Volby 2002: zábavná oficiální statistika

Do provozu byla uvedena oficiální část serveru volby.cz s informacemi o kandidujících stranách a jejich zástupcích. Ač to jsou v podstatě hrubá statistická data, může to být zábavnější čtení než mnohé volební programy.
Volby 2002: zábavná oficiální statistika
Server volby.cz je univerzální, nezaměřuje se pouze na letošní volby, ale je centrálním serverem pro všechny volby z České republiky. Jeho obsah zajišťuje Český statistický úřad a tak mají data na serveru punc oficiálnosti, na druhou stranu se jedná opravdu jen o hrubá statistická data.

Z přehledů tak můžete zjistit údaje o všech 6157 kandidátech a 28 volebních uskupeních. Z jednoduchého přehledu zjistíte, že průměrný věk přesahuje 45 let a téměř tři čtvrtiny kandidátů jsou muži. V nejmladší kategorii 21 let, což je hranice pro kandidování do sněmovny, figuruje přes 70 kandidátů. Naopak nejstarším je Jaroslav Anděl, ústecký lídr Pravého bloku, kterému je úctyhodných 97 let.

Nejvíce kandidátů 343 má shodně několik stran. Vzhledem k celkovému počtu míst ve sněmovně – 200 – je to opravdu obdivuhodný optimismus. U ODS a ČSSD plné kandidátky nepřekvapí, ale opravdovým optimismem je 343 kandidátů na soupisce ODA, z těch se do parlamentu zřejmě dostane sotvakdo. Naopak nejméně kandidátů – 10 - má Nové hnutí, asi je přece jen až moc nové. Kupodivu i volební exot Balbínova poetická strana má víc kandidátů.

Kromě základních přehledů jsou na webu volby.cz i kompletní číselníky, které můžete když tak třeba hodit do vlastní databáze a pohrát si ve volném čase s nějakými dotazy do databáze. Vaši volbu té či oné strany upřímně statistické přehledy zrovna neovlivní, na druhou stranu se můžete pěkně ponořit do tabulek a dolovat informace.

Český statistický úřad chtěl původně tato data zveřejnit až tři dny před volbami, protože kandidátní listiny se mohou do té doby ještě změnit, jak budou případně odstupovat někteří kandidáti. Zvolil ale naštěstí cestu rychlejšího zveřejnění s tím, že data budou průběžně aktualizována. Za dva týdny, až budou volby probíhat a hlavně finišovat, se tu objeví i sumární přehledy volebních výsledků, tedy počty hlasů a přidělených výsledných mandátů.

Diskuze (18) Další článek: KPNQwest/GTS zajistilo plnou konektivitu

Témata článku: Statistika, Oficiální statistika, Žába, Volby


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch