VoIP zase o krůček blíže běžnému zákazníkovi

Trh s VoIP službami v České republice se opět posouvá kupředu. Nová velkoobchodní nabídka Czech On Line pro poskytovatele datových a dalších služeb znamená nezávislost na Českém Telecomu a snad i další rozšíření těchto služeb mezi běžné uživatele.

Co je VoIP?

Pevné telefonní linky již sotva vzdorují mobilům, hitem poslední doby (v masovém měřítku) se pak stává telefonování přes Internet - Voice over IP. Ve stručnosti si připomeňme, oč se vlastně jedná. Hlas putuje prostřednictvím datových paketů v síti namísto klasického přímého spojení. Samotný princip tohoto volání se pak v zásadě neliší od jakéhokoliv jiného přenosu dat sítí, avšak vzhledem k podstatě fungování IP může čelit služba několika problémům.

Při přenosu totiž není ani tak důležitá přenosová rychlost (i když čím více tím lépe, pochopitelně) jako rychlost odezvy. Plynulá komunikace může být zaručena jedině při nízké latenci a technologie se také musí vypořádat s tím, že pakety přicházejí v jiném pořadí, než byly odeslány a samozřejmě i s jejich vypadáváním. To však není příliš velký problém. Potíže však mohou způsobovat i některé další překážky v síti jako jsou firewally či NAT.

V zásadě je však dnes tato technologie již poměrně slušně zvládnutá a získává si stále větší oblibu. Kromě čistě proprietárních řešení, které využívá například velmi populární služba Skype, jsou vytvořeny i standardní protokoly pro tyto služby jako je například H.323 (definován ITU Telecommunication) a nebo Session Initiation Protocol (od The Internet Engineering Task Force).

Tolik tedy stručný popis problematiky pro případ, kdyby snad ještě někdo netušil, co VoIP je. To nejdůležitější jsem ale možná nezmínil. Cena. Vzhledem k povaze přenosu, kdy je buď kompletní spojení a nebo jeho větší část uskutečněna prostřednictvím datových linek, je pak tato hlasová služba buď úplně zdarma (v případě "volání" z počítače na počítač) a nebo za nižší ceny než u běžných operátorů (pokud se volá z počítače na telefon, či z telefonu na telefon s využitím VoIP). Pro upřesnění je třeba dodat, že výraz "zdarma" není úplně přesný, platíte za vaše připojení k Internetu, ale neplatíte již nic navíc.

VoIP v ČR

Klidné telekomunikační vody v naší republice nenarušilo ani několik firem, které VoIP komerčně nabízejí, takže běžný uživatel se k podobným nabídkám (pokud je sám nevyhledával) zatím dostal jen náhodně či vůbec. Co se týče uživatelů Internetu u nás, nemám sice svůj odhad nijak podložen statistikou, ale troufám si tvrdit, že nejvíce používaná VoIP služba mezi běžnými uživateli bude zřejmě Skype.

Společnost Czech On Line však nyní přichází s velkoobchodní nabídkou VoIP služeb. Jako první alternativní operátor u nás tak nabízí VoIP na bázi vlastní velkoobchodní nabídky. Poskytovatelé datových služeb či kabelové televize tak mohou poprvé nabídnout svým koncovým zákazníkům plnohodnotnou hlasovou službu, která bude nezávislá na Českém Telecomu.

Jednotliví poskytovatelé tak budou moct nabídnout tyto služby bez nutnosti investovat do vlastní sítě a to pod vlastní značkou. Pro řadu koncových zákazníků jednotlivých providerů pak může být VoIP dobrým důvodem k pořízení internetového připojení a nebo může být definitivním argumentem pro zrušení pevné linky. Zákazníci přitom budou používat klasická čísla a problém není ani s jejich přenositelností.

Co bude následovat?

Zda se jedná o počátek revoluce ve VoIP u nás, o tom je asi předčasné uvažovat, spíše to chvíli potrvá, než se rozšíří do masového měřítka. Jisté je to, že tento krok (a další operátoři budou jistě následovat) může posunout VoIP trh v ČR hodně kupředu. Řada firemních zákazníků je již zvyklá tyto služby využívat kvůli sníženým nákladům. Teď jsou na řadě také běžní uživatelé, kterým jejich provideři mohou podobné služby nabídnout.

Klíčová bude pochopitelně velkoobchodní cena, za kterou budou tyto služby providerům nabízeny, protože ta samozřejmě určuje cenu koncovou. Pro masové rozšíření služeb je pak také důležitý "hardware", který musí svým zákazníkům jednotliví provideři v ideálním případě dodat v rámci služby. "Běžný telefonista" nebude chtít sedět u počítače se sluchátky na uších, takže trh IP telefonů může vzkvétat. Dosavadní nabídka je však poněkud slabá a i cenové relace nejsou nejpříznivější.

Stále se zlepšující internetová připojení domácností nahrávají VoIP byznysu a dá se očekávat jedině růst v tomto segmentu. Nabídka Czech On Line je první vlaštovkou, která může trh rozhýbat. Lze si jen přát, aby nabídka dalších operátorů brzy následovala a konkurenční prostředí pak srazilo cenu za volání na minimum.

Diskuze (15) Další článek: Portál Centrum zaznamenává díky VyVoleným raketový růst návštěvnosti

Témata článku: VoIP, Nezávislá televize, Klasický problém, Sluchátka za uši, Zak, Task Force, Běžný zákazník, Hlasová služba, Sluchátka k televizi, Podobná odezva, Běžné pořízení, Klasické telefony, Krůček, Koncová cena, Běžný set, Zákaz, Dobrá latence, Klasický operátor, Cenová relace, Klasický internet


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 95

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně