Česko | Daně | Zákon

Vláda schválila návrh zákona o digitální dani. Zatíží Facebook, Google, Apple a další firmy 7% daní

  • Vláda schválila návrh zákona o digitální dani
  • Zavádí jednotnou daň ve výši 7 % na vybrané služby
  • Míří přitom na velké firmy, jako je Facebook, Apple či Google
Vláda schválila návrh zákona o digitální dani. Zatíží Facebook, Google, Apple a další firmy 7% daní

Vláda v pondělí schválila návrh zákona o digitální dani, který zavádí jednotnou daň ve výši 7 % na vybrané digitální služby poskytované v Česku. Míří přitom na velké firmy, jako je Facebook, Apple či Google, neboť daň se má „vztahovat na společnosti s globálními výnosy nad 750 milionů eur ročně, které na území ČR dosáhnou obratu ve výši přesahující 100 milionů korun.“

V oficiálním prohlášení je jako důvod tohoto zdanění zmíněna snaha o narovnání podmínek v českém daňovém prostředí. Mezi služby, na něž se bude daň vztahovat, patří například „provedení cílené reklamní kampaně, využití mnohostranného digitálního rozhraní a poskytnutí dat o uživatelích.“

Co se bude danit?

Ministryně financí Alena Schillerová k novému zákonu uvedla: „Jedná se o vyrovnávací daň, která napravuje současnou nerovnováhu. Internetoví giganti u nás neplatí daně v míře, která by odpovídala ostatním firmám v České republice, což je nefér.“ Podle ní se má jednat o dočasné opatření, které bude platit do doby, než se najde kompromis na mezinárodní úrovni.

Digitální daň se má vztahovat pouze na služby, které překročí zákonem stanovenou minimální hranici. Konkrétně to je:

  • V případě provedení cílené reklamní kampaně úhrn úplat za danou službu na území ČR ve výši převyšující 5 milionů korun.
  • U mnohostranného digitálního rozhraní – pokud bude mít toto rozhraní více než 200 000 uživatelských účtů.
  • V případě poskytnutí dat o uživatelích je hranice také více než 5 milionů korun.

Digitální daň se nemá vztahovat na firmy, pro které je poskytování digitálních služeb okrajovou činností. Rozhodující bude podíl inkasa ze zdanitelných služeb na celkových výnosech v rámci Evropy – společností, u kterých činí méně než 10 % se digitální daň týkat nebude.

„Na základě připomínek ze strany odborné veřejnosti jsme se rozhodli vyloučit z návrhu zákona ty společnosti, u kterých je tak poskytování zdanitelných služeb pouze zlomkem jejich celkové činnosti. Dani tak nebudou podléhat například automobilky, které umisťují placenou reklamu na chytré obrazovky v autech,“ vysvětluje ministryně financí.

Daň má státu přinést dvě miliardy

Zákon je časově omezený – posledním zdaňovacím obdobím by měl být rok 2024. Ministerstvo financí přitom doufá, že do té doby bude stanoven společný postup států v rámci Evropské unie a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Zákon o digitální dani by měl vstoupit v platnost v polovině roku 2020 – návrh ještě musí schválit parlament a podepsat prezident. Již v příštím roce by měl do státního rozpočtu přinést částku 2,1 miliardy korun, v následujících letech by pak měl do státní pokladny přispět pěti miliardami každý rok.

Jak upozorňuje ČTK, nepůjde daň ze zisku, ale z tržeb, což je celkem podstatný detail. Zdaňovacím obdobím bude jeden kalendářní rok a firmy by měly daň platit v měsíčních zálohách.

Diskuze (73) Další článek: „Dáte si panáka, nebo kyslík?“ Indické bary nabízejí zákazníkům čerstvý vzduch

Témata článku: Google, Apple, Facebook, Vláda, Evropa, Evropská unie, Česko, Daně, Zákon, Daň, Ministerstvo financí, Alena Schillerová, Digita, Služba, Velká firma, Česká tisková kancelář, Google Apple, Česká republika, Návrh zákona, Apple či Google, Zak, Parlament


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk