USA | Mobilní telefon | Smartphone

Volby ve stylu StarDance: voliči v americkém Seattlu budou hlasovat z mobilních telefonů

V americkém Seattlu právě probíhají volby do správní rady okresu King County. 1,2 miliony oprávněných voličů letos čeká zajímavá novinka v podobě možnosti hlasovat z mobilních zařízení. Podrobnosti přinesl jako první web NPR.

Elektronické mobilní hlasování bylo vyvinuto firmou Democracy Live, která je jedním z předních poskytovatelů mobilních hlasovacích technologií v USA. Celý projekt využívá technologie Amazon Web Services, a kromě Amazonu na něm spolupracuje například Microsoft.

Mobilní volby

Volby probíhají od 22. ledna do 11. února a kandidáti se v nich utkají o pět křesel. Možnost odeslat virtuální volební lístky z mobilních zařízení dostanou obyvatelé Spojených států vůbec poprvé. Voliči se budou autorizovat svým jménem, datem narození a podpisem.

Ačkoli zní představa elektronického hlasování moderně a ekologicky, zcela „bezpapírové“ tyto volby rozhodně nebudou. Okres hodlá tisknout kopie elektronických hlasovacích lístků, aby měl hmatatelné důkazy.

Cílem této snahy je primárně snaha o zvýšení volební účasti, která bývá v podobných volbách velice nízká. Lze předpokládat, že možnost zapojit se bez nutnosti opustit domov využije řada občanů. V případě úspěchu by se hlasování z mobilů mohlo rozšířit i na další volby.

„Je to nejzákladnější reforma, kterou můžeme v demokracii udělat,“ řekl Bradley Tusk, zakladatel a generální ředitel společnosti Tusk Philanthropies, což je nezisková organizace zaměřená na rozšiřování hlasování přes mobilní zařízení, která financuje pilotní provoz.

Experimentální projekt

Celý projekt je v tuto chvílí vnímán především jako experiment, který má z úkol zjistit, zda bude účast ve volbách vyšší než při jejich realizaci standardní cestou. NPR označuje možnost mobilního hlasování jako „historický okamžik americké demokracie“.

Vedle nadějných očekávání jsou na místě také obavy, že by mobilní hlasování mohlo být náchylné k hackování a dalším nekalým praktikám. Například v Rusku ve federálních volbách v roce 2016 získaly státní orgány přístup k databázím voličů.

Zásadní otázkou je také možnost zneužít systém k hlasování za někoho jiného. Zde má být hlavním bezpečnostním prvkem podpis, který volič zadá na obrazovce svého smartphonu. Nelze ale předpokládat, že by se ověřovaly podpisy všech hlasujících. Situaci neřeší ani tisk volebních lístků, které se zakládají na elektronickém hlasování.

Diskuze (5) Další článek: AMD Radeon RX 5600 XT v testech: jde proti RTX 2060, ale není jasné, kdo je vítěz

Témata článku: Microsoft, Amazon, USA, Mobilní telefon, Smartphone, Rusko, Lístek, NPR, Volby, AWS, Voliči, Mobilní zařízení, Hlasování, Americký Seattle, Seattle


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky