Vliv autorských svazů zdraží MP3 přehrávače

Nizozemští zákonodárci se budou zabývat zákonem, který má zavést jednorázovou daň na prodej MP3 přehrávačů. Důvodem pro návrh zákona je snaha kompenzovat autorským spolkům ztráty, které jim působí nelegální distribuce hudebních děl.

Související odkazy

Katalog produktů
MP3 přehrávače

MP3 přehrávače se mají přidat k tiskárnám, vypalovačkám i prázdným médiím, z nichž odchází desátky nejrůznějším organizacím bojujícím proti porušování autorských práv. Organizace Stichting ThuisKopie, holandská obdoba OSA, podala návrh zákona, který zavede poplatek ve výši 3,28 eura za každý gigabajt paměti v MP3 přehrávači. Cena harddiskových přehrávačů by tak mohla stoupnout o stovky eur. Zákon může vstoupit v platnost v řádu několika měsíců, pokud se proti němu nepostaví orgány Evropské unie. To by se mohlo stát v případě, že zákon odporuje legislativě EU. Tento vývoj je ale nepravděpodobný. Evropská komise doposud nepozastavila platnost žádného zákona, který zřizuje poplatky odváděné autorským organizacím z elektronických médií nebo kopírovacích strojů.

Všichni kradou

Systém předběžného jednorázového odvedení "protipirátského desátku" ze všech zařízení, která mohou potenciálně sloužit k získávání, šíření a používání neautorizovaných kopií copyrightem chráněných děl, je velice oblíbený u organizací zastupujících umělce, skladatele a vydavatele hudebních skladeb, knih i filmů. Díky silnému vlivu těchto organizací jsou zákony, které zavádějí poplatky z kopírek, vypalovaček a prázdných médií, zcela běžné; v Německu přidali navíc například poplatek z pevných disků a nových počítačů.

Tento systém jde proti dobrým mravům. Rozhodně není vhodné předpokládat, že každý zákazník, který si koupí nový počítač, je zároveň pirát, a není to vhodné ani v okamžiku, kdy je pravděpodobnost, že nový majitel disku či přehrávače skutečně porušuje autorská práva, opravdu vysoká (nad 50 % i více). Pokud totiž kdokoliv porušuje zákon, měl by za to platit adresně, na základě skutečného a dokázaného provinění. Nemluvě o tom, že uživatelé, kteří na svých přehrávačích i počítačích poslouchají pouze legálně získanou hudbu, platí za tyto skladby svým způsobem dvakrát.

Nekrademe, platíme

Takový systém navíc v podstatě podněcuje uživatele k tomu, aby si nakonec hudbu či filmy stahovali. Mohou se totiž hájit (a i z diskusí na Živě je vidět, že je to obhajoba častá), že za stažený obsah už zaplatili právě formou odvodů autorským svazům a podobným organizacím. Tento argument sice pokulhává, protože skutečné ceny licencí k hudebním skladbám či filmům jsou mnohem vyšší, ale i tak zní logicky. Argument, že vymahatelnost autorských práv či copyrightu je v době elektronických médií obtížná, zatím nemá dostatečnou razanci.

Důvěryhodnosti tohoto systému neprospívá ani neprůhlednost rozdělování takto vybraných peněz. Distribuce vybraných poplatků probíhá podle interních klíčů samotných organizací, které pracují v podstatě s popularitou jednotlivých umělců či děl a neodrážejí skutečnost. Absence účinné kontroly hospodaření a provozu těchto organizací jim na důvěře nepřidává. Zajímavé budou zcela jistě výsledky vyšetřování Evropské komise, zkoumající, zda autorské svazy neporušují zákony platné v EU, zejména ty, které se týkají porušování pravidel hospodářské soutěže.

Zničí poplatky výrobce?

Zkusme se podívat na to, jak by vypadala aplikace podobného zákona i u nás, přeci úspěch autorské organizace v Nizozemí může snadno motivovat partnerské organizace v celé Evropské unii. Když si vezmeme průměrný harddiskový MP3 přehrávač s kapacitou 20 GB a aktuální cenou kolem 10 000 korun a přičteme k této ceně navrhované poplatky, dostaneme se na 12 000 korun. Poplatky by tak k ceně přidaly dalších 20 %. U přehrávačů iPod s kapacitou 40 GB je cena cca 11 500 Kč, s příplatkem za 40 GB potenciálně nelegálně získaných MP3 souborů by to ale bylo už 15 500 korun. Kolik by stál už dnes dostupný přehrávač s kapacitou 100 GB, určitě zvládnete spočítat sami. Není to hezké číslo.

A představte si, že by lobby podobného typu pokračovala a prosadila stejně dramatické zdanění pevných disků podle kapacity. Kapacita 1 TB dnes není žádné velké sci-fi. Kdo opravdu chce, může mít takovou kapacitu bez potíží k dispozici, ale i běžný 160GB disk by počítač prodražil za těchto podmínek až o nějakých 16 000 korun. Disk by tak stál víc než zbytek počítače dohromady. Děsivé? Ano. A bohužel ne úplně nereálné. Legislativa v Německu už zavedla poplatek z pevných disků. Ten je daný "na kus", nepočítá s kapacitou, ale s přehledem převyšuje zisk, který na jednom disku má sám výrobce.

Zatím nezbývá než doufat, že působení výrobců elektroniky, prodejců i uživatelů bude v případě projednávání dalších podobných zákonů na území Evropské unie nakonec silnější jak působení organizací typu OSA nebo Stichting ThuisKopie. Tímto způsobem se totiž proti pirátství bojovat nedá.

Diskuze (62) Další článek: Výstava mikroprocesorů v pražském technickém muzeu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,