Vlastní rádio na Internetu?

Pánové z Nullsoftu nám připravili pro nový rok další příjemnou novinku rozšiřující možnosti Winampu. Vytvořili původní systém SHOUTcast, který umožňuje ve Winampu ver. 2.05 a novější nejen poslouchat "rádio" přes Internet, ale také vytvořit vlastní stanici!
Bohumil Jurenčák: Pánové z Nullsoftu nám připravili pro nový rok další příjemnou novinku rozšiřující možnosti Winampu. Vytvořili původní systém SHOUTcast, který umožňuje ve Winampu ver. 2.05 a novější nejen poslouchat "rádio" přes Internet, ale také vytvořit vlastní stanici!

Jak "ladit" stanice? Otevřete Winamp, stiskněte Ctrl-L a do okna Open Location zadejte URL serveru, ze kterého chcete poslouchat (nezapomeňte specifikovat port, nejčastěji :8000).Seznam všech "stanic" (rock, pop, klasická hudba ... - vyberte si dle nálady), které si můžete "naladit" naleznete na http://yp.shoutcast.com. U každé stanice je v seznamu mj. uveden počet právě naslouchajících a celkový počet uživatelů, kteří mohou danou stanici poslouchat, takže snadno poznáte, zda má smysl danou adresu vůbec zkoušet. Další užitečnou informací je uvedení "bitrate" pro každou stanici. Tyto hodnoty se pohybují v rozmezí od 16 do 56 kbps.

Instalace software pro posílání informaci SHOUTcast serveru není o mnoho složitější, než uvedené ladění. Nainstalujte "SHOUTcast DSP Plug-in" (získáte jej na http://www.shoutcast.com/download.html) do adresáře Winampu (většinou c:\program files\Winamp\plug-ins\). Potom spusťte Winamp a v menu Preferences v konfiguraci plug-inů, vyberte knihovnu DCP_CS.DLL a modul "SHOWcast distributed network audio". Nyní následuje konfigurace plug-inu: uveďte IP adresu počítače, na kterém poběží SHOUTcast server (případně ponechte implicitní localhost), nastavte číslo portu a heslo. Zvolte "bitrate" a stiskněte OK. Od této doby, dokud nezvolíte jiný plug-in, vše co Winamp přehrává je posíláno SHOUTcast serveru.

Konečně přistupme k instalaci samotného SHOUTcast serveru. Z adresy http://www.shoutcast.com/download.html si stáhněte SHOWcast win32 server (existuje verze pro UNIX - Linux, IRIX, AIX, ...). Získaný komprimovaný soubor "rozbalte" do adresáře c:\showcast\ (v případě, že použijete jiný, upravte dle potřeb soubor sc_serv.ini, ve kterém můžete nastavit i další vlastnosti SHOUTcast serveru) a spusťte soubor sc_serv.exe.

Přeji příjemný poslech a rychlé linky.

Další informace a všechny uváděné soubory naleznete na http://www.shoutcast.com.

Diskuze (2) Další článek: 1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (VII.)

Témata článku: Internet, Rádio, Plug, Příjemný poslech, VLA, Winamp, Shoutcast, Plug In, Rock, Vera, Rocky

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší