Virtuální realita | CES 2019 | HTC Vive

Vive Pro Eye snímá oči a Vive Cosmos vnímá prostor: HTC předvedlo novinky pro virtuální realitu

  • HTC představilo dvě nové VR helmy
  • DO stávající helmy integrovalo snímání očí
  • Nová headset Vive Cosmos nabízí jednoduchou instalaci i použití

HTC opět posouvá kvalitu hi-endové virtuální reality zase o kus dál a na výstavě CES představil jak nový hardware, tak i významné partnerství a rozvoj platformy.

Vive Pro Eye

Částečnou novinkou je nová hi-end VR helma Vive Pro Eye, která jak název napovídá, přidává do stávající konstrukce systém na snímání očí. Tato technologie byla už dříve v testování jako samostatný modul, nyní se však v tomto zařízení stává integrovanou součástí, kdy jsou snímače umístěné na stranách čoček.

Sledováním pohybu očí a analýzou místa, kam se zrovna díváte, lze zvýšit kvalitu obrazu, aniž by bylo nutné zvyšovat výpočetní nároky na hardware („foveated rendering“). Obraz mimo oblast, kam se zrovna koukáte, totiž může mít nižší kvalitu a rozlišení, protože jej stejně vnímáte a vidíte nepřesně (periferně). Díky tomu bude možné mnohem dříve nasadit displeje s rozlišením třeba 8K i 16K, aniž by bylo nutné mít na to výpočetní hardware, který by v plném rozlišením zvládal grafiku zpracovat ve více než 90 snímcích za sekundu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Reálná podoba nového headsetu

V tomto rozlišení se zkrátka bude zpracovávat jen určitá malá oblast a další ulehčení může nabídnout i samotný engine hry či aplikace, který na tuto techniku bude přizpůsoben.

Díky sledování očí lze také vytvořit mnohem efektivnější ovládání grafického prostředí, včetně hraní samotných her. HTC Vive Pro Eye se objeví na trhu ve druhém čtvrtletí tohoto roku, cena zatím nebyla oznámena.

Vive Cosmos

Na střední segment zařízení pro virtuální realitu cílí zcela nový systém Vive Cosmo, který se snaží být jednoduchý i pro uživatele, kteří s virtuální realitou nemají žádné zkušenosti. Vive Cosmos tak nepoužívá žádné externí laserové snímače pohybu v prostoru jako Vive Pro, takže je mnohem jednodušší na instalaci a lze ho využít kdekoli.

Podobně jako u konkurenčních řešení, i zde je přesné zaměření místa, kde se v prostoru nacházíte, řešené pomocí integrovaných kamer v přední části i po stranách helmy. Jak je vidět na obrázku, na přední straně jsou dvě kamery, což by mohlo do budoucna poskytnout i případnou možnost prostorové rozšířené reality.

Vive Cosmos bude hodně rozšiřitelný a zatím nejsou známé přesné informace o displejích a finální specifikace. HTC bude totiž teprve nabízet vývojářské kity. Zatím lze předpokládat, že základní verze bude dostupné jen s kabelem, kterým se propojí s počítačem, bezdrátový modul by pak mohl být za příplatek. Součástí balení jsou i nové ovladače do každé ruky, které se nápadně podobají těm, které Oculus nabídne u VR systému Quest. Dostupnost se očekává začátkem tohoto roku, cena zatím nebyla zveřejněna.

Partnerství s Mozillou i Amazonem

Další důležitou novinkou je partnerství HTC s Mozillou, která už začátkem minulého roku představila vlastní specializovaný webový prohlížeč pro virtuální realitu. VR zkrátka nejsou jen hry a jak se bude zvyšovat rozlišení displejů, bude možné ve virtuální realitě i pohodlně pracovat a konzumovat různý obsah. Prohlížeč „Firefox Reality“ by se tak měl stát základní součástí „Vive Reality System“, se kterým se dodávají helmy od HTC (Valve).

Dalším partnerství je pak s obrem Amazon, konkrétně s využitím jeho nové platformy Amazon Sumerian, která slouží pro rychlé a snadné vytváření zážitků ve VR, AR a obecně 3D prostoru.

Neomezené hraní za paušál

Pokud rádi hrajete ve VR a nechcete si neustále utrácet peníze za hry a aplikace, HTC představilo i předplatné Viveport Infinity, které umožňuje za poplatek hrát „neomezené“ množství her. Mělo by tak nahradit současné poměrně omezené předplatné, které dovoluje hrát jen pět her za měsíc.

Nejnižší varianta současného paušálu na 3 měsíce stojí 599 korun a umožňuje hrát 15 různých titulů, přičemž každý měsíc si lze vybrat pouze pět her. K dispozici je i půlroční varianta a roční vyjde na 2 370 korun, kdy už můžete vybírat z 80 titulů, ale každý měsíc můžete hrát vždy maximálně pět. Kolik bude stát Vive port Infinity a jaké bude mít omezení, zatím nebylo zveřejněno.

Diskuze (7) Další článek: Dell vylepšil XPS 13 a nacpal stolní procesor do herního notebooku [CES]

Témata článku: Amazon, Firefox, Mozilla, Virtuální realita, CES 2019, HTC Vive, HTC, Efektivní ovládání, Neomezené množství, Nízká kvalita, Valve, Konkurenční řešení, Poplatek, Přední strana, Nový systém, Nová platforma, Výpočetní hardware, Virtual, Významné partnerství, Základní součást, Nový ovladač, Přední část, Základní verze, Vive pro, Finální specifikace, Levné kamery na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 58

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11