Vivaldi od tvůrců Opery chce získat zkušené surfaře

Zakladatel Opery Jon Tetzchner představil prohlížeč Vivaldi, který má nadchnout pokročilé surfaře. Zatím to je ale jen přebarvné Chromium s několika drobnostmi navíc.

896657845Jestli má svět webových prohlížečů nějakého svého Steva Jobse, pak je žhavým kandidátem Jon Stephenson von Tetzchner – spoluzakladatel a někdejší šéf norské Opery. Proč zrovna on? Protože Opera v průběhu své dlouhé historie, na kterou se občas zapomíná, zpopularizovala nejednu technologii, kterou dnes v prohlížečích považujeme za naprostou samozřejmost. Typickým příkladem jsou třeba záložky oken – taby, tedy něco, co se takový Internet Explorer naučil až v 21. století.

Tetzchner ale připomíná Jobse 80. a 90. let i svým podnikatelským životem v posledních čtyřech letech.  V roce 2011 zaslal zaměstnancům Opery emotivní dopis, ve kterém se svěřil, že správní rada hledí jen na čtvrtletní výsledky a nezajímá ji opravdová budoucnost a inovace prohlížeče, a proto rezignuje na post CEO a Operu opustí.

Služby a prohlížeč Vivaldi

Jenže neodešel sám. Sebral několik svých věrných a spustil startup Vivaldi – bezplatný komunitní prostor a webovou poštu Vivaldi Mail pro ty, kteří doposud používali obdobnou službu My Opera, kterou ovšem mezitím norská společnost zařízla. Podobný osud potkal i jádro původní Opery – technologii Presto – a nová Opera namísto toho přešla na WebKit a posléze jeho odnož Blink, kterou vyvíjí Google a používá ve svém Chromu (a komunitním Chromiu a jeho klonech).

Proměna Opery se tehdy střetla s nevolí konzervativnějšího jádra uživatelů, kteří dodnes ve velké míře používají starší generaci Opery, a právě na ně chce Tetzchner cílit svým novým projektem – stejnojmenným prohlížečem Vivaldi.

821248619
Prohlížeč Vyvaldi a jeho charakteristický boční panel

Prohlížeč Vivaldi hodlá podle Tetzschnera cílit na zkušené surfaře a obecně power-usery. Není jich sice mnoho, není to ta masová část internetové populace, ale stále to jsou miliony uživatelů, kteří nyní hledají klidný přístav, ve kterém by mohli zakotvit. Vivaldi nebojuje o desítky procent globálního trhu, ale o jednotky, které vždy měla stará Opera.

Lehce infantilní barvičky

Prohlížeč Vivaldi je v tuto chvíli ve fázi Technology Preview a sami autoři přiznávají, že k proklamaci „pokročilý webový prohlížeč“ má zatím opravdu daleko. Leckoho zaskočí už samotné uživatelské rozhraní, které mění barevný nádech podle odstínů na stránce. Vivaldi tedy bude červené na Živě.cz, žluté na Mobilmania.cz a tmavě červené na ekonomické E15.cz. Troufám si tvrdit, že zrovna po něčem podobném touží pokročilejší surfaři asi nejméně ze všech a jedná se o nepodstatnou blbinu, která bude leckoho (včetně mě) spíše vyrušovat, ale budiž – Vivaldi chce být jiný.

63229862
Červené Živě.cz a tedy červená lišta
438783311
Žlutá Mobilmina.cz a tedy žlutá lišta

Jiný je ostatně ve výchozím stavu i rám okna – on zde totiž vůbec není, a tak Vivaldi nezapadá mezi ostatní. Pikantní je to zejména na Windows 8.1, kde nemají překrývající se okna zvýrazňující stín, Vivaldi tedy poněkud splyne s pozadím.

Přebarvené Chromium s extra funkcemi

Jestli se snaží Vivaldi upoutat odlišným vzhledem, pod kapotou žádné překvapení nečekejte. Tetzchner a jeho věrný tým sice chtějí resuscitovat starou Operu, nikoliv však Presto, uvnitř je tedy opět jádro Blink z Chromu. A co víc, celé Vivaldi je momentálně jen přebarvené komunitní Chromium (open-source verze prohlížeče Chrome), takže funguje i kompletní sada interních adres chrome://, jen je prohlížeč pokaždé přepíše na vivaldi://.

316174116 708014479
Pod zevnějškem Vivaldi se skrývá plnotučné Chromium včetně správce rozšíření. Stačí použít interní adresy chrome://.

Docela pikantní je to například v případě interní adresy chrome://apps, která zobrazí nainstalované aplikace a odkaz na Chrome Web Store (který pochopitelně nefunguje). Anebo chrome://extensions, kde najdete doplňky a můžete je načíst z disku.

Speciality v Preview

Tetzchner a jeho tým inženýrů z USA, Islandu, Norska, Finska, Ruska a České republiky si ale jistě nedali za cíl vyrobit pouze další odvozeninu Chromu, a tak jádro obalili alespoň několika prvními specialitami, které mají být ochutnávkou směru, kterým prohlížeč půjde v následujících měsících.

Najdete zde třeba Quick Commands – vyhledávač s našeptávačem všech operací, které prohlížeč zvládne. To se hodí pro případy, kdy chcete něco provést, ale přesně nevíte, kde se ta zatracená nabídka, tlačítko aj. vlastně nachází. Ovládáte-li počítač hlavně klávesnicí (což power-useři dělají), toto by se vám mělo líbit.

847866037
Quick Commands v akci

Další specialitou je Notes – jednoduchý poznámkovník ke konkrétním stránkám, u kterých můžete pořídit i snímek obrazovky, čili součástí bude přesná podoba, i kdyby druhý den už web neexistoval. Tato specialita vzdáleně připomíná obdobnou funkci, kterou bude umět i Spartan od Microsoftu, který bude propojený s OneNote.

903117798
Poznámky a snímek stránky – vlevo tedy není web, ale PNG obrázek

Samozřejmě nesmí chybět ani tradiční Speed Dial – další funkce, kterou před mnoha lety zpopularizovala právě Opera. Ručně sestavená šachovnice miniatur může být organizovaná do složek a nové stránky se přidávají snadno pomocí vyhledávacího pole a náhledů při spodním okraji. Toto je hezké.

979309396
Sped Dial a vložen nové dlaždice vyhledáním adresy

A konečně Tab Stacks – ruční seskupení záložek, pokud jich máte v okně už příliš. Myši tedy vezmete ouško jedné záložky, přetáhnete jej nad druhé ouško, upustíte a voilà– seskupí se do jedné a v rámu je rázem více místa pro další.

181152035
Základní podoba záložek
360071027
A po seksupení, když jsem weby Mladé fronty drag&dropem seskupil do jedné hromádky

A co dál? Dál už nic, to je totiž víceméně vše. V postranním panelu sice narazíte ještě na adresář kontaktů a poštovní klient, ten ale zatím nefunguje a chybí především propojení s Vivaldi Mailem a kontakty – tedy synchronizace.

Doufejme v lepší zítřky

Tvrzení, že je Vivaldi v tuto chvíli pokročilý prohlížeč, je přinejmenším přehnané, i když mnozí jistě ocení třeba možnost zobrazení otevřených záložek ve formě vertikálně orientovaných miniatur při kraji okna a některé další prvky pokročilejší kustomizace. A co je nejdůležitější, naštěstí nechybí ani možnost vypnout barvení lišty dle odstínu aktuální stránky!

27274329 841401989 203633827
Konfigurace, vertikální náhledy namísto záložek a sada všemožných filtrů – Živě.cz v barvách sepia!

Na stranu druhou, dnes je na trhu hned několik prohlížečů s hromadou pokročilejších funkcí již v základu – stačí jmenovat třeba Maxthon – a Vivaldi tedy bude muset ještě hodně zabrat, zatím totiž těží pouze z minulosti svých autorů. Kdyby se jednalo o startup neznámých vývojářů bez Tetzchnera v pozadí, podobný prohlížeč by se zdaleka nedočkal takové publicity. Vivaldi tedy bude muset ještě prokázat, že si ji opravdu zaslouží.  Zatím se o to bude snažit na Windows, OS X a Linuxu. Mobilní klient je sice v plánu, ale zatím daleko.

Diskuze (85) Další článek: AMD Zen: zcela nová architektura začne na 14nm technologii

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,