Volby ve stylu StarDance: voliči v americkém Seattlu budou hlasovat z mobilních telefonů

V americkém Seattlu právě probíhají volby do správní rady okresu King County. 1,2 miliony oprávněných voličů letos čeká zajímavá novinka v podobě možnosti hlasovat z mobilních zařízení. Podrobnosti přinesl jako první web NPR.

Elektronické mobilní hlasování bylo vyvinuto firmou Democracy Live, která je jedním z předních poskytovatelů mobilních hlasovacích technologií v USA. Celý projekt využívá technologie Amazon Web Services, a kromě Amazonu na něm spolupracuje například Microsoft.

Mobilní volby

Volby probíhají od 22. ledna do 11. února a kandidáti se v nich utkají o pět křesel. Možnost odeslat virtuální volební lístky z mobilních zařízení dostanou obyvatelé Spojených států vůbec poprvé. Voliči se budou autorizovat svým jménem, datem narození a podpisem.

Ačkoli zní představa elektronického hlasování moderně a ekologicky, zcela „bezpapírové“ tyto volby rozhodně nebudou. Okres hodlá tisknout kopie elektronických hlasovacích lístků, aby měl hmatatelné důkazy.

Cílem této snahy je primárně snaha o zvýšení volební účasti, která bývá v podobných volbách velice nízká. Lze předpokládat, že možnost zapojit se bez nutnosti opustit domov využije řada občanů. V případě úspěchu by se hlasování z mobilů mohlo rozšířit i na další volby.

„Je to nejzákladnější reforma, kterou můžeme v demokracii udělat,“ řekl Bradley Tusk, zakladatel a generální ředitel společnosti Tusk Philanthropies, což je nezisková organizace zaměřená na rozšiřování hlasování přes mobilní zařízení, která financuje pilotní provoz.

Experimentální projekt

Celý projekt je v tuto chvílí vnímán především jako experiment, který má z úkol zjistit, zda bude účast ve volbách vyšší než při jejich realizaci standardní cestou. NPR označuje možnost mobilního hlasování jako „historický okamžik americké demokracie“.

Vedle nadějných očekávání jsou na místě také obavy, že by mobilní hlasování mohlo být náchylné k hackování a dalším nekalým praktikám. Například v Rusku ve federálních volbách v roce 2016 získaly státní orgány přístup k databázím voličů.

Zásadní otázkou je také možnost zneužít systém k hlasování za někoho jiného. Zde má být hlavním bezpečnostním prvkem podpis, který volič zadá na obrazovce svého smartphonu. Nelze ale předpokládat, že by se ověřovaly podpisy všech hlasujících. Situaci neřeší ani tisk volebních lístků, které se zakládají na elektronickém hlasování.

Diskuze (5) Další článek: AMD Radeon RX 5600 XT v testech: jde proti RTX 2060, ale není jasné, kdo je vítěz

Témata článku: Microsoft, USA, Amazon, Rusko, Mobilní telefon, Smartphone, Okres, Volby, Americký Seattle, Lístek, Voliči, Seattle, Hlasování, NPR, AWS, Mobilní zařízení


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk