný disk, střih videa (zarovnání přesahu začátku a konce, vystříhání reklam), autorizace DVD, vypálení na DVD médium.

Televize i na cestách
Díky svým vlastnostem je možné digitální vysílání přijímat i v jedoucím dopravním prostředku. Vyrábějí se digitální přijímače, které je možné napájet z autobaterie.

Elektronický programový průvodce a interaktivní služby
Digitální vysílání umožňuje prostřednictvím elektronického programového průvodce zobrazovat informace o vysílaných programech a televizní program na další dny. S rozvojem digitálního vysílání přibudou interaktivní služby, pro které bude nutný přijímač podporující domácí multimediální platformu MHP.

Nutný je digitální přijímač nebo televizor s DVB-T tunerem
Základní nevýhodou digitálního příjmu je fakt, že je nutné zakoupit digitální přijímač nebo digitální televizor nebo jiné zařízení, které umožňuje příjem DVB-T signálu.

Digitální televize není dostupná na celém území
Digitální televize u nás teprve startuje a zatím nepokrývá celé území republiky. V příštích letech se bude pokrytí postupně rozšiřovat, až digitální vysílání zcela nahradí současné analogové.

Konkurence na televizním trhu, nové služby
Digitální televizní vysílání umožní konkurenci na trhu televizních stanic a otevře prostor pro nové televizní programy a služby.

Pokud máte zájem vyzkoušet digitální vysílání na vlastní kůži, doporučujeme vám postupovat podle následujících kroků:

 • na mapách pokrytí si zjistěte, zda ve vašem bydliště máte možnost digitální televizi přijímat. Aktuální mapy pokrytí můžete najít také na internetu
 • dostupnost v dané lokalitě je vhodné si ověřit také na diskusních fórech na internetu, kde mimo jiné získáte i technické informace o použitých anténách
 • následovat by mělo zapůjčení digitálního přijímače DVB-T pro zjištění kvality signálu. Většina prodejců vám tuto službu poskytne. Při zapojování antény nezatracujte svoji starou pokojovou anténu dodávanou s většinou přijímačů: například ve obytných domech se společnou televizní anténou bývá často signál digitálního vysílání filtrován
 • pokud vše dopadlo dobře a se signálem digitální televize jste spokojeni, DVB-T přijímač si zakupte

 

Kde naladit digitální vysílání?

Praha – kanál 25 (frekvence 506 MHz)

 • vysílač Jíloviště, Cukrák (vysílací výkon 5 kW ERP)
 • vysílač Mahlerovy sady (vysílací výkon 5 kW ERP)

Brno – kanál 40 (frekvence 626 MHz)

 • vysílač Hády (vysílací výkon 10 kW ERP)
 • vysílač Barvičova (10 kW ERP)

Ostrava – kanál 39 (frekvence 618 MHz)

 • vysílač Vodojem Hladnov (vysílací výkon 10 kW ERP)

Potřebujete další krabičku

V současném době je na našem trhu dostupné velké množství digitálních přijímačů – takzvaných set-top boxů. Jde o digitální přijímač, který se připojí mezi stávající anténu (stále však platí, co jsme si řekli o společných televizních anténách) a televizor. Nejlevnější set-top boxy je možné zakoupit v ceně pod tři tisíce korun, počítejte ale s tím, že nejsou připraveny pro příjem placené digitální televize a v budoucnu nezvládnou využívat multimediálních MHP aplikací. Podle informací Českých radiokomunikací je v současnosti s těmito aplikacemi plně kompatibilní pouze každý sedmý prodávaný přijímač!

Bohužel se na trhu také objevují přístroje, které nesplňují ustanovení české technické normy a nezobrazují správně české znaky, nepodporují specifika našeho teletextu nebo třeba neumožňují přepínání zvuků při dvojjazyčném vysílání. Proto si všechny tyto funkce pečlivě ověřte, případně si nechte set-top-box v prodejně předvést.

Na trhu jsou dnes i modely digitálních přijímačů vybavené pevným diskem. Ty umožňují záznam pořadů podobně, jako běžné domácí videorekordéry VHS. Je to velmi výhodná vlastnost, zvláště když si uvědomíte, že vaše staré VHS video vám v případě digitální televize nebude fungovat, ledaže byste si k němu koupili také jeden set-top-box. O tom, že za takový přístroj s pevným diskem zaplatíte o nějakou tu korunu navíc, se asi není nutné příliš zmiňovat.

 

Co naladíte v Multiplexu A?

