VMware ESX Server – Virtualizace bez limitů

Diskuze čtenářů k článku

avatar
12. 05. 2009 02:32 | Unknown IE 8.0

Když jsem si přečetl perex (nebo, jak byste nazvali to, co chodí do RSS čtečky), první věc která mě napadlo, bylo, že už zase neoznačujete komerční články textem „komerční sdělení“.
Když jsem se však začetl do textu vašeho inzerátu (tomuto se nedá říkat článek) dál, pochopil jsem, že mám co dočinění s klasickou českou reklamní novinařinou™.
Tak budeme opravovat:
…ESX však má oproti Hyper-V jednu ohromnou výhodu: je otevřený drtivé většině známých platforem …
nemyslíte si, že by bez oněch bombastických slov, vypadalo tato věta poněkud věrohodněji, neupírám to, že informačně máte pravdu (Tedy ESX má lepší podporu u komerčních i nekomerčních GUEST OS) ovšem o tom, zda je to výhoda zásadní by se snad mohl čtenář rozhodnout sám, ne? Například pro spoustu firem v segmentu do 50 serverů to nemusí být vůbec relevantní, protože používají Windows 2003 a 2008 a k tomu pár Linux serverů komerčních distribucí (stále odmítám věřit tomu, že by nějaký CIO s mozkem provozoval systém aniž by k němu měl podporu, takže o kastli si sám distribucích tu asi řeč nebude).
V další části odstavce už se jakoby mimoděk nezmíníte, že je-li oficiálně portováno pro SUSE a RHEL znamená to taky podporu pro jejich „nekomerční“ stream (Fedora…)
Když už v dalším odstavci pějete ódy na hypervizor proč to slovo neřeknete? A naopak bych zde vypíchl, že u ESX je to vše dostupné i pro 32-bit systémy (což bych viděl jako důležitou výhodu například pro testovací systémy na starším železe oproti Hyper-V)
A co třeba používat počítačovou terminologii - holky a Mašiny patří jinam, vedlejší redakce; mateřská základna? to jsem plynule přesedlali do Startreku?); preferovaný počet RAM paměti; nevím jak si představujete „velikost datového úložiště kdekoliv v síti“ snad SCSI, nebo to bude „fungovat“ přes CIFS? co to proboha je?
…využívající dynamické využití hardwaru dle potřeby. To se může hodit zejména u výkonově orientovaných serverů…
Dynamicky přidělování (HW) zdrojů se naopak hodí u nevytížených serverů (GUEST) kde NENÍ kladen důraz na výkon; to co jste napsal, je s prominutím blábol.
…Jednotlivé serverové operační systémy si vytváří jeden jediný soubor obsahující veškeré údaje: informace o hardwarovém využití, virtuální BIOS a další. Díky tomu je možné velice pohodlně takovéto systémy přenášet z různých úložišť a odlišných serverů bez jakýchkoliv omezení. … vy jste ten VMWare nikdy neviděl? (screenshot uložište pro jeden virtualní server (guest): http://welcpw.blu.livefilestore.com/y1pjIad1Ro77kF9jm-c6q8T_5... ... ) Já vidím nejméně 3 soubory, které jsou naprosto podstatné pro existenci a fungovaní každého GUEST. Pokud tímto chcete říct, že zkopírujete jen *.vmx kde je uložena konfigurace virtuálního boxu a tím jste přenesl systém (a zde opět narážíme na to, že vzhledem k tomu že nepoužíváte žádné ucelené názvosloví, vážně nevím co to ten systém je), pak by se na to rád podíval na živo, a taky bych chtěl vidět jak ten „systém“ pustíte a co v něm potom uděláte?...
Poslední odstavec snad nebudu zmiňovat. Snad jen pro ty co neznají VMWare, ESX používá vlastní file systém (VMFS – uzavřený) který podporuje mimo jiné clustering na úrovni souborů (stejně jako Cluster Shared Volume a NTFS ve Windows 2008 R2). Díky tomu je může být použit pro FS centrálního úložiště (SAN, iSCSI) na které pak přistupuje vice ESX serverů. Toto je jedna z podmínek pro fungovaní většiny výše zmíněných funkcionalit (vMotion – přesouvání běžících GUEST mezi HOST servery atd. a také potřebujete licenci na tuto funkcionalitu).
… Jádro v sobě obsahuje podporu pro různé serverové operační systémy, od Windows přes Linux/Unix až třeba po Solaris…
Jádro čeho??? Podporu pro jednotlivé zmíněné OS obsahují „balíčky“ VMTools, důležitý je především ovladač pro sběrnici které se u Hyper-V říká VMBus. Mimochodem neexistence těchto balíčků pro nějaký OS neznamená, že nebude ve virtuálním prostředí fungovat, avšak bude fungovat neoptimálně. (platí pro všechny platformy).
… nenáročný MySQL server s Apache… může klidně běžet na Windows 2003/2008 pokud byste chtěl provozovat PHP tak místo Apache použijete IIS7 a máte to výkonově optimálnější, snad nemluvě o tom, že existují MSDE (SQL Express). A náklad na správu druhé OS platformy, na to že budete muset udržovat své skills pro dva operační systémy (věnovat školení 2x více času) to se do vaší kalkulace nepromítá?
Stejně jako u jiných výrobců „Citrix“ a „Microsoft“

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
rastakajakwanna  |  12. 05. 2009 03:16  |  Linux Opera 9.64

Souhlas s kritikou. Bombasticky nic moc nerikajici clanek, prirpominajici mi "skvele" stravene chvile s managery Microsoftu na jejich "Technet" prednaskach :)
Na druhou stranu jako motivace k dalsimu vzdelavani vhodna forma :D

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Karel Kahovec  |  12. 05. 2009 06:43  |  Microsoft Windows XP IE 8.0

"Kernel" hypervisoru rozhodně není postaven na linuxu - linux (stará verze RedHatu) je v ESX použit jako prostředek pro řízení a konzolovou komunikaci, podobně jako u Hyper-V je to 2008 server. Rozdíl je v tom, že 2008 server je zároveň plnohodnotným MS serverem, kdežto RedHat u ESX je opravdu jen shell.
Mezi hypervisory ESX a MS jsou i další rozdíly - MS hypervisor je velmi štíhlý a veškerá pomocná funkčnost je přesunuta do serverové aplikace, ESX je podstatně větší, s mnoha funkcemi přímo v sobě.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
12. 05. 2009 08:54 | Microsoft Windows XP Firefox 3.0.10

ESXi má tuším jen 32MB.
To ostatní je OS v Domain0, který není při použití s Virtual Center potřeba.
Někteří výrobci serverů umožňují dát ESXi i do EEPROM BIOSu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
12. 05. 2009 09:56 | Linux Opera 9.64

Proč bych měl platit za něco co používám zadarmo? Nějak mi to nejde dohromady. Na www.citrix.com je možné všechno stáhnout... V článku chybí ceny za licence, když se už tak dopodrobna zabývá detaily o produktech...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
tfojta  |  13. 05. 2009 00:29  |  Microsoft Windows XP IE 8.0

ESXi je zdarma a hypervisor je identický s tím v ESX. Nemá Red Hatovou konzoli, z čehož plynou určité nevýhody (nejdou tam doinstalovat utility), ale i výhody (rychle bootuje, není potřeba moc patchovat, atd.).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
tfojta  |  13. 05. 2009 00:22  |  Microsoft Windows XP IE 8.0

Kromě výše vytknutých nesmyslů mám pár dalších poznámek.
ESX není open source jak je v tagu uvedeno a ani není jeho hlavní výhoda nasazení v zdarma dostupných řešení. Naopak díky svému náskoku před konkurenty, si za to nechá dobře zaplatit. Hlavní výhody oproti Hyper-V jsou VMotion (přesun mezi hostiteli bez vypnutí virtuálu), Storage VMotion (live přesun mezi uložištěmi), memory overcommit (součet přiřazené paměti virtuálu může být větší než má hostitelský stroj), použitelný snapshot (implementace snapshotu Hyper-V není vhodná pro produkční prostředí), Fault tolerance - High Availability bez žádného výpadku, kdy CPU záložního stroje zpracovává veškeré instrukce hlavního stroje a je připraven jej okamžitě nahradit, distribuovaný virtuální switch (virtuální Cisco) a zpravování velkého množství virtuálních strojů a hostitelů.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor
Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky