5
Fotogalerie

Vortex: malý a levný robot naučí programovat i děti

Malý ale šikovný robot Vortex je kompatibilní s Arduino a dokáže naučit základy programování i malé děti. Vortex má mnoho senzorů a lze ho programovat na tabletech i mobilních telefonech.

V prodeji je už nejen několik velmi drahých robotů (NAO, RoboKind), které stojí klidně i desetitisíce korun. Na konci minulého roku jsme vám představili extrémně levného AERobota s cenou kolem 230 korun a dnes se podíváme na další levnější kousek.

Vortex: elegantní hardware a kompatibilita s Arduino

Robot Vortex je podobně jako jiné levnější modely pouze forma jezdící polokoule, která je ale relativně dobře vybavená. Pohyb zajišťuje dvojice koleček, každé má vlastní ovladatelný elektromotor. Na spodní straně je šest senzorů, které dokážou snímat linky. To lze využít pro automatický pohyb robota po vyznačené trase a podobně. Zdvih robota je tři milimetry, na koberci s vysokým chlupem tak bude nejspíše v koncích.

 2015-07-11 v 11.56.30.jpg
Celá konstrukce robota Vortex

Pro snímání překážek má dva infračervené senzory pro měření vzdálenosti. Osvětlení je řešené pomocí 12 barevných LED (šest na spodní a horní části) a jednoduchý displej dokáže zobrazit až 32 „očních“ emocí. Pro zvuky nechybí malý reproduktor.

06a0f0c62fda3e1c322697df4052144b_original.png
Díky senzorům na spodní straně dokáže sledovat linky

O zpracování všech dat se stará procesor Atmega 328 (frekvence maximálně 20 MHz), který je kompatibilní s Arduino UNO. Bezdrátové spojení využívá Bluetooth 4.0, k dispozici je ale i drátové USB. O napájení se starají čtyři tužkové baterie, které vydrží v průměru 40 až 90 minut. Rozměry Vortexu jsou 12 x 12 x 6,4 cm.

 2015-07-11 v 11.56.40.jpg
Barevné osvětlení zahrnuje i jednoduchý displej

Pokud chcete schopnosti robota rozšířit, výrobce připravil možnost přes socket I2C pro podporu akcelerometru, gyroskopu, ultrazvukového senzoru, dotykového snímání nebo třeba snímání teploty.

Programování na iOS i Androidu

Vortex je cílen především děti, kteří se díky němu mohou naučit základy programování pomocí jednoduchých grafických aplikací. Robota lze programovat pomocí aplikací jako Scratch nebo WhenDo. Hardware je open source, takže lze předpokládat, že s případnou kompatibilitou by neměl být v budoucnu problém.

19f4d8f60cdbef589ad01281b21b089f_original.png
Programování Vortexu na tabletu

Přímo na tabletu nebo mobilním telefonu lze tak naprogramovat, jak se bude robot chovat a co přesně bude provádět za činnost i dle vstupnů ze senzorů. Samozřejmě je možné ho ovládat i přímo. Pro tyto případy má výrobce připravenou i aplikaci pro souboj dvou Vortexů, která simuluje přetlačovanou uvnitř kruhu. Ve stejném duchu je i například robotický fotbal s miniaturním míčkem nebo třeba virtuální golf.

Pokročilejší uživatelé mohou k programování použít standardní IDE Arduino a podobné.

Dostupná cena

Roboto Vortex je zatím na Kickstarteru, kde již během chvilky dosáhl na půlku stanovaného cíle, takže by měl být nakonec úspěšný. Ceny za předobjednávky, které by měly být vyřízené od srpna do října tohoto roku, jsou poměrně příznivé.

 2015-07-11 v 11.55.17.jpg

Jeden Vortex vyjde v přepočtu na 1 800 Kč s DPH, balení dvou robotů je pak za výhodnějších asi tři tisíce korun s daní. Vzhledem k tomu, že dostanete kompletního a pěkného robota i s aplikacemi pro mobilní zařízení, jde rozhodně o zajímavé řešení. Jen více takových.

Určitě si přečtěte

Články odjinud