Volby | Služby

Volby 2021 online. Tady jsou nástroje, které vám pomohou dobře se rozhodnout

Je správné k volbám jít, i kdybyste měli volit menší zlo. Pomůžeme vám vyznat se ve volebních kalkulačkách, stejně jako v tom, jak chtějí které strany pokročit v digitalizaci a kyberbezpečnosti.

Základní přístupy k volbám jsou dva. Buď se budete rozhodovat podle emocí, dojmů a sympatií, nebo můžete zaujmout pragmatický přístup. My se soustředíme na pragmatický, čistě analytický přístup k problému, jen tak se dá dobrat k objektivnímu výsledku – najít takovou stranu či uskupení, které bude chtít docílit toho, co chceme i my. Nicméně emoce zajisté svou roli ve volbách mají, jen je vhodné je nechat až na konečnou rozhodovací fázi.

Kam patříte

Ze všeho nejdříve není špatné zjistit, kam se svými názory a postoji na naší politické mapě patříte – zda jste ekonomicky orientováni spíše doleva, doprava a zda jste více progresivní, či konzervativní. Pomůže vám to se alespoň základně zorientovat, ke kterým stranám máte ideologicky a programově nejblíže.

Takovýto kompas najdete na stránce www.irozhlas.cz/volebni-kompas-2021. Obsahuje 30 otázek s nejdůležitějšími tématy a odkazuje na nizozemskou společnost Kieskompas, na jejíž metodologii byla založena.

Jak strany plnily své sliby

Strana, uskupení či hnutí může mít program, jaký chce. Když z něj ale během volebního období splní jen hrstku slibů, nelze věřit tomu, co slibuje. Musíte zohlednit dva faktory: první je ten, že žádná strana u nás nikdy neměla sama 101 poslanců, proto vždy musela utvořit koalici s jinou stranou či stranami a v rámci této koalice musela ze svého programu slevit, dělat kompromisy.

Volební programy jsou směrodatné v zemích, ve kterých jsou jen dvě supersilné strany a vítězem tak je jen jediná z nich – jako je tomu třeba v USA. U nás se berou předvolební sliby a programy spíše jako odrazové můstky k vyjednávání do případné koaliční vlády. Druhým faktorem je skutečnost, že pokud se strana ocitne v opozici, může svůj program prosazovat jen stěží.

Přesto se u nás máme od čeho odrazit – dosavadní vláda ANO + ČSSD s podporou KSČM schválila 27. 6. 2018 své programové prohlášení a server Demagog.cz udělal podrobnou analýzu 50 slibů, jež měla tato vláda sílu a potenciál prosadit.

Jako další vodítko mezi sliby a reálným hlasováním může posloužit iniciativa Rekonstrukce státu (www.rekonstrukce­statu.cz) lobující za systémová opatření proti zneužívání veřejných peněz. Ta spustila Volebního průvodce (www.volebnipruvodce.cz), ve kterém hodnotí, jak stávající strany hlasovaly pro protikorupční zákony, co slibují a jak jsou financovány – to vše na škále od 1 do 5 jako ve škole. Můžete si tak udělat obrázek o tom, kdo (včetně jednotlivých kandidátů) skutečně bojuje proti korupci a kdo o tom jen mluví.

Diskuze (70) Další článek: Na Macích s čipem Apple M1 už nativně běží Linux. Zatím ale má několik omezení

Témata článku: Články z Computeru, USA, Wikipedia, Datová schránka, Volby, Dezinformace, Služby, Kter, KohoVolit, Kalkulačka, Míchání, Volební kalkulačka, Český statistický úřad, ČSSD, Volební místnost, KSČM, Poslanecká sněmovna, Česká republika, IRozhlas, Průzkum, Voliči, Uskupení, Ano, Volební program, SněmovnaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Xiaomi 12T Pro. Přichází mistr detailu s 200MPx foťákem a obřím výkonem

Xiaomi 12T Pro. Přichází mistr detailu s 200MPx foťákem a obřím výkonem

** První telefon s 200Mpx fotoaparátem pro detailní snímky od Xiaomi ** Těšit se můžeme na špičkovou výbavu a lákavou cenu ** Nižší model pak nabízí skvělý poměr ceny/výbavy

Martin Miksa
200 MpxPreviewVideo
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Crew-5: Sledujte připojení kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici
Jiří Černý
Crew DragonMezinárodní vesmírná stanice