Nejaký zdroj na toto tvrdenie? "Microsoft ale na této verzi Windows stále pracuje mimo jiné proto, že se snaží Arm více podpořit, protože tyto čipy používá i u vlastního hardwaru."Veľmi pochybujem že Microsoft používa Windows na svojich Arm based serveroch, ak tam beží hocičo od Microsoftu, tak to bude nejaký mikrokernel nad hypervizorom, ale isto nie plnohodnotné Windows.
Minimálně jsou v tabletech Surface Pro X.
a co treba jejich tablet, to ze x86 umira je uz snad jasny uplne kazdymu
Silne slova. Neumiera, ale povedzme, ze jeho koniec sa blizi.Donekonecna to hnat na mensi vyrobny proces nemozu a zvysovat vykon uz tiez nie. Ked tak len na ukor spotreby.Davam bolsevikovi rok, nanejvys dva. No vazne, tak 15 rokov max.
Budoucnost patri aluminiu! ;)
Ja odjakziva vsadzam na borovicku.
Jasně, takže jednoho dominantního hráče nahradíme jiným. Zlý x86 nahradíme hodným ARMem, abychom skončili u zlého ARMu.To tak.Je na čase (už přes dvacet let je na čase...) ukončit dominanci x86 a vrátit na trh konkurenci. Což se někomu může zdát nepříjemné, jakože binární nekompatibilita, ale to je otázka přístupu a i ten Microsoft pochopil, že Wintel už ho dál nechrání, a pracuje na tom.
Trosku si to pleties. Ak chces x86 mozes ist za Intelom ci AMD. Ani jeden ti nepreda referencny dizajn ani licenciu na ISA. Mozes len brat ich procesory a cipsety.Kdezto ARM ti preda co chces - referencny dizajn, alebo ti zalicencuje ISA a procesor si urobis presne na mieru (ako to robi Apple).Tudiz nie je nic take ako nejaky jediny dodavatel u ktoreho si odsudeny na jeho milost. A nedajboh, ak prestanes odoberat zazmluvnene mnozstvo.Skratka, Intel a ARM su ako dve jedine miesta v meste, kde sa najes, ziadne potraviny, ziadne ine restauracie. Zer alebo skap.ARM je naproti tomu kniznica s potravinami v jednom - chces recept, paci sa, chces polotivar, paci sa. Uvar si co chces a co ti chuti, rovnako si mozu uvarit vsetci kto chcu.RISC V ide este dalej, aj ked este nie je na urovni ARMu (kam mozno ani nemieri, ale to povodne ani ARM ked bol pouzity v radicoch a prvych Nokiach).
V tomto se určitě nepletu."Kdezto ARM ti preda co chces - referencny dizajn, alebo ti zalicencuje ISA a procesor si urobis presne na mieru (ako to robi Apple)."To platí teď. Je otázka na jak dlouho. A riziko chybějící diverzifikace je tam pořád. ARM je navíc jenom jeden, vzpomeňte, kolik bylo výrobců x86. A i když byly dva, v podstatě nebylo moc na výběr (Intel).S tím se pak taky svezl operační systém a celá dominující platforma Wintel, která zavedla mimo jiné šílené licenční peklo.Nevím, jak přesně se to s ARMem může rozbít, ale rizika jedné dominující platformy jsou snad jasné. Wintel nás pozdržel o desítky let a (i) díky němu se povedlo získak dominanci Googlu na webu a v podstatě jej privatizovat. Zatímco Wintel kraloval, Internet přestal být decentralizovanou anarchií.Všechno se to postupně centralizuje, vede k většímu pohodlí, nižší ceně, ale také nižší svobodě a vyšší dominanci. ARM není výjimka.
v tabletoch nemaju nic vlastne, ale klasicke snapdragony. edit. ale je pravda ze som autora presne nepochopil a myslel som si ze naraza na ms ekvivalent applackeho m1 chopu. lebo bol ohlaseny custom microsoft arm, ale ten planuju pouzivat na svojich azure servroch a serverove army su na mile vzdialene mobilnym zariadeniam.
Názor byl 1× upraven, naposled 23. 4. 2021 19:09
A proč by jako umíral? ARM jen x86 dotahuje nastává se alternativou, ale nenese nic nového, nic zvláštního. M1 není žádný malý ARMíček, je to pořádný 14 miliardový tranzistorový obr, větší než x86, a těží jen z toho, že je vyroben 5nm technologií. Slušný, ale žádný zázrak
nezapomen ze taky nese mnohem vic komponentu co jsou u x86 jinak na desce
No schvalne, od ktoreho X86 CPU je vacsi? Ber iba tu plochu ktoru zabera CPU, ked ze 1/3 zabera RAM.
Rozměr M1 neobsahuje RAM, ta je vedleM1 obsahuje grafiu, jádra, ale také neural engine, HW akcelerátory pro decoding a encoding videa, a další hromadu akcelártorů pro specifické činnosti. Je tedy třeba odečíst grafické jádra a všechny ty akcelerátory, neural engine atp..
Jak se na ten konec x86 nedherně dívá.Aplikace pro Linux nativně všude, i na Win for ARM.Ještě by na M1 měly běhat androidí aplikace???
Názor byl 1× upraven, naposled 23. 4. 2021 15:58
androidi aplikace jsou vetsinou nedodelanej odpad
Tak to bude spravna paltforma 🙂
pokud je chces provozovat pod androidem nebo win tak ano 😀 bida k bide
Vůbec to není pěkná představa.Architektura x86 přinesla něco nevídaného: koncept stavebnice. Je jedno, kdo počítač vyrobí, s kartami nejste závislí na výrobci a ani s operačním systémem. To se ale snadno pokazí, už M1 naznačuje potíže v tomto směru: žádný boot camp.Hrozí návrat k vendor lock. Nakonec z různých xxxPi to už taky známe: nějaký bananaPi, výrobce usoudí, že je to staré a konec. Nic univerzálního na tom nepustíte (mám takový v šuplíku). Ale ano, M1 se mi líbí, je to povedený kus, ale není tu nějaká významná síla, která by definovala průmyslový standard, jako u x86 v počátcích IBM.
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 4. 2021 22:14
Koncept stavebnice nepřineslo x86 ale PC (začal IBM a pokračoval Microsoft).
Ano, IBM MPC, postavené na x86, které nebylo zatížené patenty a příliš ani normami (takže ISA=Industry Standard Architecture). Později EISA (moc se nechytlo) a PCI... Když vezmete dobu před tím, řekněme do konce 80. let, tak problém byl přenést i textový soubor, přenést program bylo velmi komplikované, dokonce ani nebylo samozřejmé, kolik bitů má byte (byl tu Honeywell s 36 bitovými slovy, kde byte měl 9 bitů). Data se dala přenést tak na 1/2" pásce, ale s konverzí bloků a často i kódu. Nebo po terminálové lince takovými vyšperkovanými programy, jako byl Kermit.No a snadno se tam můžeme začít vracet.DEC, Sun, SGI, IBM, Honeywell, HP,... kde jim je konec, nebo aspoň jejich architekturám. Ekosystém pocházející z IBM PC je všechny pohltil tou unifikací nad architekturou x86.Přejete si zánik x86? Možná budete potrestáni tím, že se vám to přání splní.
Názor byl 2× upraven, naposled 25. 4. 2021 18:18
A to je problém? Však počítače jsou spotřebák, kopím a víc se v tom nehrabu, až to nestačí tak to odnesu to do elektroodpadu nebo prodám a koupím nový.Jestli je to uvnitř skládačka nebo ne je mi jedno, já potřebuji počítač aby dělal činnosti co po něm požaduju a co je uvnitř je přece naprosto irelevantní.Ty skládačky přinášejí akorát porblémy s kompatibilitou, takže když vymizí, bude všem více hej
Na rovinu, já bych mile rád uvítal, kdyby nějak šel jednoduše spustit macOS Big Sur ve VM v rámci Virtualizační stanice v QNAP NAS 😉
Tak ono by to cez Qemu nemalo byt take tazke, ale vykon nebude ziadna slava.
Přes QEMU jde vše, ale pomalu. macOS jde provozovat i nativně, např. jednoduše na PC, dokud bude Apple nabízet i x86 verzi. Až bude macOS ARM-only, tak zas bude možnost na různých ARM-počítačích (nechci říkat příklad Raspberry Pi, protože to má asi tak 3x pomalejší ARM SoC, než je aktuálnější architektura dostupná např. v mobilech).
Malina ma predesvim nasobne pomalejsi sbernici, zkuste zalistovat.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.