Je správné k volbám jít, i kdybyste měli volit menší zlo. Pomůžeme vám vyznat se ve volebních kalkulačkách, stejně jako v tom, jak chtějí které strany pokročit v digitalizaci a kyberbezpečnosti.
Základní přístupy k volbám jsou dva. Buď se budete rozhodovat podle emocí, dojmů a sympatií, nebo můžete zaujmout pragmatický přístup. My se soustředíme na pragmatický, čistě analytický přístup k problému, jen tak se dá dobrat k objektivnímu výsledku – najít takovou stranu či uskupení, které bude chtít docílit toho, co chceme i my. Nicméně emoce zajisté svou roli ve volbách mají, jen je vhodné je nechat až na konečnou rozhodovací fázi.
Kam patříte
Ze všeho nejdříve není špatné zjistit, kam se svými názory a postoji na naší politické mapě patříte – zda jste ekonomicky orientováni spíše doleva, doprava a zda jste více progresivní, či konzervativní. Pomůže vám to se alespoň základně zorientovat, ke kterým stranám máte ideologicky a programově nejblíže.
Takovýto kompas najdete na stránce www.irozhlas.cz/volebni-kompas-2021. Obsahuje 30 otázek s nejdůležitějšími tématy a odkazuje na nizozemskou společnost Kieskompas, na jejíž metodologii byla založena.
Jak strany plnily své sliby
Strana, uskupení či hnutí může mít program, jaký chce. Když z něj ale během volebního období splní jen hrstku slibů, nelze věřit tomu, co slibuje. Musíte zohlednit dva faktory: první je ten, že žádná strana u nás nikdy neměla sama 101 poslanců, proto vždy musela utvořit koalici s jinou stranou či stranami a v rámci této koalice musela ze svého programu slevit, dělat kompromisy.
Volební programy jsou směrodatné v zemích, ve kterých jsou jen dvě supersilné strany a vítězem tak je jen jediná z nich – jako je tomu třeba v USA. U nás se berou předvolební sliby a programy spíše jako odrazové můstky k vyjednávání do případné koaliční vlády. Druhým faktorem je skutečnost, že pokud se strana ocitne v opozici, může svůj program prosazovat jen stěží.
Přesto se u nás máme od čeho odrazit – dosavadní vláda ANO + ČSSD s podporou KSČM schválila 27. 6. 2018 své programové prohlášení a server Demagog.cz udělal podrobnou analýzu 50 slibů, jež měla tato vláda sílu a potenciál prosadit.
Jako další vodítko mezi sliby a reálným hlasováním může posloužit iniciativa Rekonstrukce státu (www.rekonstrukcestatu.cz) lobující za systémová opatření proti zneužívání veřejných peněz. Ta spustila Volebního průvodce (www.volebnipruvodce.cz), ve kterém hodnotí, jak stávající strany hlasovaly pro protikorupční zákony, co slibují a jak jsou financovány – to vše na škále od 1 do 5 jako ve škole. Můžete si tak udělat obrázek o tom, kdo (včetně jednotlivých kandidátů) skutečně bojuje proti korupci a kdo o tom jen mluví.
Se kterým programem jste nejvíce v souladu
Programy jednotlivých stran čte málokdo. Špatně se porovnávají, bývají dlouhé a nepřehledné. Proto čím dál více voličů využívá volební kalkulačky, které jim prostým vyplněním ankety poskytnou žebříček stran, se kterými jsou nejvíce v souladu. Kalkulačky vznikají povětšinou tak, že jejich tvůrci osloví svými otázkami všechny relevantní strany, uskupení a hnutí a z odpovědí vám pak vypočítají největší shodu. Jak už jsem ale psal v předchozím bodě – program je jedna věc, jeho reálné prosazování pak věc druhá.
Hned několik webových kalkulaček najdete na adrese www.volebnikalkulacka.cz. Máte na výběr buď klasickou se 40 otázkami (stejná je na seznamzpravy.cz i na idnes.cz), můžete si spustit inventuru hlasování poslanecké sněmovny za uplynulé čtyři roky, dále je zde speciální kalkulačka s otázkami přesahujícími jedno volební období, kalkulačka pro mladé voliče a voličky pod 30 let, a nakonec nejdelší kalkulačka, jakou vůbec najdete – se 116 otázkami. Za touto kalkulačkou stojí sdružení KohoVolit.eu, které v tom má zkušenosti už od roku 2006.
Výborně zpracovaná kalkulačka je na stránce 2021.programydovoleb.cz/volebni-kalkulacka. Máte na výběr buď rychlou se 40 otázkami, nebo pro nadšence, kde je přes 100 otázek. Hezky udělaná je analýza vašich odpovědí, kde jsou i vysvětlení jednotlivých stran. Na této kalkulačce je dobré i to, že zohledňuje, co je pro stranu a voliče důležité. Na stejné stránce najdete i hezký přehled všech stran, kandidátů, volební průzkumy či simulaci voleb s rozložením na mandáty.
Za pozornost stojí také web www.nazorypolitiku.cz, který na rozdíl od jiných volebních kalkulaček zapojuje do hry názory politiků, takže pomáhá k utvoření komplexního názoru.
Jací lidé jsou ve stranách, hnutích a uskupeních
Všechny kandidáty najdete i v mimořádně přehledné interaktivní aplikaci serveru iRozhlas. Díky ní snadno zjistíte třeba to, jaké je procentuální zastoupení žen, kandidátů třeba s titulem MUDr. a vyfiltrovat si je můžete podle pořadí na kandidátce, věku či velikosti bydliště.
Složení sněmovny a pravděpodobnost vstupu do ní
Pokud už máte hnutí, stranu či koalici vybránu, můžete se podívat, jak vychází v průzkumech. Nejlepší je na to stránka mandaty.cz, kde najdete i historické průzkumy různých volebních modelů, vývoj v čase a nově také položku „Šance na vstup do sněmovny“.
Hezky přehledná je i aplikace serveru iRozhlas, kde uvidíte aktuální preference stran podle průzkumů převedené na mandáty. Stačí libovolně upravit získaná procenta u stran a hned budete mít přehled o počtu získaných mandátů.
Přijďte k volbám v místě trvalého bydliště
Ať už propadáte skepsi, nebo si nemůžete mezi stranami vybrat, určitě k volbám přijďte a zvolte třeba takovou stranu, hnutí či uskupení, které vám nejméně vadí. Jinak se také může stát, že se k moci dostane subjekt či kombinace stran, u které nechcete, aby zde vládla. Budete z volební místnosti odcházet alespoň s pocitem, že jste pro to udělali maximum.
Volí se v místě trvalého bydliště, a pokud nevíte, pod jakou volební místnost spadáte, stačí navštívit stránky volby.tmapy.cz s interaktivní mapou. Z ní se dozvíte jak číslo příslušné volební místnosti, tak to, kde se nachází.
...nebo s voličským průkazem
Pokud se nebudete v pátek 8. nebo v sobotu 9. října nacházet v místě trvalého bydliště, můžete si zdarma vyřídit voličský průkaz. S ním pak lze jít volit v jakémkoli stálém volebním okrsku na území České republiky i ve zvláštním volebním okrsku v zahraničí.
Žádost o voličský průkaz je nutné podat na příslušný obecní či zastupitelský úřad s doručením nejpozději 7 dnů před konáním voleb, tedy do 1. října, a to buď písemně s ověřeným podpisem, nebo nově elektronicky přes datovou schránku. Nově také přibyla možnost požádat o voličský průkaz přes Portál Pražana (www.portalprazana.cz), a to pro jakéhokoli občana České republiky, ovšem pouze, když se do něj přihlásíte přes datovou schránku fyzické osoby.
Pozor na dezinformace
Dezinformace jsou nástroj sloužící k ovlivňování voleb. Jde o cílené míchání pravdy s konspiracemi a lživými či zavádějícími dedukcemi. Jejich hlavním záměrem je šířit nenávist a chaos. Jedna dezinformace nic neovlivní, ale soustavný dezinformační útok už ano.
Typicky se dezinformace šíří skrytě prostřednictvím řetězových e-mailů a v uzavřených skupinách na sociálních sítích, existuje však celá řada publicistických a zpravodajských webů, které jsou považovány na šiřitele dezinformací. Jejich seznam najdete například na Wikipedii. Analýzám řetězových e-mailů a obecně dezinformacím se věnuje web manipulatori.cz.
Žádost můžete na příslušný úřad přinést i osobně, kde prokážete svou totožnost. Pak je termín stanoven do 6. října v 16:00. Pro žádost o volební průkaz není žádný předepsaný formulář. Musí jen obsahovat jméno a příjmení voliče, datum narození, adresu trvalého pobytu a případně způsob doručení voličského průkazu.
Voličský průkaz ve fyzické podobě pak úřad předá voliči osobně, nebo tomu, kdo má plnou moc s úředně ověřeným podpisem voliče, anebo průkaz voliči zašle. Je možné také na základě žádosti zaslat voličský průkaz na adresu zastupitelského úřadu, kde se volič rozhodl hlasovat. V takovém případě se stačí v den voleb dostavit na tento úřad a voličský průkaz zde bude voliči předán. S voličským průkazem pak jde volič do volební místnosti a odevzdá jej okrskové volební komisi. Až pak dostane prázdnou úřední obálku a sadu hlasovacích lístků.
Výsledky
Ve výčtu důležitých služeb by neměl chybět web Českého statistického úřadu Volby.cz. Před volbami tam najdete jmenné seznamy kandidátů a právě tady najdete konečné výsledky.
Pokud preferujete zpravodajský formát, kolegové z vydavatelství připravují volební speciál a mají za sebou sérii debat, ve kterých uvidíte kandidáty v akci. Jestli máte radši surová data, je tu další služba ČSÚ VOLBYhned.cz.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium