Prohlížeče | Vivaldi | Soukromí

Prohlížeč Vivaldi 4.2 dává šanci novému vyhledávači od bývalých zaměstnanců Googlu. Je placený

Duchovní nástupce staré Opery vychází v nové verzi. Vivaldi 4.2 můžete stahovat pro Windows, Linux, macOS a Android, verze pro iOS bohužel stále chybí. Aktuální „čtyři dvojka“ je založena na Chromiu 93, opravuje několik desítek chyb a přidává pár funkcí. Byť jen drobných.

Přes kontextovou nabídku si teď můžete nechat překládat označená slova nebo delší texty, nejen celé stránky. Vytvořit si k tomu můžete i klávesovou zkratku. Vivaldi využívá překladače Lingvanex, který sice není na úrovni Googlu (nedejbože DeepLu), ale zase slibuje lepší ochranu soukromí.

Pomocí zkratky, příkazu nebo gesta myši můžete nově generovat QR kódy aktuální stránky. Samotný generátor se v prohlížeči objevil již začátkem roku, teď jej ale lze používat trochu pohodlněji.

Do postranní lišty se teď nemusíte bát uložit ani desítky webových panelů, lišta už totiž podporuje rolování, takže se žádná ikonka neztratí. Vivaldi se také spojilo s tvůrci linuxové distribuce Manjaro a v komunitní verzi s desktopem Cinnamon teď bude Vivaldi výchozím prohlížečem. Vznikl pro něj i nový motiv Issuna s typickými šedo-zelenými barvami.

Asi nejzajímavější novinkou je integrování vyhledávače Neeva. Dostupný je ale jen pro americké uživatele. Neeva slibuje 100% ochranu soukromí, žádné reklamy ani affiliate odkazy. Oproti jiným je ale placená, využívání stojí 4,95 dolaru na měsíc. To má udržet životaschopnost a hlavně důvěru uživatelů v budoucí rozvoj a podporu. Neevu mimochodem založili bývalí zaměstnanci Googlu.

Diskuze (5) Další článek: Multiplayerová hra Valorant bude na Windows 11 kvůli ochraně proti cheatům vyžadovat čip TPM

Témata článku: Windows, Software, Google, Linux, Prohlížeče, Android, iOS, macOS, Vivaldi, Soukromí, Manjaro, Prohlížeč Vivaldi, Vyhledávač, Bývalý zaměstnanec, Klávesová zkratka40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze filmu Quo vadis, Aida? Drásavě intenzivní připomenutí masakru ve Srebrenici

Recenze filmu Quo vadis, Aida? Drásavě intenzivní připomenutí masakru ve Srebrenici

Film Jasmily Žbanić, který má thrillerově nervní tempo, ale přitom si uchovává úctu k faktům a v jeho jádru stojí uvěřitelné osobní drama.

Marek Čech
Recenze filmů
Nejlepší aplikace pro tento týden: Retuše postavy, mapa navštívených míst a tracker přečtených knih

Nejlepší aplikace pro tento týden: Retuše postavy, mapa navštívených míst a tracker přečtených knih

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace