VR na vlastní oči: jaký je Microsoft Hololens 2, HTC Vive Focus a VR streamované přes síť 5G

  • Hololens 2 opravuje chyby první generace přidává skvělé funkce
  • HTC Vive Focus s ovladači nepotřebuje upravenou místnost
  • První přenos VR obrazu přes 5G potvrzuje, že to může dávat smysl

Virtuální realita se stále potýká na spotřebitelské úrovni s malým zájmem, o to víc se ale inovuje v oblasti podnikového nasazení. Firmy se nebojí utratit trochu víc za řešení, které funguje spolehlivě, a díky tomu je zde vidět největší pokrok.

Jak je s Hololens na hlavě?

Microsoft v předvečer MWC představil Hololens 2 a tak jsem hned po otevření zamířil na stánek Microsoftu, kde se už začínala tvořit dlouhá fronta na vyzkoušení.

Ač to z ukázkových prezentací Microsoftu není moc poznat, první Hololens měly zoufale malé zorné pole displejů. Viděli jste samozřejmě svět okolo sebe, ale obohacená realita se odehrávala na malinkých displejích připomínající pohled klíčkovou dírkou. Často jste tedy museli kroutit hlavou, abyste si prohlédli celou 3D scénu.

Hlavní novinkou Hololens 2 je vylepšené zorné pole a musím potvrdit, že je to mnohem lepší. Stále jasně vidíte okraje, kde začíná 3D scéna, ale už to není zásadní překážka, před kterou by bylo třeba varovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Microsoft Hololens 2

Nová jednodušší konstrukce Hololens sedí na hlavě pohodlně, nižší hmotnost tomu určitě pomáhá a navíc můžete vyklopit vzhůru přední hledí, když se nechcete dívat na svět skrze zatmavená skla s 3D obrazem. Akumulátory se přesunuly na zadní část, což pomáhá k pocitu vyvážení.

Důležitou novinkou je trackování očí a prstů. Hololens ví, kam se díváte a například textové okno může samo skrolovat, když se podíváte na jeho dolní okraj. Současně vidí vaše ruce, takže můžete tisknout virtuální tlačítka v prostoru nebo rukama uchopit virtuální předmět a otáčet si jím ve vzduchu.

V rámci prvního dema mi na nataženou ruku přistával duhový digitální kolibřík, v druhém demu jsem „opravoval“ polámané čerpadlo – obraz v Hololens překryl reálné čerpadlo a ukazoval, kterou část mám zkontrolovat, jaké šrouby povolit a jak to celé poskládat zpátky. Hololens se postaraly, aby obraz 3D modelu čerpadla přesně zapadlo na reální čerpadlo v místnosti a já prstem mohl ve vzduchu přepínat tlačítka s různými doplňkovými informacemi.

První Hololens byly pro mne hlavně technologické demo s velmi omezeným využitím. Hololens 2 si už dokážu více představit jako reálný produkt, který najde ve firemním nasazení své využití. Pro domácí nasazení to není, jednak bude Hololens 2 stále velmi drahý produkt, současně ale software je třeba šít přesně na míru a je tu zbytečné používat obyčejné Windows.

HTC Vive Focus přidává ovladače

Na MWC přivezlo HTC nejen Vive Pro Eye se snímáním očí, který jsem si vyzkoušel už na CESu, ale také vylepšenou verzi samostatného VR headsetu Vive Focus. Ten nepotřebuje připojení k počítači a vystačí si s výkonem procesorů pro mobilní telefony.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
HTC Vive Focus

HTC ale na něm ukazovalo dvě novinky. Novinkou Vive Focus jsou dva dodatečné ovladače, které dovolují přesné trackování v prostoru. Nepotřebujete žádné „majáky“ v rozích místnosti jako u Vive, stejně tak je ale trackování výrazně přesnější než u Windows Mixed Reality headsetů, které snímají ovladače pomocí kamer.

Vive Focus používá pro snímání ultrazvuk a na ovladačích i headsetu je spousta malých dírek pro citlivé mikrofony a ultrazvukové reproduktory. Ovladače se trackovaly i mimo zorné pole a neztrácely polohu jako ovladače u Windows Mixed Reality.

Jde to i bez drátů přes 5G

Druhá novinka u HTC bylo streamování VR přes 5G. Stačí váme tedy jen základní headset s omezeným výkonem jako je Vive Focus, který ale bude přes síť jen odesílat polohu a přijímat obraz vytvořený na výkonném serveru někde daleko.

Vše běží přes velmi rychlou síť 5G do domácího 5G routeru (další novinka HTC), přes který se to do headsetu posílá přes lokální Wi-Gig síť. To, co zní poměrně složitě, funguje pro uživatele zcela jednoduše. Nasadíte si headset a s nevnímatelným zpožděním ovládáte VR hru s mnohem lepším obrazem, než by odpovídalo omezenému hardwaru headsetu na baterky.

Podobné řešení ukazoval i Intel, který přes 5G síť posílal VR obraz z počítačové hry přes půl pavilonu s nepozorovatelným zpožděním. Zahrál jsem si VR Spidermana a rozhodně jsem neměl pocit, že je headset připojený ve skutečnosti jen k slabému notebooku. Všechno reagovalo okamžitě na moje akce, byť se obraz ve skutečnosti vytvářel na několik stovek metrů vzdáleném serveru a ke mně proudil bezdrátově vzduchem do noteboku, který jen tento obraz poslal do headsetu.

Výkon tam, kde je potřeba

Hololens 2 i VR přenášené přes 5G ukazuje, že VR/AR má jednoznačně bezdrátovou budoucnost. Buď vše poběží přímo na výkonném headsetu jako Hololens 2, nebo se vše přenese bezdrátově a vy nepocítíte zpoždění. To, že to poběží přes 5G a ne nějakou Wi-Fi, také naznačuje, že ten výkonný počítač, který se postará o zobrazení špičkového VR obrazu, nemusí být ani u vás doma. Klidně si může hučet v nějakém dedikovaném datacentru.

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (5) Další článek: Huawei představil ohebný Mate X. Působí ještě lépe, než Galaxy Fold od Samsungu

Témata článku: Video, Microsoft, Windows, 5G, Intel, Wi-Fi, Virtuální realita, Síť, HoloLens, HTC Vive, HTC, MWC, Novinka, Vive Focus, Jak, Čerpadlo, Str, Spotřebitel, Obraz, Ovladač


Určitě si přečtěte

Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger