Voice over IP: bez telefonování, ale zdarma

Technologii přenosu hlasu v prostředí IP sítí jsme již věnovali článek zabývající se propojením světa IP se světem klasických telefonů. Ačkoliv IP telefonie nabízí výrazně levnější cenu pro volání na pevné i mobilní telefony, nejlepší cenu volání nabízejí voice chat programy. Jsou totiž zdarma a jejich provoz také nic nestojí.

Programů, které umožňují uživatelům osobních počítačů hlasovou komunikaci, je celá řada. Jejich rozšíření mají na svědomí dvě úplně rozdílné oblasti využití výpočetní techniky. Prvními aplikacemi pro přenos slova po internetu a dalších sítích byly video a telekonference, tedy čistě pracovní nasazení, které ve velkých firmách zažívá rozmach i dnes, právě s napojením na již probíranou IP telefonii.

Odtud byl už jen krůček k integraci hlasových funkcí do rozšířených klientů pro výměnu krátkých zpráv (IM) od AOL AIM po Yahoo! Messenger. Druhou oblastí, kde se hlasová komunikace prosazuje a získává nové uživatele, jsou počítačové hry pro více hráčů, kde je často otázkou života a smrti, zda má hráč ruce na těch správných ovládacích prvcích nebo zda píše vzkaz. Díky dvěma různým způsobům využití existují také dvě skupiny aplikací pro voice (hlasový) chat, které odpovídají nabídkou funkcí a nastavení potřebám svých uživatelů.

Voice Chat v IM klientech

Rozšíření o funkce hlasové a videokonference jsou součástí většiny známých IM klientů. Pro běžné rozhovory jejich funkce stačí, i když možnosti nastavení jsou ve srovnání se samostatnými klienty pro voice chat velice omezené. Asi nejpropracovanější hlasovou službu nabízí ICQ se svým ICQ Phone, ale jinak je nabídka na tomto poli vyrovnaná a záleží hlavně na tom, jakého klienta pro výměnu krátkých zpráv používá vaše okolí, protože s uživateli jiných IM se hlasově nespojíte.

Stejně jako hlavní IM klienti jako je AIM, ICQ, MSN Messenger a Yahoo! Messenger nabízejí hlasové služby i některé alternativní nástroje jako je Trillian. Samozřejmostí je podpora hlasové komunikace u IM klientů pro firemní použití jako je Evoke, IBM LotusSametime nebo WiredRed. Různí IM klienti používají různé kodeky pro přenos hlasu, u firemních instalací lze aplikovat vlastní kodek podle potřeby. Součástí OS Windows pak je například DSP Group TrueSpeech kodek používaný třeba Yahoo! Messengerem.

Specializované aplikace pro Voice chat

Různých "kecálků" pro hlasovou komunikaci není tolik, jako v případě IM klientů, ale i tak je z čeho vybírat. Většinou jde o programy nabízené zdarma nebo sponzorované reklamou. Hlavní výhodou těchto aplikací je jejich jednoduchost a možnosti nastavení s ohledem na šířku přenosového pásma. Nevýhodou ale je potřeba serveru, který poskytuje služby těmto klientům.

U nejrozšířenějších aplikací existují speciální servery, které jsou dostupné zdarma nebo za poplatek, podle typu služby a záruky její kvality. Druhou možností je samozřejmě spuštění vlastního serveru. Většinou jde o jednoduché aplikace, které mohou běžet i na obyčejném PC, klidně souběžně s hrou.

Jejich využití samozřejmě není omezeno pouze na komunikaci ve hrách, velikost instalace je minimální a tak není problém dohodnout se s přáteli na jedné aplikaci a používat ji pro vzájemnou komunikaci.

Počítač při využívání těchto aplikací většinou není příliš zatěžován, ale o to větší nároky jsou kladeny na šířku přenosového pásma, na dial-up modemu je spouštění serveru aktem zoufalství, ani na ADSL nejsou výsledky o mnoho lepší. Vše samozřejmě záleží na nastavení kvality zvuku, které chcete docílit.

Roger Wilco
(http://rogerwilco.gamespy.com/)

Roger Wilco je jednou z prvních aplikací pro hlasovou komunikaci v počítačových hrách, navíc dokáže komunikovat také s uživateli sítě ICQ. Serverová část je integrována přímo do klienta, stačí vytvořit místnost a rozeslat přátelům IP adresu svého počítače, aby se mohli připojit. Pro náročnější využití je k dispozici aplikace Roger Wilco Base Station fungující jako samostatný hlasový server pro Windows, Linux a FreeBSD.

Roger Wilco je díky svému dlouhému vývoji trochu pozadu v poskytované kvalitě zvuku, ale pro uživatele s dial-up připojením jde o správnou volbu. Podle autorů stačí i 28,8 kbps, ale to platí pouze pro samotnou komunikaci, Unreal Tournament už si u toho po internetu nezahrajete. Bohužel, aplikace není zdarma, jde o součást balíčku GameSpy (Roger Wilco, GameSpy Arcade a GameSpy 3D) a vyžaduje platbu ve výši 25 dolarů za rok. K dispozici je i testovací, omezená shareware verze. I přesto jde o historicky nejrozšířenější aplikaci tohoto typu, jen ze serveru Downloads.com si ji stáhly čtyři miliony uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek

TeamSpeak
(http://www.teamspeak.org/)

V tuto chvíli snad nejoblíbenější aplikace pro hlasovou komunikaci v online hrách. Na internetu lze najít celou řadu serverů umožňujících vytvoření vlastních chatovacích místností opatřených heslem. Samotná aplikace je distribuována v podobě samostatného klienta a v podobě serveru, obojí je k dispozici pro Windows a Linux. Server podporuje dokonce vzdálenou správu prostřednictvím webového rozhraní a propojení s MySQL databází. TeamSpeak totiž umí komunikaci nejen zprostředkovávat, ale také nahrávat.

Nastavení a používání TS je velice snadné díky přehlednému uživatelskému rozhraní. Minimální jsou i nároky na systém. V závislosti na nastavení kvality přenášeného zvuku lze docílit i minimalistických nároků na přenosovou rychlost. Maximální počet uživatelů na jednom serveru je omezen pouze jeho rychlostí připojení k internetu. Optimální využití dostupné přenosové rychlosti zajišťuje několik různých kodeků. Pro soukromé použití je TeamSpeak naprosto zdarma, bez reklam.

Klepněte pro větší obrázek

Ventrilo
(http://www.ventrilo.com/)

Ventrilo je méně známý klient pro hlasovou komunikaci, ale v poslední době si buduje slušnou popularitu například v online hře Lineage II, pro kterou existuje celá řada serverů podporujících vzájemnou hlasovou komunikaci až 200 uživatelů. Nechybí ani podpora převodu psaného textu do zvukové podoby.

Aplikace existuje opět v podobě klienta a serveru, Ventrilo vyniká zejména širokou podporou platforem pro svou serverovou část. Ventrilo server může běžet na operačních systémech Windows 9x a vyšší, Linux, FreeBSD, NetBSD, Solaris, Mac OS X, specialitkou je podpora 64b Solaris Sparc.

Jako základní kodek (který je serverem nucen i klientům) slouží GSM 6.10, který v základním nastavení generuje datový tok kolem 3 KB. Serverová i klientská část Ventrila je pro nekomerční použití poskytována zdarma a opět bez reklamy nebo spyware.

Klepněte pro větší obrázek

TeamSound
(http://www.teamsound.com/)

TeamSound používá přibližně 1 milion hráčů, kterým aplikace nabízí kromě standardních funkcí také podporu převodu psaného textu do lidské řeči, což používá pro jednoduché zadávání příkazů ve hrách, kdy si hráč předem nastaví několik příkazů, které napíše v textové podobě a v případě potřeby spustí pomocí klávesových zkratek danou sekvenci. Pro využití převodu textu do hlasové podoby je nutná instalace přídavného modulu. TeamSound je distribuován v jednom balíčku, kdy klient nabízí přímo i funkce serveru.

TeamSound je jako většina jeho kolegů k dispozici pro soukromé použití zdarma. S TeamSoundem se v integrované podobě setkávají také hráči PlanetSide, kterou vyvíjí společnost Sony Online Entertainment. Zajímavé v tomto ohledu je, že za TeamSoundem stojí stejná společnost, RedWired Software, která vyvíjí IM aplikace pro korporátní nasazení. Trochu zvláštně ale působí fakt, že nejnovější verze aplikace pochází z roku 2000.

Klepněte pro větší obrázek

PalTalk
(http://www.paltalk.com/PalTalkSite/)

PalTalk je nejrozšířenější samostatnou aplikací pro hlasovou a video komunikaci, která není primárně určena hráčům online her, ale soustředí se třeba na uživatele hledající seznámení. V nabídce jsou ale i služby firmám.

Aplikace sama je nabízena ve dvou verzích. První je sponzorována reklamou, druhá vyžaduje pravidelné měsíční platby, ale nabízí až 6 souběžných videorozhovorů. Další nabídkou je pronájem virtuálních prostor pro komunikace. Podle kapacity "místností" se pohybují ceny od 60 dolarů za uzavřenou komunikaci 25 osob až po šest set dolarů za místnost pro 500 lidí.

Co potřebujete k hlasové komunikaci?

Nároky pro vyzkoušení aplikací pro přenos hlasu na internetu jsou minimální. Stačí plně duplexní zvuková karta (dnes snad všechny na trhu), reproduktory nebo sluchátka a mikrofon. Cena sluchátek s mikrofonem začíná už pod stem korun, s kvalitou samozřejmě roste.

Jako počítač pro provoz klienta stačí jakékoliv PC schopné rozumným způsobem pracovat s Windows 98 a jako připojení k internetu pro samotné rozhovory stačí i telefonní linka. Pro nasazení serveru je ideální pronajatý digitální okruh nebo připojení přes kabel. U ADSL je potřeba varianta s nízkou agregací a rychlou odezvou.

Diskuze (52) Další článek: Standard BTX nahrazující ATX likviduje šance AMD proti Intelu

Témata článku: Windows, Linux, Telefonování, Optimální využití, Lineage, Rozumný způsob, Různá omezení, Hlasový chat, Hlasový příkaz, Klient, Chatovací místnost, Jednoduché rozšíření, Místnost, Roger, Správný ovladač, Tel, Online Chat, Správná funkce, Sluchátka k počítači, Video Chat, Využití, Nejoblíbenější aplikace, Teamspeak, Sluchátka s mikrofonem, Stejná společnost


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky