Volný útočí na Český Telecom prostřednictvím VoIP

Společnost Volný včera oznámila hned několik novinek, přičemž tou nejvýznamnější je uvedení nové VoIP služby, která umožní za paušál nonstop volání na pevné linky v ČR, klasické telefonní číslo a cenu nižší než Český Telecom. Bude tato služba úspěšná?
Volný útočí na Český Telecom prostřednictvím VoIP

Podobný počin od společnosti Czech On Line určitě není překvapivý a byla to jen otázka času. Jak už jste si mohli přečíst ve včerejší bleskovce, došlo k několika změnám. Tou první je sloučení značek Czech On Line a Volný pod značku jednu - Volný. Ta je údajně mezi lidmi daleko známější, proto se zdá tento krok logický a to i v souvislosti s novými službami, o kterých bude řeč za chvíli.

Sloučení značek s sebou nese i celkovou změnu korporátního designu, bylo upraveno logo a jeho barvy odpovídají mateřské společnosti Telekom Austria. Nový vzhled má i portál Volny.cz, který nyní slouží jak pro koncové zákazníky, tak pro zákazníky firemní.

Telefonování za paušál i bez něj

Jak už tedy pravděpodobně víte, Volný nabízí pro uživatele, kteří jsou připojeni k Internetu rozumnou rychlostí (od 128 kbit obousměrně) možnost telefonování za paušál na pevné linky a to bez omezení po celý den, po celé ČR. K tomu je využita technologie VoIP. Služba nese název VOLNÝ TelefoNet a cena je zejména vůči Českému Telecomu poměrně agresivní - 399 korun pro běžné domácí zákazníky, pro firmy pak 699 korun. Ceny jsou však uvedeny bez DPH.

Součástí služby je běžné telefonní číslo. Pokud se rozhodnete podepsat smlouvu na dva roky, získáte zdarma i IP telefon, takže pak vlastně ani nepotřebujete počítač (ačkoliv, kdo by měl připojení k Internetu bez počítače, že?). V nabídce je rovněž IP brána, přes kterou lze připojit i klasické analogové přístroje.

Pokud telefonujete opravdu málo, možná se vám vyplatí tarif bez paušálu. Měsíčně tedy nezaplatíte nic, hovory jsou zpoplatněny obvyklou minutovou sazbou, která je v tomto případě 0,83 Kč/minutu ve špičce a 0,49 Kč mimo špičku (opět ceny bez DPH).

Co se hovorů do mobilních sítí týče, chlubí se Volný nejnižší cenou. Za hovor do libovolné mobilní sítě zaplatíte 4,10 (opět bez DPH). Volat můžete pochopitelně i do zahraničí, přičemž existuje celkem 10 odstupňovaných zón dle lokalit. Do zemí jako je Slovensko, Německo, Velká Británie či Spojené státy se dovoláte za 2,30.

Novinka? Samozřejmě ne.

Fakta tedy známe. VoIP pochopitelně není žádná novinka a firem, které tyto služby nabízejí (a využívají) je již celá řada. Kdo chtěl ušetřit a "zbavit se okovů Českého Telecomu" to již mohl udělat dávno, pokud mu to technické podmínky dovolují. Několik důležitých rozdílů zde přeci jen je. Předně se jedná o první nabídku paušálního volání na pevné sítě a můžete volat opravdu neomezeně, neplatí zde žádná forma FUP, není nutné hovor například po hodině přerušit nebo něco podobného. V kombinaci s běžným telefonním číslem, které je standardní součástí nabídky, se jedná o plnohodnotnou náhradu pevné linky (což jsou ovšem i ostatní VoIP služby).

Máme-li hodnotit cenu, jistě existují i levnější VoIP poskytovatelé, takže v tomto ohledu se rozhodně nejedná o nějakou revoluci. Je zde vidět snaha zejména o útok na ceny Českého Telecomu. Malí poskytovatelé však nejsou tolik vidět a vyhledá si je spíše člověk, který se v problematice více orientuje. Volný je ale dostatečně velká společnost a může reklamou na pozici ČTc velmi dobře zaútočit.

Co chce běžný zákazník? Levné volání. resp. levnější než dosud prostřednictvím Českého Telecomu. Dále chce mít klasický telefonní přístroj, nechce zápasit s počítačem a chce mít možnost telefonovat aniž by počítač běžel. Daleko úspěšnější by Volný byl, pokud by bylo možné získat zdarma IP telefon bez nutnosti podepsat smlouvu na dva roky, ale chápu, že jisté záruky zde zase být musí.

Třetí věcí, ze které mají uživatelé, kteří koketují s VoIP obavu (zbytečnou), je opravdové telefonní číslo. Jedině tak jim mohou volat lidé, kteří služeb VoIP nepoužívají. Ani to není v případě Volný problém, ale jeden háček zde přeci jen je - přenositelnost čísla. Ta je momentálně možná pouze pro firemní zákazníky a právě tento drobný detail může být celkem slušnou brzdou právě pro obyčejné uživatele, pro které zejména má být nabídka určena. Chybí rovněž možnost hlasové schránky, lze však nastavit přesměrování. Oproti klasické pevné lince lze i zdarma online sledovat přehled vašich volání.

Hrozba pro Český Telecom?

Volný jako velký alternativní operátor může využít svého potenciálu a reklamou a nabídkou VoIP za paušál zaútočit na pozici Českého Telecomu. Stále je řada domácností, které mají rychlé připojení k Internetu například přes kabelovou televizi, ale přesto mají i nadále pevnou linku od Českého Telecomu a VoIP služeb se bojí. Volný jim může dodat určité jistoty, neboť se jedná o firmu velkou a stabilní, což se o leckterých VoIP minioperátorech říct nedá. Riziko problémů je tak teoreticky nižší a lidé mohou být ochotni zrušit pevnou linku daleko snáze než u malých operátorů. Cenově pak vychází Volný slušně zejména v porovnání právě s Telecomem, zatímco menší operátoři mohou nabízet i výhodnější nabídku.

Diskuze (54) Další článek: Software602 rozdává vstupenky na Invex

Témata článku: VoIP, Okov, Tel, Malý operátor, Pevná linka, Velký háček, Porovnání tarifů volání, Běžný zákazník, Překvapivá cena, Telefonní číslo, Důležitý rozdíl, Obyčejný zákazník, Klasický operátor, Telefonní linka, Česká cena, Austria, Český Telecom, Obvyklý problém, Běžný hovor


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 3

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně