VNC: Monitor přes kopírák

2. dubna 2000
Winux útočí SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Nedávno jsme psali o programu Watch2000, určeném ke vzdálené správě počítače. Nyní se podívejme na produkt z dílen AT&T Research Labs v Cambridge, který má název VNC.
Pavel Nygrýn: V Computeru 2/00 jsme psali o programu Watch2000, určeném ke vzdálené správě počítače. Nyní se podívejme na produkt z dílen AT&T Research Labs v Cambridge, který má název VNC. První vlastností, která rozhodně zaujme, je jeho cena. Program je totiž distribuován jako freeware, tedy zdarma. Velkým plusem VNC je jeho nezávislost na platformě. Existují verze pro MS Windows, Linux, Solaris, Mac a dokonce i Windows CE. Navíc si můžete stáhnou zdrojové soubory, a to i pro Javu.

Klienta na disketě do tašky
VMC, tedy Virtual Network Computing, se skládá ze dvou aplikací. První je server, který se jako aplikace nebo služba pustí na počítači, jehož pracovní plochu (ve variantách unixu i virtuální) chcete sdílet. Na počítači, z něhož budete na server přistupovat, si (i bez jakékoli instalace!) pustíte pouhých 150 kB velký VNCviewer, zadáte IP adresu, nebo přímo jméno, a je to. Po několikasekundové inicializaci vidíte v okně aplikace plochu vzdáleného počítače a podle nastavení můžete používat i myš a klávesnici.

K čemu je to dobré?
Ze svého osobního počítače pod MS Windows tedy můžete používat aplikace jedoucí pod Linuxem na vašem síťovém serveru, ale také naopak nemusí být problém pracovat v Linuxu s MS Wordem.

Přenosový protokol samozřejmě nemohl být optimalizován jen pro jeden operační systém, jako je tomu např. u zmiňovaného programu Watch2000, takže přenos dat je mnohem větší a překreslování obrazovky pomalejší. V programu však můžete nastavit metodu komprese celého přenosu, stejně jako omezit množinu událostí, při kterých se obrazovka překresluje. Při použití v lokální síti je rychlost dostatečná na práci s libovolnou „rozumnou“ aplikací, jako je např. textový editor, tabulky, programování.

Při použití přes Internet se rychlost výrazně sníží, ale i zde může VNC v mnohém pomoci. Z domu se připojíte ke svému počítači v práci, nastavíte si na něm stahování a potom se zase odpojíte. Na vzdáleném počítači lze dělat prakticky vše: také instalovat nové aplikace.

Darovanému koni na zuby nehleď
Nakonec je potřeba zmínit i nevýhody, které VNC přináší. Především je to velká zátěž na serverovém počítači. Dokonce i VNCserver často zpomalí systém až na hranici použitelnosti. To ovšem nemusí v mnoha případech vadit, navíc se zátěž dá výrazně zmenšit snížením rozlišení, jednobarevným pozadím a zavřením všech nepotřebných oken.

Nevýhodou je ale i poměrně nízká bezpečnost. Přístup na server je sice jištěn heslem, to je však stejné pro všechny uživatele, takže nemůžete některým uživatelům zakázat používat klávesnici a myš a jiným to povolit. Server lze zamykat pouze ve Windows NT/2000, ovšem musíte jej spouštět ještě před přihlášením do systému, tedy jako službu. Ale i v případě, že zakážete lokální klávesnici a myš, může se kdokoli na vzdáleném počítači dívat, co děláte.

Zkuste to! Nic za to nedáte
I přes některá úskalí lze říci, že VNC je vynikajícím nástrojem zejména v případě, kdy se potřebujete dostat na počítač a nechce se vám nebo nemůžete k němu chodit. V případě více platforem tedy můžete zapomenout na multiboot, v případě spojení domov–práce můžete zapomenout na chození do zaměstnání.
server-klient pro vzdálenou správu počítače
VNC
Zdroj: www.uk.research.att.com/vnc
Cena: freeeware
Diskuze (9) Další článek: Winux útočí

Témata článku: Windows, Monitory, Download, Velká obrazovka, Dostatečná rychlost, Velká zátěž, Klávesnice k počítači, Cambridge


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5