Bezpečnost | Automobily | Volvo

Volvo jako Velký bratr: auta budou kamerami sledovat řidiče, zda se soustředí a nejsou opilí

Švédská automobilka Volvo se zjevně rozhodla otestovat loajalitu svých zákazníků. Po informaci, že od příštího roku omezí maximální rychlost svých aut na 180 km/h, nyní přichází s dohledovým systémem v podobě kamer a senzorů v interiéru. Jejich úkolem bude hlídat, zda se řidič soustředí na řízení a jestli není opilý.

Řidiče mají sledovat kamery a senzory, software pak bude na základě získaných dat detekovat případnou intoxikaci nebo nesoustředění se na jízdu. Hlídat budou například odvracení pohledu mimo vozovku, držení rukou na volantu, příliš dlouho zavřené oči, způsob vedení auta v jízdním pruhu či pomalé reakce.

Auta, která na vás dohlédnou

V závislosti na úrovni rozptýlení automobil řidiče nejprve upozorní na fakt, že jeho počínání není v mezích normy. Pokud se situace nezmění, zavolá auto na firemní podporu Volvo On Call, která řidiče kontaktuje, a poté sníží rychlost jízdy. Jestliže ani tato opatření nepovedou ke zlepšení situace, vůz na bezpečném místě zastaví.

Švédové uznávají, že některá ze jmenovaných opatření mohou působit možná až extrémním dojmem. Argumentují ale bezpečností, přičemž odkazují na výzkum Missourské univerzity, podle kterého řidič, jež telefonuje, píše zprávy nebo nesleduje cestu, má 29× větší šanci, že nabourá na dálnici v místě, kde probíhají stavební práce nebo údržba.

Pohled řidiče zjevně zůstává v plánu Volva až na druhém místě. Je ale otázkou, kolik zákazníků bude ochotno toto – byť dobře míněné – permanentní sledování akceptovat. Představa neustále běžící kamery zde naráží na rostoucí snahu o ochranu soukromí.

V prodávaných autech už za rok

Výše uvedené bezpečnostní funkce budou k dispozici ve všech automobilech Volvo počínaje příštím rokem. Mluvčí automobilky uvedl, že je stále tématem diskuzí, jak budou kamery a monitorovací systémy vlastně instalovány. Na přímou otázku, jestli je bude možné vypnout, však odpověděl vyhýbavě.

Podobně, jako v případě nedávno oznámeného omezovače maximální rychlosti, i v tomto případě Volvo říká, že chce odstartovat diskuzi na téma, zda výrobci automobilů mají právo nebo možná i povinnost instalovat do automobilů technologie, které mění chování řidičů.

Švédský výrobce automobilů tak pokračuje ve své vizi, jejímž cílem je, aby v jeho vozech nikdo nepřišel o život. Argumentuje například údaji NHTSA, podle nichž hraje zhruba ve třetině nehod ve Spojených státech roli nějakým způsobem intoxikovaný řidič.

Diskuze (61) Další článek: Jedno místo na hledání: v adresním řádku Chromu prohledáte i svůj Google Disk

Témata článku: Bezpečnost, Doprava, USA, Kamera, Automobily, Volvo, Omezovač, Cameras, Rychlost, Maximální rychlost, Automobil, Řidič, Výrobce automobilů, Senzor, Volvo Cars, Auto, Velký bratr, Velký


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 40

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11