Televize (5 programů,
proměnný datový tok videa 2,5–4 Mb/s)

 • ČT1 (s regionálním vysíláním,
  kvalita zvuku 192 kb/s),
 • ČT2 (kvalita zvuku 192 kb/s),
 • ČT24 (kvalita zvuku 128 kb/s),
 • ČT4 Sport (kvalita zvuku 128 kb/s),
 • NOVA (kvalita zvuku 256 kb/s).

Rozhlas (8 programů, kvalita zvuku 192 kb/s)

 • ČRo1 Radiožurnál,
 • ČRo2 Praha,
 • ČRo3 Vltava,
 • ČRo4 Radio Wave,
 • ČRo Leonardo,
 • ČRo D-dur,
 • ČRo Rádio Česko,
 • Frekvence1 (pouze v Praze).

Informační služby

 • teletext,
 • programový průvodce,
 • počasí ČT24.

Vše je potřeba propojit

Prvním problémem, který musíme vyřešit, pokud jste se rozhodli pro set-top-box a nikoliv integrovaný přijímač, je otázka, jak ho připojit ke svému stávajícímu televizoru. Pokud je váš televizor vybaven konektorem SCART (to je takový ten velký obdélníkový s 20 kontakty), máte vyhráno a set-top-box připojte do něj. Některé televizory bývají vybaveny také konektory CINCH – v tom případě si stačí koupit správný kabel a set-top-box můžete připojit i do tohoto vstupu.

Horší situace nastane, pokud váš televizor není video vstupem vůbec vybaven. Pak se musíte poohlédnout po set-top-boxu, který je vybaven tzv. modulátorem – obvodem, který videosignál upraví do podoby, jako by se vysílal běžným televizním vysílačem.

Protože však novější televizory bývají již vstupy pro obraz a zvuk běžně vybaveny, ať už na konektorech SCART nebo CINCH, set-top-boxů s modulátorem až tolik není. Při propojení těmito konektory také musíte dát pozor na normy pro zvuk, které se označují písmeny B/G, I a D/K. Jak televizor, tak set-top-box, musí podporovat normu se stejným písmenem, jinak budete mít obrázky němé. Opět zde platí rada: pozorně vybírat a konzultovat s odborníky v prodejně.

Často se v poslední době v odborných kruzích diskutuje otázka, jaké způsoby kódování obrazu by digitální přijímač pro DVB-T měl vlastně umět zobrazit. V Evropě se pozemní digitální vysílání bez výjimky zahájilo ve standardu MPEG-2. Postupně se však kódování vylepšovalo, až vznikly nové standardy, jako např. MPEG-4 AAC nebo VM9, které poskytují obdobnou kvalitu signálu jako MPEG-2, ovšem při nižších datových tocích. To by zvlášť u DVB-T, kde není přenosové kapacity nazbyt, bylo velmi výhodné.

Lze tedy očekávat, že jednou z prvních změn digitálního pozemního vysílání bude právě zavedení některého moderního úsporného kódování obrazu. Chybu tedy rozhodně neudělá ten, kdo si vybere přijímač, který kromě MPEG-2 umí dekódovat i některé nové kompresní algoritmy, nejspíše MPEG-4 AAC. Kdy u nás k přechodu na modernější kompresní metody dojde, je ovšem otázkou, na níž dnes nikdo nezná odpověď. Nezbývá tedy, než si přát, abychom si v budoucnu nemuseli kupovat nový set-top-box stejně často, jako obměňujeme třeba mobilní telefon.

Článek vznikl ve spolupráci se serverem Digitálnítelevize.cz, Českou televizí a Českými radiokomunikacemi

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 5/06.


 

Diskuze (110) Další článek: AMD investuje do továren více než 5,8 miliard USD

Témata článku: Video, Televize 80, Tel, Standard DVB-T, Multimediální platforma, Set-top Box, Televize 81, DVB-T signál, Televize 4 k, Televize 02, Digitální televize, Televize 32, Sta, Televize 60, I televize, Vysílací výkon, Televizory, Číselná hodnota, Kvalita, Zvuk, DVB-T vysílání, Televizory 32, Televize 55, Plné pokrytí, DVB-T


Určitě si přečtěte

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

** Pornografie údajně představuje třetinu internetové obsahu a je technologický tahounem ** Do erotického obsahu postupně zasahuje i virtuální realita ** Kromě vizuálního vjemu se pracuje také na virtuálním uspokojení toho hmatového

Jan Dudek | 28

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji