Vsadíte na intranet?

Možná i ve vaší firmě nastala situace, kdy se lidé již naprosto sžili se svým internetovým prohlížečem a umí s ním také nejlépe zacházet.
Možná i ve vaší firmě nastala situace, kdy se lidé již naprosto sžili se svým internetovým prohlížečem a umí s ním také nejlépe zacházet. Ostatně na tom není nic těžkého. Představte si, že je budete nutit používat další rozhraní, kterým budou přistupovat k firemnímu informačnímu systému. Lidé se vždy potřebují chytit v neznámém prostředí alespoň něčeho známého. Proč si tedy dělat násilí a nepoužít internetový prohlížeč jako klienta i pro přístup do informačního systému? Tak to totiž mají vyřešeno ve firmě Fastherm díky informačnímu systému ESO 9 Intranet.

Firma Fastherm působí na trhu již od roku 1991 a zaměřuje se na distribuci těsnicí a kotevní techniky pro stavebnictví. Produkty dodává u nás, exportuje je na Slovensko a v současnosti jedná s importéry v Polsku a Maďarsku. Orientuje se na profesionální sféru a konečné uživatele přímo na stavbě. Velký důraz klade na informační servis a technickou podporu zákazníkům. Má vlastní pobočky v regionech a v současné době zaměstnává celkem 21 pracovníků. V roce 1999 plánuje obrat 80 milionů korun.

Podle slov pana Zdeňka Krejcara, který je ve firmě odpovědný za kontrolu a jakost, je Fastherm především obchodní společností a efektivní práce s informacemi je v této firmě životně důležitou potřebou. Původní systém byl koncepčně zastaralý, a proto nezbylo, než se rozhodnout pro změnu. Situace byla stejně jako u mnoha dalších podniků o to těžší, že nasazení muselo být provedeno za běžného provozu.

Nápad – vyvinout intranetový informační systém
Nový systém ESO 9 Intranet od společnosti Počítačová řešení SW PRO kromě evidence ekonomických a účetních informací řídí také obchod a jednoduchou výrobu. Zdeněk Krejcar popisuje: „Příjemným překvapením pro nás bylo, že celé zavedení trvalo podle plánu pouze tři měsíce a plně funkční systém byl předán do rutinního provozu.“

Prvním, poměrně standardním krokem byla analýza požadavků a potřeb zákazníka z pohledu informačního systému. Na základě této analýzy se standardní jádro rozšířilo o vstupní formuláře, sestavy a procedury pro práci s daty, které byly pro firmu Fastherm specifické. Formuláře jsou přitom vytvářeny jako stránky HTML nástrojem FrontPage. Podle požadavků analýzy se vytvořila i navigace v systému – nejen obecná, ale i individuální. Každý z uživatelů tak má přístup právě k těm informacím a činnostem, které potřebuje pro svou práci.

Doplnění komentářem na jednotlivých stránkách pomohlo k rychlejšímu seznámení uživatelů se systémem. Následoval převod starých dat, která byla k dispozici v elektronické podobě. Pak už zbývalo jen zaškolení a zkušební provoz, který plynule přešel do provozu ostrého. Velice zajímavá je servisní podpora. Jakékoliv případné chyby či nové požadavky, které z firmy Fastherm přicházejí, jsou řešeny on-line na serveru klienta díky přímému propojení telefonem nebo po Internetu.

K projektu nového systému se vyjadřuje zástupce dodavatele – ing. Vladimír Vymětal, ředitel společnosti PŘ SW PRO: „Při projektování nového systému jsme si jako prioritu zvolili jednoduchost zavedení a následné údržby u zákazníka.“ V současné době však existuje celá řada systémů, které umějí reagovat na požadavky zákazníka. Co na to říká Vladimír Vymětal? „Je ovšem daleko méně produktů, které umožňují neustále se přizpůsobovat charakteru podniku, reagovat i na osobní požadavky jednotlivých uživatelů a vycházet co nejvíce vstříc právě jim.“

Reakce na rychlé změny musí být jedním z atributů úspěšné firmy. Systém, který zavede téměř neměnný řád, může krátkodobě přinést výrazný užitek ze zavedení „pořádku“, ovšem ve chvíli mírné změny směřování organizace se může stát pohromou. Jedinou volbou do budoucnosti je maximální otevřenost systému. U informačního systému ESO 9 Intranet je otevřenosti dosaženo tím, že je vybudován na standardech. Ať už se jedná o celou aplikační logiku, která je napsána v SQL, či o formuláře, které jsou v podobě HTML. Navíc použití nejrozšířenějšího prohlížeče dovoluje obvykle suchá menu aplikací doplnit různými obrázky, návodnými komentáři a umožňuje i vytvoření individuálního vzhledu. Přístup dodavatele nebo systému ke koncovým uživatelům bývá často macešský. Na tomto příkladu je vidět, že potřebám koncového uživatele byla v rámci ESO 9 Intranet naopak dána jedna z nejvyšších priorit.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Konečně VOLnější Internet

Témata článku: Sestavy, Neznámé prostředí, Odpovědný člověk, Ostrý provoz, Zavedená firma, Intranet


Určitě si přečtěte

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 8

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X