Víte, za co platíte? Elektřina v serverhousingu

(inzerce) Přemýšleli jste někdy, jak váš poskytovatel serverhostingu kalkuluje cenu svých služeb? Proč platíte za elektřinu podle štítku na zdroji a ne skutečného příkonu serveru?
Víte, za co platíte? Elektřina v serverhousingu

Znáte také ten lehký pocit hořkosti, který ve vás zůstane, když do datového centra svého poskytovatele serverhousingu přinesete zbrusu nový server a dozvíte se například: „Čtyřstovka zdroj, to máme kategorie příkonu do 600 W, cena bude tolik a tolik“ (obvykle nemálo)? Přitom vy víte, že při pořízení serveru jste dbali i na ekonomiku provozu a pořídili jste úsporné komponenty, takže server ve skutečnosti nespotřebuje více než žárovka ve vašem firemním kumbálu s košťaty? Zkuste férový přístup k cenám za příkon serveru: Coolhousing má již přes rok zavedeny Inteligentní zásuvky, tedy měření skutečného příkonu připojených technologií.

Klepněte pro větší obrázek
Znáte ten pocit, když do datacentra donesete nový server u něhož víte, že za rok nespotřebuje více elektřiny než žárovka ve firemním kumbálu na košťata a i přesto jej provozovatel DC zařadí do stejné kategorie příkonu jako nějaký přímotop? To se Vám v Coolhousingu nestane.

Pro kalkulaci ceny služby v Coolhousingu je důležitý skutečný příkon serveru zjištěný během každých třiceti dní využívání služby. Taková kalkulace dává sbohem nesmyslným odhadům příkonu serveru podle štítkového výkonu zdroje, který bývá z pochopitelných důvodů naddimenzován, ale umožňuje dohodnout paušální platbu dle skutečného příkonu.

Třicetidenní průměr navíc zákazníka chrání před nečekanými náklady při náhlém zvýšení spotřeby serveru například v době nárazové potřeby vyššího výkonu. Výstupy měření jsou zákazníkům k dispozici v podobě grafů a přehledů v klientské administraci.

Vzdálená správa napájení serveru

Pro měření příkonu každého serveru využívá Coolhousing jednotky vnitrostojanových rozvaděčů ePDU od společnosti EATON, které pojmenoval Inteligentní zásuvky. Na samotné měření spotřeby však není příliš inteligence potřeba. Měření spotřeby totiž není jedinou přidanou hodnotou, kterou připojení serveru k Inteligentní zásuvce nabízí. Zásuvky jsou také dálkově spravovatelné.

 Klepněte pro větší obrázek
V případě více přívodů u jedné služby (např. serverová farma) je možné jednotlivé přívody pojmenovat. Přeci jen administrátorovi serveru řekne mnohem více označení „Webserver“, nebo „černý server“ než například označení B1_14.

V klientské administraci může zákazník kdykoli jednoduše zadat přiděleným zásuvkám pokyn k zapnutí, vypnutí či restartu serveru. V případě potřeby tvrdého restartu si tak klient může jednoduše a rychle pomoci sám bez nutnosti kontaktovat technickou podporu datového centra, projít ověřením identity a (byť) krátce čekat na provedení resetu. Umí toto vaše zásuvky?

 Klepněte pro větší obrázek
Grafický výstup monitoringu serveru HP ProLiant ML110 G7 v konfiguraci Intel Pentium G630, 8GB PC3-10600U, HP Smart Array P410/ZM, 2x 1TB 6G SAS 7.2K rpm a 1x 2TB 6G SATA 7.2K rpm, který funguje jako Web-Mail-DB server a zálohuje se jednou týdně formou snapshotu. Uhodnete z grafu kdy?

Zdroje, štítky, odhady a realita

Mnozí poskytovatelé serverhousingu před svými zákazníky cenu elektřiny skrývají, případně ji odvozují od štítkových hodnot zdrojů či stanovují jiným neprůhledným anebo nesmyslným způsobem. Coolhousing řadí servery do příkonových kategorií podle reálné spotřeby, která je v mnoha případech až nečekaně nízká. Běžný malý webserver s jedním procesorem Intel Xeon a dvěma SATA disky si průměrně neřekne o více, než 50 W. Opravdu chcete platit například za 600 W vyčtených z nálepky na zdroji?

Další článek: Zoner Photo Studio 16: Nový editor a Zonerama bez limitů

Témata článku: Elektřina, Žárovka, Pochopitelný důvod, Zásuvka, Plát, Vita, Vzdálená správa, Restart, Férový přístup, Malý web, Měření, Eaton


Určitě si přečtěte

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky