USA | Mobilní telefon | Smartphone

Volby ve stylu StarDance: voliči v americkém Seattlu budou hlasovat z mobilních telefonů

V americkém Seattlu právě probíhají volby do správní rady okresu King County. 1,2 miliony oprávněných voličů letos čeká zajímavá novinka v podobě možnosti hlasovat z mobilních zařízení. Podrobnosti přinesl jako první web NPR.

Elektronické mobilní hlasování bylo vyvinuto firmou Democracy Live, která je jedním z předních poskytovatelů mobilních hlasovacích technologií v USA. Celý projekt využívá technologie Amazon Web Services, a kromě Amazonu na něm spolupracuje například Microsoft.

Mobilní volby

Volby probíhají od 22. ledna do 11. února a kandidáti se v nich utkají o pět křesel. Možnost odeslat virtuální volební lístky z mobilních zařízení dostanou obyvatelé Spojených států vůbec poprvé. Voliči se budou autorizovat svým jménem, datem narození a podpisem.

Ačkoli zní představa elektronického hlasování moderně a ekologicky, zcela „bezpapírové“ tyto volby rozhodně nebudou. Okres hodlá tisknout kopie elektronických hlasovacích lístků, aby měl hmatatelné důkazy.

Cílem této snahy je primárně snaha o zvýšení volební účasti, která bývá v podobných volbách velice nízká. Lze předpokládat, že možnost zapojit se bez nutnosti opustit domov využije řada občanů. V případě úspěchu by se hlasování z mobilů mohlo rozšířit i na další volby.

„Je to nejzákladnější reforma, kterou můžeme v demokracii udělat,“ řekl Bradley Tusk, zakladatel a generální ředitel společnosti Tusk Philanthropies, což je nezisková organizace zaměřená na rozšiřování hlasování přes mobilní zařízení, která financuje pilotní provoz.

Experimentální projekt

Celý projekt je v tuto chvílí vnímán především jako experiment, který má z úkol zjistit, zda bude účast ve volbách vyšší než při jejich realizaci standardní cestou. NPR označuje možnost mobilního hlasování jako „historický okamžik americké demokracie“.

Vedle nadějných očekávání jsou na místě také obavy, že by mobilní hlasování mohlo být náchylné k hackování a dalším nekalým praktikám. Například v Rusku ve federálních volbách v roce 2016 získaly státní orgány přístup k databázím voličů.

Zásadní otázkou je také možnost zneužít systém k hlasování za někoho jiného. Zde má být hlavním bezpečnostním prvkem podpis, který volič zadá na obrazovce svého smartphonu. Nelze ale předpokládat, že by se ověřovaly podpisy všech hlasujících. Situaci neřeší ani tisk volebních lístků, které se zakládají na elektronickém hlasování.

Diskuze (5) Další článek: AMD Radeon RX 5600 XT v testech: jde proti RTX 2060, ale není jasné, kdo je vítěz

Témata článku: Microsoft, USA, Amazon, Rusko, Mobilní telefon, Smartphone, Volby, Hlasování, Okres, Demokracie, NPR, Americký Seattle, Seattle, HLA, Mobilní zařízení, Voliči, AWS, Lístek, Mobilní telefony na Heureka.czŠmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

** Amazon.de je tím hlavním, přes který byste měli v ČR nakupovat ** Má ale svá úskalí týkající se češtiny, cen a dopravy ** Prozradíme trky, které se vám budou hodit

Lukáš Václavík
E-shopyAmazonTipy