USA | Mobilní telefon | Smartphone

Volby ve stylu StarDance: voliči v americkém Seattlu budou hlasovat z mobilních telefonů

V americkém Seattlu právě probíhají volby do správní rady okresu King County. 1,2 miliony oprávněných voličů letos čeká zajímavá novinka v podobě možnosti hlasovat z mobilních zařízení. Podrobnosti přinesl jako první web NPR.

Elektronické mobilní hlasování bylo vyvinuto firmou Democracy Live, která je jedním z předních poskytovatelů mobilních hlasovacích technologií v USA. Celý projekt využívá technologie Amazon Web Services, a kromě Amazonu na něm spolupracuje například Microsoft.

Mobilní volby

Volby probíhají od 22. ledna do 11. února a kandidáti se v nich utkají o pět křesel. Možnost odeslat virtuální volební lístky z mobilních zařízení dostanou obyvatelé Spojených států vůbec poprvé. Voliči se budou autorizovat svým jménem, datem narození a podpisem.

Ačkoli zní představa elektronického hlasování moderně a ekologicky, zcela „bezpapírové“ tyto volby rozhodně nebudou. Okres hodlá tisknout kopie elektronických hlasovacích lístků, aby měl hmatatelné důkazy.

Cílem této snahy je primárně snaha o zvýšení volební účasti, která bývá v podobných volbách velice nízká. Lze předpokládat, že možnost zapojit se bez nutnosti opustit domov využije řada občanů. V případě úspěchu by se hlasování z mobilů mohlo rozšířit i na další volby.

„Je to nejzákladnější reforma, kterou můžeme v demokracii udělat,“ řekl Bradley Tusk, zakladatel a generální ředitel společnosti Tusk Philanthropies, což je nezisková organizace zaměřená na rozšiřování hlasování přes mobilní zařízení, která financuje pilotní provoz.

Experimentální projekt

Celý projekt je v tuto chvílí vnímán především jako experiment, který má z úkol zjistit, zda bude účast ve volbách vyšší než při jejich realizaci standardní cestou. NPR označuje možnost mobilního hlasování jako „historický okamžik americké demokracie“.

Vedle nadějných očekávání jsou na místě také obavy, že by mobilní hlasování mohlo být náchylné k hackování a dalším nekalým praktikám. Například v Rusku ve federálních volbách v roce 2016 získaly státní orgány přístup k databázím voličů.

Zásadní otázkou je také možnost zneužít systém k hlasování za někoho jiného. Zde má být hlavním bezpečnostním prvkem podpis, který volič zadá na obrazovce svého smartphonu. Nelze ale předpokládat, že by se ověřovaly podpisy všech hlasujících. Situaci neřeší ani tisk volebních lístků, které se zakládají na elektronickém hlasování.

Diskuze (5) Další článek: AMD Radeon RX 5600 XT v testech: jde proti RTX 2060, ale není jasné, kdo je vítěz

Témata článku: Microsoft, USA, Amazon, Mobilní telefon, Rusko, Smartphone, Mobilní zařízení, Hlasování, Lístek, Americký Seattle, Voliči, NPR, Seattle, AWS, Volby


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky