Vláda slíbila 18 bodů digitální revoluce, ale nesplnila žádný z nich

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 44

Názory k článku

18. 02. 2021 17:38

Co se týká portálu občana. Stát má o mě několik identifikačních údajů, které při obnově dokladů vždy ověří. Přesto všechno, abych mohl používat portál, který má sloužit občanům, občanům jejichž identitu stát pravidelně ověřuje, musím dělat další kroky, které opět mou totožnost ověří.Mám již tři ID - číslo občanky, rodné číslo a číslo pasu, pokud toto nestačí, abych se dostal do portálu občana, pak nechápu k čemu máme všechny tyto kartičky, které stát nechce využívat.
Dalším paradoxem u identity je to, že u sčítání lidu, stačí jeden průkaz totožnosti pro přihlášení. Usuzuji z obrázků z článku, který vyšel na zive.czVěřím tomu, že v budoucnu nebudou stačit k ověření mé identity všechny údaje, které o mně stát má, ale ani NIA, datová schránka a jiné a bude potřeba opět vytvořit nový systém za obrovské peníze.Netvrdím, že portál občana a jiné elektronické systémy jsou špatné.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 02. 2021 18:59

Článek jsem nečetl, ale diskuze zajímavá. Předem upozorňuji, že nejsem státní úředník, a rozhodně jsem pro digitalizaci státní správy, aby člověk nemusel obíhat úřady desetkrát, nechápu, proč už dávno není propojení úřadů mezi sebou.Na druhou stranu, státních úředníků je tak 15 % z celkového počtu:https://ibb.co/mhxJCLVPak se můžete podívat sem:https://www.euro.cz/politika/hejno-trubcu-se-... Vůbec se v tom článku nerozlišuje státní zaměstnanec či úředník. A ještě poznámečka - stát nikdy nebude efektivní. Z pohledu kapitalistů má smysl jen to, co vydělává nebo generuje peníze. Zas prachy prachy prachy. Když budete pekař, budete se snažit vyrobit co nejvíc rohlíků. Cílem podnikání je maximalizace zisku. Lidi nepodnikají z bohulibých a altruistických důvodů, nýbrž především proto, že pokud budou v podnikání úspěšní, můžou se mít lépe než běžný zaměstnanec. Dalším důvodem může být to, že je to baví, že se v něčem našli nebo že prostě nesnesou mít někoho nad sebou (šéfa), případně nemají rádi rutinu. Mimochodem, Česká republika má nejvíc živnostníků na počet obyvatel z celé EU, což je podle mě důkaz, že to se státem tak špatně nemají:https://www.investicniweb.cz/ekonomika-politika/pocet-... A pak přijdete na úřad, třeba pro řidičák, a pokud jste tam jako jediný klient, můžete mít pocit, že ta úřednice se z vašich daní fláká, protože není vytížená celou pracovní dobu.Nebo obráceně - přijdete na úřad, kde je fronta jako hrom, vy tam musíte čekat delší dobu a v tu chvíli si možná řeknete, že těch úředníků není víc.To, co se snažím říct, je to, že nelze porovnávat efektivitu dělníka u pásu, pekaře s efektivitou úředníka. To, že dělník ve šroubárně vyrobí šroub, pekař rohlík a obojí se dá prodat, neznamená, že ta úřednice je nepotřebná, protože nic nevytváří. Sice negeneruje nic, co by vytvářelo zisk, ale stejně je potřeba, tak jako doktor, učitel a tak. Tím, že budeme posuzovat užitečnost profesí jen podle toho, kolik chechtáků nám přinesou, tak tím se vracíme do klausovských devadesátek, a to fakt nechci.A úředník se nestane úředníkem sám od sebe. Stane se úředníkem, protože stát vytváří místa. Kdyby bylo méně stupidních zákonů, bylo by potřeba méně úředníků. Úředník si sám práci nevymyslí. Zákony tvoří vláda a Parlament, tam by měl směřovat hněv občanů, a nikoliv na samotné úředníky, kteří v podstatě jen vykonávají vůli státu, úředník si zákony nevymýšlí, úředník jen vykonává agendu, kterou mu předepisují zákony. Jiná věc je, že by úředník měl být vždycky milý a vstřícný, on je tam pro lidi, nikoliv lidi pro něj. Ale nedivme se, že když se mladý člověk vybírá, zda půjde do fabriky makat každé ráno od pěti, nebo bude úředníkem, vybere si druhou možnost. Obecně bych řekl, že stát je lepší zaměstnavatel než soukromý sektor, a nemyslím platama, ale celkově přístupem a chováním.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 02. 2021 07:04

A co jste čekali od vlády, kde premiérem je STBácká svině, která neumí s počítačem a e-maily si nechává tisknout, protože odpovědět na ně elektronicky je pro něj nadlidský úkol?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 02. 2021 13:15

Základní logika úředníků a i politiků je samozřejmě v přímém rozporu se zájmy občana. Byrokracie se bude pochopitelně bránit zjednodušování, veřejné kontrole nebo dokonce rušení byrokratických povinností. Bohužel, obdobnou logiku má i vláda a parlament. Stačí jednoduchá představa, co s vládou a parlamentem, který projednává třeba jen jeden zákon za měsíc? K čemu pak ministerstva a dvě stě poslanců? Nasnadě je jednoduchá obrana: desítky a stovky změn v zákonech, desítky změn v daňové soustavě, stavební zákony, kterým nerozumí ani úředníci atd.
Zcela chápu, že se stovky agend nedají algoritmizovat. Jsou natolik nepřehledné, nesrozumitelné a navíc se neustále mění minimálně jejich výklad, že i kdyby se o algoritmizaci někdo pokusil, tak se v tom utopí. A to jde.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 02. 2021 13:14

Tak co nás asi tak čeká, pokud vznikne ministerstvo informatiky.
První co udělá je, že někam nasype peníze, ale tak jak to obvykle stát dělá - bude to hodně peněz za málo muziky. A nejlépe ne jednorázově, ale hezky každý rok za nějaké na první pohled téměř rozumné věci.
Pak, když bude mít investováno, vymyslí že je zapotřebí na ty investované peníze dohlížet a vytvoří nějaké kontrolní orgány, rady apod.
Aby ty kontrolní orgány mohly pracovat, tak byrokrati, co IT absolutně nerozumí, vymyslí pravidla, zákony, vyhlášky, které budou občas k nepochopení, jak proboha tohle někoho napadlo... (Jako třeba stále platná vyhláška ve městě Lima v Ohiu, která zakazuje prodávat mampy v jejichž středu není město Lima.)
Možná si na to najmou experta, u kterého je vysoká pravděpodobnost, že taky nerozumí vůbec ničemu a ani o tom neví (jednoho soudního znalce IT jsem měl to pochybné potěšení už potkat - díky bohu že ne u soudu...).
Aby to bylo "spravedlivé", nová, otravná a nesmyslná pravidla budou časem platit pro všechny, i pro ty, komu vláda žádné peníze nedala.
Zákony vydrží docela dlouho i poté, co všichni dávno vědí, že jde o nesmysly (ještě v roce 1950 musel soud řešit obžalobu z čarodějnictví, protože ten zákon v Belgii prostě stále platil).
A hlavně když se o vás stát tak pěkně stará a dotuje, musí to z něčeho zaplatit. Takže se bude muset někde vzít těm šťastným a schopným, aby se zaplatil i ten méně šťastný nebo neschopný a hlavně ten tvrdě pracující státní aparát, který v potu tváře peníze přesouvá. Přinejmenším to bude chtít nový odbor na finančáku.
Atd. atd...
Děkuji, nechci.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 02. 2021 12:32

Letošní zkušenost1) Když jdu zaplatit daně, tak to úřednice vyplní za mě a vyťuká příjmy do počítače a ještě mně to vytiskne.
2) Když jdu pro občanku, tak mě úřednice i digitálním foťákem vyfotí.Takže v těchto v 2 oblastech to funguje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
16. 02. 2021 08:32

Není problém, že by se vytvořilo ministerstvo informatiky a pracovalo na něm 1000 nových lidí. Problém je, že elektronická komunikace by měla omezit byrokracii a vlastně udělat spoustu jiných úřednických míst zbytečnými. Jenže asi nikdo nevěří, že by se po vytvoření takového ministerstva a zavedení elektronické komunikace následně propustilo třeba 20000, nebo dokonce 50000 nepotřebných úředníků. Takto státní firma nefunguje, tam se pouze přijímá, nikdy nepropouští, to se dělá jen když někomu šlápnete na kuří oko.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (4)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  16. 02. 2021 08:30

Státní "IT zakázky" vznikají většinou takto:- Státní IT firmy (jako např. NAKIT) nabízí na odborné pozice naprosto příšerné ohodnocení i naprosto příšerné pracovní podmínky a proto nemohou sehnat opravdu zkušené vývojáře
- Navíc nenabízí nic, co může nabídnout jen stát a to je například služební byt zdarma, nějaká forma praktické definitivy atd.Proto pak, protože "nejsou lidi" se obrátí se "státní zakázkou" na soukromý sektor. V něm soukromá firma najme kontraktory na IČO za minimálně dvoj a více násobek čisté mzdy ve státním, nabídne benefity, HO atd. a s lidmi už "nemá problém". Samozřejmě majitelé takové firmy si pak značnou částku ještě přihodí...Se zaplacením takové "státní zakázky", klidně celkově v miliardách, ale nemá stát problém, protože to je "zakázka" a ta nemá předem dané žádné tabulky a formu. Naopak kdyby měl slušně platit lidi přímo a udělat jim slušné pracovní prostředí, tak to NE! Protože na to u něj existují tabulky, "píchačky" a výkazy a přece nedají tomu člověku +30k v čistém k platu, to by nešlo!
Mnohem lepší je ho prohnat přes "státní zakázku", kde za něj oproti současnému stavu zaplatí +530k, ale to je úplně v pohodě!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (5)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
16. 02. 2021 08:23

Co je pro jednoho slib, tak je pro druhého výhružka! A je snad každému jasné kde tihle (nechci říkat co) berou inspiraci. Po zprznění a omezování základních lidských práv převezmou z Lidové Číny ještě i šmírování.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 02. 2021 06:57

bureš je ojeb. Proto vydělal prachy, ne protože je to génius. Je to ocas, co mluví hůř, než Jakeš. Nečekejte od něj žádný velký výkony pro vaše dobro. Od podzimu už BUDE LÍP.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (4)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
16. 02. 2021 06:43

Není v zájmu politiků, aby jim občané viděli pod ruce a mohli sledovat toky svých peněz... Proto nikam nespěchaj.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 02. 2021 02:19

Se obávám, že hlavní důvod, proč nemáme ministerstvo informatiky, jsou výsledky toho, které jsme kdysi měli. :DA když to rušili, tak to ještě vypadalo, že je na to ODS pyšná.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 02. 2021 00:01

Tak už se nedivím, že mají Piráti takovou podporu voličů, kdyby dokázali splnit třeba jen jediný bod, tak to bude víc než dokázalo ANO za 2 volební období.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (6)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
15. 02. 2021 23:57

ANO, už je líp, firma jede.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
15. 02. 2021 21:31

Digitalizace státní správy je jen další způsob jak stát může šikanovat občany.
Nevím proč bych měl chtít, aby mě stát šikanoval novým moderním způsobem.
Byl bych raději, aby se naopak vrátil zpět ke hliněným tabulkám nebo tesal svoje škodlivé zákony do kamene.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
15. 02. 2021 21:27

Jen upřesnění k částí NIA - občan má skutečně pouze jednu digi identitu, která je vedena v ROB - registr obyvatel. eObčanka, NIA ID, tzv. bankovní identita atd. jsou identifikační prostředky, ne identity občana: https://info.eidentita.cz/idp/ Když se někdo k poskytovateli služby (SeP - tam, kde se hlásíte, třeba sociálka nebo eRecept) přihlásí jakýmkoli identifikačním prostředkem, tak daný poskytovatel získá vždy stejnou identitu občana, bez ohledu na použitý identifikační prostředek. To, že jednotlivé identifikační prostředky nejsou rovnocené dává smysl - jméno a heslo má jinou úroveň záruky (rizika zneužití) než třeba eObčanka nebo token MojeID, takže je dobře, že mají jiné možnosti, co s nimi lze vyvádět. Když pominu problém s bankovní identitou, který je dílem zákonodárců, dílem přístupu bank a dílem NIA, tak je NIA z mého pohledu povedená věc. Má své mouchy, ale v celkově je podle mě dobře navržena. Že to stát nedovede srozumitelněji vysvětlit a popsat je věc jiná. Zcela chápu frustraci, protože je to velké slovíčkaření. Situaci nezjednodušuje ani právnicko/IT slovník typu "portál národního bodu", "kvalifikovaný prostředek", "poskytovatel služby", "poskytovatel prostředků, kterými uživatel prokazuje svoji identitu" atd. což je sice správně, ale pro lidi absolutně nepochopitelně . eIdentita má na webu hodně textů a pečlivě vše pečlivě vysvětluje (za to rohodně palec nahoru), ale i tak to není jednoduché vstřebat ani pro lidi z IT, o běžných lidech ani nemluvě. Bylo by dobné zavést nějaký sice zjednodušující, ale úderný a jasný pojem, který si lze dobře zafixovat a rozšířit nezi obyvatele (nabízí ze třeba zkratka NIA - krátká, zvučná, zapamatovatelná), aby šlo jednoduše psát "přihlásit se pomocí NIA" namísto "přihlásit se kvalifikovaným prostředkem pomocí Portálu národního bodu" nebo "přihlásit se pomocí Portálu národního bodu pro identifikaci a autentizaci" atd.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
15. 02. 2021 20:19

Tak snad bude ještě na chvíli od těch šmejdů klid.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 02. 2021 20:05

Ac nemam zemana rad, tak to s temi 80% odhadl docela dobre. Bohuzel z tech 80% je vetsina ve statni sprave... a proto to tu takto vypada. Co se da pokurvit, to se povede

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor