Chytrá paměť s vyhledávačem Recall měla být vlajkovou lodí Windows 11, tedy v letošní hlavní verzi 24H2. Místo toho ji Microsoft musel kvůli nedostatečnému zabezpečení odložit. Po týdnech mlčení víme, že se vrátí až v říjnu.
Recall si ukládá snímky obrazovky, analyzuje vaše činnosti na počítači a propojuje kontexty. Díky tomu bude mocným vyhledávačem, který porozumí i relativně neurčitým dotazům v přirozeném jazyce. Právě Recall měl do značné míry prodávat armové počítače s novými Snapdragony X a jejich výkonnými AI akcelerátory.
Místní AI akcelerátory zajistí chod funkce, citlivá data se do cloudu posílat nemají. Jenže se ještě před veřejnou premiérou zjistilo, že data se sice ukládají lokálně, ale v nešifrované podobě. Jeden bezpečnostní výzkumník ukázal, že data je možné získat také z jiného uživatelského účtu.

Vizuální časová osa vám doslova ukáže, co jste na počítači dělali
Nejde přitom jen o pocit ztráty soukromí, kdy vám virtuální asistent neustále kouká přes rameno. Recall může ukládat také hesla, pokud je na obrazovce uvidí v čitelné podobě. Zní to jako průšvih a nic na tom nemění fakt, že Recall poběží jen na počítačích Copilot+, které jsou nadstandardně zabezpečené.
Microsoft to potvrdil, když 14. června funkci stáhl s tím, že ji přepracuje a v nadcházejících týdnech teprve zahájí veřejné testování. Od té doby bylo ticho po pěšině. Armové počítače Copilot+ přišly o hlavní výhodu, která jim ani tak neměla vydržet dlouho. Procesory s adekvátně výkonným AI akcelerátorem mezitím uvedlo AMD a zanedlouho přijde na řadu Intel.

Navigace v historii vám usnadní najít to, co potřebujete
Nakonec si na Recall sáhnou všechny stroje Copilot+ bez ohledu na procesorovou platformu. Redmondští totiž v novém krátkém vyjádření uvádí, že se Recall na počítače Copilot+ podívá až v říjnu. Navíc půjde o testování v programu Windows Insider, takže kdo nebude ochotný podstoupit riziko zvýšeného počtu chyb, bude muset čekat dál, neznámo jak dlouho.
Při uvedení se dočkáme dalších informací, slibuje Microsoft. Zatím jen obecně podtrhuje, že mu jde o důvěryhodnost – funkce musí být dostatečně zabezpečená. Mezitím si u nás můžete přečíst o tom, že armové počítače s Windows jsou konečně výborná alternativa k Intelu a AMD. Nebo o více než desetiletí trvajících námluvách Windows a procesorů Arm.
Počítače Copilot+ byly poprvé odhaleny v květnu:
Zdroje: Windows Experience Blog