Virtuální realita | CES 2019 | HTC Vive

Vive Pro Eye snímá oči a Vive Cosmos vnímá prostor: HTC předvedlo novinky pro virtuální realitu

  • HTC představilo dvě nové VR helmy
  • DO stávající helmy integrovalo snímání očí
  • Nová headset Vive Cosmos nabízí jednoduchou instalaci i použití

HTC opět posouvá kvalitu hi-endové virtuální reality zase o kus dál a na výstavě CES představil jak nový hardware, tak i významné partnerství a rozvoj platformy.

Vive Pro Eye

Částečnou novinkou je nová hi-end VR helma Vive Pro Eye, která jak název napovídá, přidává do stávající konstrukce systém na snímání očí. Tato technologie byla už dříve v testování jako samostatný modul, nyní se však v tomto zařízení stává integrovanou součástí, kdy jsou snímače umístěné na stranách čoček.

Sledováním pohybu očí a analýzou místa, kam se zrovna díváte, lze zvýšit kvalitu obrazu, aniž by bylo nutné zvyšovat výpočetní nároky na hardware („foveated rendering“). Obraz mimo oblast, kam se zrovna koukáte, totiž může mít nižší kvalitu a rozlišení, protože jej stejně vnímáte a vidíte nepřesně (periferně). Díky tomu bude možné mnohem dříve nasadit displeje s rozlišením třeba 8K i 16K, aniž by bylo nutné mít na to výpočetní hardware, který by v plném rozlišením zvládal grafiku zpracovat ve více než 90 snímcích za sekundu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Reálná podoba nového headsetu

V tomto rozlišení se zkrátka bude zpracovávat jen určitá malá oblast a další ulehčení může nabídnout i samotný engine hry či aplikace, který na tuto techniku bude přizpůsoben.

Díky sledování očí lze také vytvořit mnohem efektivnější ovládání grafického prostředí, včetně hraní samotných her. HTC Vive Pro Eye se objeví na trhu ve druhém čtvrtletí tohoto roku, cena zatím nebyla oznámena.

Vive Cosmos

Na střední segment zařízení pro virtuální realitu cílí zcela nový systém Vive Cosmo, který se snaží být jednoduchý i pro uživatele, kteří s virtuální realitou nemají žádné zkušenosti. Vive Cosmos tak nepoužívá žádné externí laserové snímače pohybu v prostoru jako Vive Pro, takže je mnohem jednodušší na instalaci a lze ho využít kdekoli.

Podobně jako u konkurenčních řešení, i zde je přesné zaměření místa, kde se v prostoru nacházíte, řešené pomocí integrovaných kamer v přední části i po stranách helmy. Jak je vidět na obrázku, na přední straně jsou dvě kamery, což by mohlo do budoucna poskytnout i případnou možnost prostorové rozšířené reality.

Vive Cosmos bude hodně rozšiřitelný a zatím nejsou známé přesné informace o displejích a finální specifikace. HTC bude totiž teprve nabízet vývojářské kity. Zatím lze předpokládat, že základní verze bude dostupné jen s kabelem, kterým se propojí s počítačem, bezdrátový modul by pak mohl být za příplatek. Součástí balení jsou i nové ovladače do každé ruky, které se nápadně podobají těm, které Oculus nabídne u VR systému Quest. Dostupnost se očekává začátkem tohoto roku, cena zatím nebyla zveřejněna.

Partnerství s Mozillou i Amazonem

Další důležitou novinkou je partnerství HTC s Mozillou, která už začátkem minulého roku představila vlastní specializovaný webový prohlížeč pro virtuální realitu. VR zkrátka nejsou jen hry a jak se bude zvyšovat rozlišení displejů, bude možné ve virtuální realitě i pohodlně pracovat a konzumovat různý obsah. Prohlížeč „Firefox Reality“ by se tak měl stát základní součástí „Vive Reality System“, se kterým se dodávají helmy od HTC (Valve).

Dalším partnerství je pak s obrem Amazon, konkrétně s využitím jeho nové platformy Amazon Sumerian, která slouží pro rychlé a snadné vytváření zážitků ve VR, AR a obecně 3D prostoru.

Neomezené hraní za paušál

Pokud rádi hrajete ve VR a nechcete si neustále utrácet peníze za hry a aplikace, HTC představilo i předplatné Viveport Infinity, které umožňuje za poplatek hrát „neomezené“ množství her. Mělo by tak nahradit současné poměrně omezené předplatné, které dovoluje hrát jen pět her za měsíc.

Nejnižší varianta současného paušálu na 3 měsíce stojí 599 korun a umožňuje hrát 15 různých titulů, přičemž každý měsíc si lze vybrat pouze pět her. K dispozici je i půlroční varianta a roční vyjde na 2 370 korun, kdy už můžete vybírat z 80 titulů, ale každý měsíc můžete hrát vždy maximálně pět. Kolik bude stát Vive port Infinity a jaké bude mít omezení, zatím nebylo zveřejněno.

Diskuze (7) Další článek: Dell vylepšil XPS 13 a nacpal stolní procesor do herního notebooku [CES]

Témata článku: Amazon, Firefox, Virtuální realita, CES 2019, Mozilla, HTC Vive, HTC, Přední strana, Vývojářský kit, Nový hardware, Konkurenční řešení, Nový systém, Základní součást, Cos, Nízká kvalita, Případná možnost, Integrovaná součást, Helma, Valve, Rychlé vytváření, Střední segment, Virtual, Integrovaná kamera, Finální specifikace, Vive Cosmos, Levné kamery na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky