Vlastní rádio na Internetu?

Pánové z Nullsoftu nám připravili pro nový rok další příjemnou novinku rozšiřující možnosti Winampu. Vytvořili původní systém SHOUTcast, který umožňuje ve Winampu ver. 2.05 a novější nejen poslouchat "rádio" přes Internet, ale také vytvořit vlastní stanici!
Bohumil Jurenčák: Pánové z Nullsoftu nám připravili pro nový rok další příjemnou novinku rozšiřující možnosti Winampu. Vytvořili původní systém SHOUTcast, který umožňuje ve Winampu ver. 2.05 a novější nejen poslouchat "rádio" přes Internet, ale také vytvořit vlastní stanici!

Jak "ladit" stanice? Otevřete Winamp, stiskněte Ctrl-L a do okna Open Location zadejte URL serveru, ze kterého chcete poslouchat (nezapomeňte specifikovat port, nejčastěji :8000).Seznam všech "stanic" (rock, pop, klasická hudba ... - vyberte si dle nálady), které si můžete "naladit" naleznete na http://yp.shoutcast.com. U každé stanice je v seznamu mj. uveden počet právě naslouchajících a celkový počet uživatelů, kteří mohou danou stanici poslouchat, takže snadno poznáte, zda má smysl danou adresu vůbec zkoušet. Další užitečnou informací je uvedení "bitrate" pro každou stanici. Tyto hodnoty se pohybují v rozmezí od 16 do 56 kbps.

Instalace software pro posílání informaci SHOUTcast serveru není o mnoho složitější, než uvedené ladění. Nainstalujte "SHOUTcast DSP Plug-in" (získáte jej na http://www.shoutcast.com/download.html) do adresáře Winampu (většinou c:\program files\Winamp\plug-ins\). Potom spusťte Winamp a v menu Preferences v konfiguraci plug-inů, vyberte knihovnu DCP_CS.DLL a modul "SHOWcast distributed network audio". Nyní následuje konfigurace plug-inu: uveďte IP adresu počítače, na kterém poběží SHOUTcast server (případně ponechte implicitní localhost), nastavte číslo portu a heslo. Zvolte "bitrate" a stiskněte OK. Od této doby, dokud nezvolíte jiný plug-in, vše co Winamp přehrává je posíláno SHOUTcast serveru.

Konečně přistupme k instalaci samotného SHOUTcast serveru. Z adresy http://www.shoutcast.com/download.html si stáhněte SHOWcast win32 server (existuje verze pro UNIX - Linux, IRIX, AIX, ...). Získaný komprimovaný soubor "rozbalte" do adresáře c:\showcast\ (v případě, že použijete jiný, upravte dle potřeb soubor sc_serv.ini, ve kterém můžete nastavit i další vlastnosti SHOUTcast serveru) a spusťte soubor sc_serv.exe.

Přeji příjemný poslech a rychlé linky.

Další informace a všechny uváděné soubory naleznete na http://www.shoutcast.com.

Diskuze (2) Další článek: 1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (VII.)

Témata článku: Internet, Rádio, Plug In, Plug, Winamp, Příjemný poslech, Rocky, VLA, Rock, Vera, Shoutcast


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku