Vodafone | Připojení k internetu

Vodafone nabídne neomezená mobilní data, ale jednoduše to asi nejde. Aktualizováno: rychlost bude jen 5 Mb/s

T-mobile v pondělí oznámil akční nabídku, kdy všem svým uživatelům s datovými tarify nabídne neomezená mobilní data. Jenže pouze o prázdninách. Konkurenční Vodafone nelení a přichází také s nabídkou neomezených dat, ale už se jedná o nové standardní tarify bez časového omezení. 

Pokud se těšíte na průlom a neomezená data levně dostupná pro všechny, musím vás zklamat. Nové tarify se totiž týkají pouze nabídky pro skupiny, jednotlivci pouze získají o něco více dat, než doposud. Skupinové tarify jsou pro 2 až 4 účastníky a s cenou začínají na 2 396 korunách za neomezená data, volání i SMS pro 2 SIM karty. K tomu je navíc v rámci balíčku i neomezený Internet na doma o rychlosti 20 Mbit/s, který opět běží skrze mobilní sítě.

Klepněte pro větší obrázek 
Neomezené tarify nabídne Vodafone pouze skupinám

Nejlevněji vyjde tarif s neomezenými daty pro čtyřčlennou skupinu, protože za všechny zaplatíte 2 795 Kč. Na osobu tak zaplatíte 696 Kč měsíčně. To je více oproti 599 Kč, které Vodafone propaguje, protože ten ve své nabídce poněkud schovává nutnost platit 399 Kč za pevné připojení a tyto nutné náklady se tedy sluší rovněž rozpočítat. 

Aktualizováno: rychlost bude omezena

Jak se posléze ukázalo, kromě dříve zmiňovaných háčků má nabídka Vodafonu ještě jeden zásadní. Neomezený internet totiž nebude sice omezený velikostí přenesených dat, ale rychlostí. Maximum bude jen 5 Mb/s. Na skutečnost upozornil web Lupa.cz a potvrdil to již také operátor na Twitteru:

Klepněte pro větší obrázek

Jednotlivci mají více dat, za která si ale připlatí

To ostatně platí i pro tarify u jednotlivců. Na cenu 599 Kč za SIM zapomeňte, vždy musíte přičíst 399 Kč za Internet na doma, která je v rámci balíčku. Za 998 Kč získáte s tarifem Red 5 + 5 s internetem na doma 10 GB mobilních dat, neomezené volání a SMS a pevný internet s rychlostí 20 Mbit/s.

Fascinující je, že Vodafone nepřestává nutit uživatele navštěvovat jeho aplikaci Můj Vodafone – polovinu datového objemu si musíte každý měsíc ručně aktivovat v aplikaci. Kdo zapomene, ten buď za data navíc zaplatí, nebo se mu internet zpomalí (dle nastavení). Je to nepříjemně násilná metoda, jak zákazníky donutit otevřít každý měsíc aplikaci operátora. 

Klepněte pro větší obrázek 
Tarify Red pro jednotlivce. Objem dat narostl, stále si ale musíte polovinu aktivovat v aplikaci.

U dražších tarifů pak získáte až 40 GB plus 1 000 minut volání do zahraničí a až 7 dní zdarma roamingu ve světě. Nové tarify budou k dispozici od 20. června.

Proč to nejde jednoduše?

Je chvályhodné, že se operátor přestal obávat neomezeného přístupu k datům  v mobilní síti a tuto možnost nabídl za cenu, kterou lze v českých podmínkách považovat za atraktivní. Z nové nabídky je ale ale patrné, že operátor již ztratil vazbu na svou minulost, kdy se snažil profilovat jako operátor s přehlednou nabídkou bez háčků. Teď se to ale kličkami a „reklamštinou“ jen hemží. 

Neomezená data operátor v nových tarifech sice nabídne, ale:

  • nemůže si je dopřát jednotlivec, leda by platil alespoň za dvě SIM karty
  • tarif si nejde objednat bez internetu na doma za 399 Kč měsíčně
  • uváděná zvýrazněná cena je zavádějící, platí totiž za jednu SIM kartu a bez nákladů na internet na doma
  • tarify pro jednotlivce nejsou neomezené a půlku datových limitů si zákazník musí každý měsíc ručně aktivovat v aplikaci

Za těmito obstrukcemi je možná obava z možného přetížení sítě, pokud by operátor nabídl snadno dostupnou nabídku neomezených dat všem. Ale spíš v tom vidíme prostý obchodní kalkul, protože je to příležitost, jak k sobě přitáhnout rovnou celé skupiny zákazníků a vnutit jim přitom ještě i službu domácího připojení, i když ji třeba vůbec nepotřebují. 

Diskuze (59) Další článek: Žlutá ponorka Boaty McBoatface si připsala na konto první významný objev

Témata článku: Internet, Vodafone, Mobilní telefon, Připojení k internetu, Poskytovatelé internetu, T-Mobile, ASI, Aplikace, Data, Operátor, Tarif, SMS, Mobilní data, Bude

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5