Pokud se hodláte dále zabývat touto problematikou je od vás očekáváno dost technických znalostí. Nerad bych dostával maily typu: - kde prosím vás seženu tento chladič. (Poznámka redakce - nikde...) A za jakékoliv poškození počítače si dejte po vlastních gramlavých prackách – mě to takto bez problémů funguje.
A teď ke chlazení. Podobného efektu dosáhnete také daleko jednodušším způsobem – stačí přilepit silikonovým tmelem (pořádně přitlačit, ať je silikonová vrstva co nejtenčí (muže to být jakýkoli stavební tmel) nějaký velký chladič ať se na něj vejdou dva ventilátory, np. ty co jsou ve zdroji. (Pozor! V žádném případě nelepit sekundovým lepidlem - to sem udělal a zjistil, že má velký tepelný odpor. = zátuh, zátuh, zátuh!)
A nakonec pro ty co jsem neodradil - samotné chlazení vodou:
Komponenty:
- chladič procesoru
- externí chladič
- čerpadlo
- expanzní nádoba
- propojovací trubičky
Chladič
Na chladič může být použitý jakýkoliv materiál, který ovšem půjde přilepit a nebude vodou nasákavý.

Já jsem použil nějaký dural, ze kterého jsem si chladič vyfrézoval – pro jistotu, aby na něm dobře držel tmel je ještě jemně opískovaný. K samotné podstatě chlazení – jako médium je použita destilovaná voda, která přímo teče po povrchu procesoru, (štěrbina nad procesorem, kterou protéká voda by podle mě měla být od 0,6 do 1mm) takže je nutné dobře zatřít pocínované pájecí body po nožkách procesoru silikonovým tmelem. Pájecí body jsou vidět shora, jako řady teček na procesoru. Špatné zaizolovaní = pravděpodobně smrt procesoru (nemůžu potvrdit - netestoval sem jak dalece je destilovaná voda vodivá či nikoliv). Voda protéká přímo po horní ploše procesoru, která tudíž musí být čistá. Na obrázku je vidět chladič přilepený na Celeronu 333A jedoucí na 515 MHz. A voltáž je přelepena na 2,4v. (Poznámka redakce - proto tak topí...)

Expanzní nádobka + čerpadlo
Poněvadž voda reaguje na teplotní rozdíly tak, že se rozpíná, nebo smršťuje nejde celou chladicí soustavu uzavřít. Použil jsem půl litrovou láhev od koly dodělal víčko. V nádobce je ponořeno čerpadlo používané v různých fontánkách, je to ten nejmenší model stál 290 Kč. Je na něm uvedeno, že má výtlak 45 cm (moc tomu nevěřte) pro jistotu jsem rozřezal CéDéčko na obdélníčky přibližně 12x7 mm nalepil na stávající lopatky čerpadla a ( manželčiným ) pilníčkem na nehty upravil požadovaný tvar ( je to dost dřina se trefit do toho správného rozměru pokud je nová lopatka po obvodu o více jak 1 mm vetší než originál tak se čerpadlo někdy nerozeběhne, na to pozor. Ještě sem ho dokola ovinul izolační elektrikářskou páskou protože po obvodu všude teklo, a na vyústění je takové kolečko na nastavování průtoku – nestyďte se a odstraňte ho. To hnědé uvnitř je přechodka z pertinaxu mezi čerpadlem a hadičkou. Ve víčku jsou tři otvory - jeden na přívod el. proudu a dva na hadičky. Čerpadlo je velmi tiché tudíž ho mám pořád zapnuté, různé rezonance odstraňuji podkládáním papírovými kapesníky, jak je vidět na posledním obrázku.

Externí chladič
Je stejně důležitý jako chladič na procesoru (šlo by také nechat protékat vodu přímo přes procesor do odpadu, pokud jste blízko umyvadla, ale jestli sedíte u počítače častěji, nebo zapomenete pustit vodu tak to bude dost nákladné). V tomto chladiči se totiž zbavujeme přebytečného tepla. Použil sem automobilové topení (kdyby bylo o 10mm užší vlezlo by se do slotu na CDRomku třeba takové seženete.)

Trubičky: Jaké seženete takové budete muset použít, podle nich upravíte koncovky na obou chladičích a na čerpadle. Celkové propojení je jasné z následujícího obrázku voda je tlačena čerpadlem na procesor a odtud už samospádem přes ext. chladič zpět do nádobky k čerpadlu. Ztráty tohoto systému jsou asi 0,02 litru za jeden měsíc. Moje trubičky mají díru 8mm a venek 10mm.

A na závěr ještě jeden mpeg. Všechna práva vyhrazena autor Karlos. Lichotky posílejte na karlos@hod.czn.cz Stačí jen kraťoučký dopis, abych věděl, kolik to zajímá lidí. Kdo chce poslat prachy na další výzkum na vyžádání sdělím adresu.