Volby 2002: zábavná oficiální statistika

Do provozu byla uvedena oficiální část serveru volby.cz s informacemi o kandidujících stranách a jejich zástupcích. Ač to jsou v podstatě hrubá statistická data, může to být zábavnější čtení než mnohé volební programy.
Volby 2002: zábavná oficiální statistika
Server volby.cz je univerzální, nezaměřuje se pouze na letošní volby, ale je centrálním serverem pro všechny volby z České republiky. Jeho obsah zajišťuje Český statistický úřad a tak mají data na serveru punc oficiálnosti, na druhou stranu se jedná opravdu jen o hrubá statistická data.

Z přehledů tak můžete zjistit údaje o všech 6157 kandidátech a 28 volebních uskupeních. Z jednoduchého přehledu zjistíte, že průměrný věk přesahuje 45 let a téměř tři čtvrtiny kandidátů jsou muži. V nejmladší kategorii 21 let, což je hranice pro kandidování do sněmovny, figuruje přes 70 kandidátů. Naopak nejstarším je Jaroslav Anděl, ústecký lídr Pravého bloku, kterému je úctyhodných 97 let.

Nejvíce kandidátů 343 má shodně několik stran. Vzhledem k celkovému počtu míst ve sněmovně – 200 – je to opravdu obdivuhodný optimismus. U ODS a ČSSD plné kandidátky nepřekvapí, ale opravdovým optimismem je 343 kandidátů na soupisce ODA, z těch se do parlamentu zřejmě dostane sotvakdo. Naopak nejméně kandidátů – 10 - má Nové hnutí, asi je přece jen až moc nové. Kupodivu i volební exot Balbínova poetická strana má víc kandidátů.

Kromě základních přehledů jsou na webu volby.cz i kompletní číselníky, které můžete když tak třeba hodit do vlastní databáze a pohrát si ve volném čase s nějakými dotazy do databáze. Vaši volbu té či oné strany upřímně statistické přehledy zrovna neovlivní, na druhou stranu se můžete pěkně ponořit do tabulek a dolovat informace.

Český statistický úřad chtěl původně tato data zveřejnit až tři dny před volbami, protože kandidátní listiny se mohou do té doby ještě změnit, jak budou případně odstupovat někteří kandidáti. Zvolil ale naštěstí cestu rychlejšího zveřejnění s tím, že data budou průběžně aktualizována. Za dva týdny, až budou volby probíhat a hlavně finišovat, se tu objeví i sumární přehledy volebních výsledků, tedy počty hlasů a přidělených výsledných mandátů.

Diskuze (18) Další článek: KPNQwest/GTS zajistilo plnou konektivitu

Témata článku: Statistika, Oficiální statistika, Žába, Volby


Určitě si přečtěte

Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus