Notebooky | Lenovo | ThinkPad

Vrcholné ThinkPady X1 Carbon a X1 Yoga dostaly nové procesory Intel Comet Lake

Lenovo představilo novou generaci svých notebooků ThinkPad X1 Carbon a X1 Yoga. Nejdůležitější změna se odehrála v oblasti procesoru – srdcem novinek totiž budou procesory Intel desáté generace „Comet Lake“ vyráběné 14nm procesem.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

V případě konvenčního notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon budou zákazníci moci vybírat z procesorů Intel Core i5 a Core i7. Výrobce čipu zařadil tento stroj do programu „Project Athena“, který zaručuje, že hardware splňuje určité výkonové a energetické standardy, včetně slibné výdrže baterie, která vydrží na jedno nabití nejméně devět hodin.

Lenovo předpokládá, že ThinkPad X1 Carbon bude schopen s novými procesory fungovat až 18,5 hodiny, což je o čtyři hodiny více, než deklaroval u minulé generace. Z hlediska dalších parametrů je však tento notebook prakticky identický, jako verze představená na počátku tohoto roku.

ThinkPad X1 Carbon nabízí proprietární rychlé nabíjení Rapid Charge, které dokáže dobít baterii z 0 na 80 % během jedné jediné hodiny. Z hlediska konektivity je zajímavá podpora Wi-Fi 6 a volitelné LTE. Fandy hudby potěší zvukový systém Dolby Atmos se dvěma výškovými a dvěma basovými reproduktory.

S tloušťkou 14,9 milimetrů a váhou kolem 1,1 kg nabídne tento stroj příznivou rovnováhu mezi výkonem a přenositelnosti. Čtrnáctipalcový displej může mít rozlišení 4K a jas 500 nitů, nebo Full HD s jasem 400 nitů.

Nejnovější generace notebooků Lenovo ThinkPad X1 Carbon by měla přijít na trh v září, přičemž jejich cena bude začínat na 1479 amerických dolarech, což je v přepočtu s DPH asi 41 600 českých korun.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga

Víceméně stejný osud potkal i konvertibilní notebook Lenovo ThinkPad X1 Yoga. I ten je z hlediska výbavy prakticky identický s dosavadní verzí. Změna se opět odehrála v oblasti procesorů – podporovány jsou čipy desáté generace.

V tomto případě sice Intel zařízení nezahrnul do „Project Athena“, i tak chce ale zaujmout kombinací snadné přenositelnosti a dlouhé výdrže baterie. Stroj tenký 15,5 milimetru s hmotností pod 1,3 kilogramu vydrží na jedno nabití fungovat až 18,3 hodiny.

Zařízení má tělo z hliníku a v poslední verzi funguje s dokovacími stanicemi Lenovo. K dispozici je podpora LTE-A a také v tomto případě je přítomna podpora Dolby Atmos. Největším rozdílem proti konvenčnímu notebooku je pant obrazovky s možností otočení o 360 stupňů a stylus ThinkPad Pen Pro.

Nová generace konvertibilních notebooků Lenovo ThinkPad X1 Yoga by taktéž měla přijít na trh v září, přičemž jejich cena bude začínat na 1609 amerických dolarech, což je v přepočtu s DPH asi 45 200 Kč.

Další novinky čekají na říjen

Lenovo dále plánuje nabídnout s procesory Comet Lake inovované verze zařízení ThinkPad T490, ThinkPad X390, ThinkPad L13 a ThinkPad L13 Yoga. V tomto případě je zahájení prodejů plánováno na říjen tohoto roku.

Diskuze (3) Další článek: DARPA naléhavě shání podzemní prostory. Chce snad založit nějaký magický kult?

Témata článku: Hardware, Notebooky, Intel, Procesory, LTE, Wi-Fi, Lenovo, ThinkPad, Project Athena, Comet Lake, Dolby Atmos, IMG, Nový procesor, Full HD, Lenovo Thinkpad, Intel Comet Lake, ThinkPad L, Přenositelnost, Procesor, Notebook

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5