VPen: Revoluce v ovládání kapesního počítače

Motorola, Siemens a Microsoft se angažují v zajímavém počinu izraelské firmy OTM Technologies. Nejspíš nejlépe vědí, v čem spočívá budoucnost ovládání nejen telefonů, ale také notebooků, kapesních počítačů a další elektroniky. Víte to také?

Když se na chvíli zamyslíte, zjistíte že nenajdete ekvivalent k jednoduchosti a přirozenosti při používání klasického pera. Myš je kvalitní "pohybovadlo", ale například grafici raději používají pero a tablet. Klávesnice na mobilních zařízeních je koncipována pro ergonomické psaní, ale přirozenosti psaní s perem nedosahuje. Ať budeme kalkulovat jak chcete, nejspíš mi dáte za pravdu - pero je pero.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Této myšlenky se chytla celkem mladá izraelská firma OTM Technologies a jala se vytvořit elektronický ekvivalent klasického pera na psaní. Její výtvor, se kterým jste se mohli seznámit například na letošním CeBITu, nese název VPen (Virtual Pen). Vpen nám umožní psát, kreslit, ovládat kurzor, hry a v budoucnu také skenovat a využívat pero k elektronickému podpisu v mobilním bankovnictví.

Psaní je jedna z výhod

VPen konvertuje ručně psané písmena do ASCI kódů a převedený text posílá do dalšího zařízení jakým jsou například mobilní telefony, PDA, počítače nebo iTV. Díky tomu bude psaní emailů, textovek nebo záznamů do kalendáře jednoduchou a přirozenou záležitostí. Předností VPenu je jeho podpora jak Latinky, tak i znaků používaných v Asii.

Klepněte pro větší obrázek

Když pero nahradí myš

Velkou šanci a jistě i ambice má pero i v kategorii polohovacích periferií, jako jsou počítačové myši, trackbally a třeba i touchpady. Díky tomu, že nepotřebuje speciální podložku nebo papír ( narážka na konkurenční ChatPen), ale vystačí si s jakýmkoli povrchem, třeba i vaší pokožkou, můžete jej použít například přímo na displeji vašeho Palma. VPen má tlačítko, takže můžete klikat ostošest. Při používání pera lze použít i přednastavené nebo vlastní zkratky, což jsou krátké slova reprezentující buď nějakou aplikaci nebo webovou adresu.

Klepněte pro větší obrázek

Budete se potit

Hlavně na zařízeních, které používáte za chůze, ale i ostatních mobilních zařízeních, využijete jeho další výhodu - joystick. Hry se budou hrát rychleji, protože jeho plynulý pohyb vám dodá jistou kontrolu pohybu ve hře. Jen si představte jeho použití ve hře Snake nebo Pac-Man.

Začněte kreslit

Přirozená věc, jakou je kreslení, či spíše čmárání pro některé z nás, bude podnětem začít vytvářet kreslené zprávy a náčrtky. Obchodníci mohou jednoduše kreslit diagramy a my například nakreslit kamarádovi cestu do oblíbené hospůdky.

Klepněte pro větší obrázek 

Principiálně jednoduché

Jak jsem již zmínil, není potřeba žádné speciální podložky. Hlavním a nejdůležitějším prvkem zařízení je OTM senzor, který snímá pohyb v prostoru pomocí laseru. Z důvodů bezpečnosti bylo zvoleno použití laseru třídy I. Pohyb je následně podle potřeby převeden na ASCI znaky nebo na pohyb kurzoru. V reálném čase je pro přenos do zařízení použito technologie Bluetooth, ale pro ostatní přenosy můžete využít IrDA nebo USB. Výhodou oproti konkurenčnímu ChatPenu je velikost pera, která se drží v meznících  obyčejného pera.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mezi největší výhody V Penu můžeme zařadit jeho velikost, dlouhou dobu provozu na baterie a samostatnost, není nutné posílat data přes specializovaný server.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výrobce slibuje velmi nízké ceny, které by nebránily masovému rozšíření. Do budoucnosti plánuje ještě vychytávky jako například naskenování textu, který se uloží v paměti a později se přesune do počítače nebo skenování čárových kódů. Podle našich informací se do vánoc výrobku nedočkáme.

Krátkou ukázku možností VPenu můžete shlédnout zde.

Diskuze (5) Další článek: Finální KDE 3.0

Témata článku: Microsoft, Speciální joystick, Náčrtek, Kapesní počítač, Mobilní hra, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Pac Man, Mobilní bankovnictví, Převedený text, Konkurenční výhoda, Izraelská firma, Pero, Snake, Peru, Revoluce


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty