Sociální sítě | Rusko | Instagram

V Rusku po zákazu Instagramu přibývají klony sítě. Jeden je hodně bizarní

Foto: Grustnogram
V Rusku po zákazu Instagramu přibývají klony sítě. Jeden je hodně bizarní | Foto: Grustnogram

Když nemůžeme mít oficiální verzi, vytvoříme si vlastní. Tak vypadá nejčastější reakce Rusů na zákazy různých služeb, ke kterým došlo kvůli válce na Ukrajině. Vývojáři federace už přišli s vlastní alternativou ke Google Play Storu a rovnou několika klony Instagramu, které jsou více či méně myšleny vážně. 

Nejbizarnější je nová sociální síť nazvaná Grustnogram, což by se dalo přeložit jako Smutnogram. Její autoři se netají tím, že celý projekt je v jádru vtip, má ale ukázat absurditu celé situace. 

Instagram z Ruska neodešel, nýbrž byl zakázán ruským cenzurním úřadem Roskomnodzar, který jej označil za extremistický. Toto rozhodnutí mnoho ruských uživatelů rozesmutnilo, platforma byla v zemi populární, Grustnogram proto vyzývá k publikování pouze smutných fotek. Lidé jimi mají vyjádřit svůj negativní postoj k zákazu reálného Instagramu. 

Grustnogram je skutečně klon, zamýšlená aplikace vypadá skoro totožně jako původní síť, rozdíl spočívá pouze v tom, že vše je černobílé (alespoň tím odpadá starost o filtry). Zároveň tradiční reakce ve formě srdcí je změněná na zlomené srdce. 

Zatím projekt existuje teprve ve formě webu, ale autoři avizují, že opravdovou mobilní aplikaci vydají brzy – na konci týdne bude dostupná na Android, později na iOS. „Zveřejňujte smutné obrázky sebe sama, ukažte je svým smutným kamarádům, pojďme být smutní společně,“ zní vzkaz na Grustnogramu. 

Zakladatel sítě Alexander Tokarev pro agenturu Reuters potvrdil, že skutečně jde o reakci na zákaz reálného Instagramu. „Jsme smutní, že spousta kvalitních a populárních služeb v Rusku z mnoha důvodů končí (…) vytvořili jsme Grustnogram, ať nad tím můžeme truchlit spolu a podpořit se navzájem,“ popsal. 

Na scénu přichází i Rossgram

V Rusku ale vznikají i serióznější klony. Tím hlavním je Rossgram, který má ambice nahradit Instagram v celé možné šíři. Měl být uveden do provozu tento týden, ale nakonec se vývojářům podařilo zveřejnit jen video prototypu.

Na něm je zřetelné, že Rossgram kopíruje Instagram úplně ve všem, i svými barvami (duhovými přechody) a layoutem jsou si aplikace velmi podobné. Zaujme také logo, které velmi připomíná staré logo platformy Patreon. Síť má časem disponovat i několik extra funkcemi, například crowdfundingovou možností a placeným obsahem. 

Že má Rossgram plně nahradit Instagram, informují mimo jiné ruské státní tiskové agentury, které v textech vyzdvihují fakt, že k tuto aplikaci budou moci Rusové používat bez omezení. Zazněla i zpráva, že lidé „konečně mohou zahodit své VPN“, jež používali k připojování na Instagram.

Diskuze (7) Další článek: Ve Windows 11 brzy snadno nastavíte výchozí prohlížeč. Řeknou vám také, že máte nepodporovaný hardware

Témata článku: Sociální sítě, Android, iOS, Rusko, Instagram, VPN, Meta, Síť, Roskomnadzor, Google Play Store, Projekt, Patreon, Zákaz, Klon, Reuters, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Stárneme. Mobily nás nudí, ani Apple nenadchne. Ale pořád se něco děje (Podcast Živě)
Karel KiliánPetr Urban
Podcast ŽivěSmartphoneVirtuální realitaPočítačeSociální sítě
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle