Huawei

Vodafone našel ve vybavení Huawei „zadní vrátka“. Číňané: Je to jen chyba

Italská pobočka operátora Vodafone před několika lety odhalila, že jejich telekomunikační vybavení dodané Huawei obsahovala mezeru v zabezpečení, která čínské firmě umožňovala přístup k sítím koncových uživatelům. Zadní vrátka byla mezi lety 2009 a 2011 nalezena jak v routerech, tak v síťové infrastruktuře, informuje agentura Bloomberg. Důkazy, zda došlo k nějakému zneužití, neexistují. 

Problém se neměl týkat jen Itálie, stejné díry měly existovat i v síťovém vybavením dodaném Huawei v Británii, Německu, Španělsku a Portugalsku. Vyskytovaly se až do roku 2012, kdy je Huawei odstranil. Vodafone měl tedy minimálně několik měsíců sítě používat i s vědomím, že mohou být kompromitované. Podle Bloombergu to udělal proto, že to bylo levnější než využít vybavení konkurence. 

Vodafone pro agenturu potvrdil, že chyby existovaly, tvrdil ale, že je řešil hned a byly opraveny v průběhu let 2011 a 2012. To samé uvedl Huawei, který zároveň odmítl, že by šlo o „zadní vrátka“ do systémů. Podle něj to byly obyčejné chyby a nebylo možné s nimi data zneužívat.

Zpráva přišla jen den poté, co se prezident Miloš Zeman na své státní návštěvě Číny nechal slyšet, že doufá, že Huawei u nás postaví 5G sítě. Obavy z firmy vnímá jen jako závist a šíření poplašných zpráv. Česko podobně jako další země řeší, koho nechá novou telekomunikační infrastrukturu postavit, protože její funkcionalita bude kritická. 

Proti spolupráci s Huawei dlouhodobě rázně varuje Národní úřad pro kybernetiku a informační společnost (NÚKIB), stejně jako obdobné úřady a tajné služby po celém západním světě. Nejsilnější varování přicházejí z USA, kde CIA jen před pár dny přišla s důkazy, že firmu financuje čínská vláda. Přesto se například Německo odhodlalo k výstavbě 5G sítí přizvat Huawei, a to samé nedávno udělala Británie.

Zjištění Bloombergu názor na Huawei pravděpodobně nijak nezmění. Zda šlo skutečně o zadní vrátka nebo o obyčejnou chybu, by museli prozkoumat nezávislí experti. Ukazuje to ale, že ostražitost je a stále bude na místě. 

Diskuze (29) Další článek: Návrat malé devítky. Recenze devítijehličkové tiskárny Epson LX-300 #Computer25

Témata článku: Bezpečnost, USA, Čína, Huawei, Německo, Vodafone, CIA, NÚKIB, Miloš Zeman, Zadní vrátka, Itálie, Číňan, Česká republika, Portugalsko, Vrátka, Vybavení, Chyba, Bloomberg, Síť, Španělsko


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB