Víte vůbec, jak je příkaz Start užitečný?

Jak spustit textový soubor v DOSu? Jak postupně spouštět různé programy? Zde pomůže standardní příkaz Start, musíte ovšem vědět, že existuje.
Užitečné věci často na první pohled nevidíte a dovíte se je až z druhé ruky. Tak teď Živě bude druhou rukou pro vás a seznámíme vás s užitečným příkazem Start. Ten je standardně k dispozici již od Windows 95 a pomáhá při startování programů z příkazové řádky v DOSovém okně.

Jeho parametry jsou následující

START [možnosti] program [argumenty...]
START [možnosti] dokument.ext
/m[inimized] Spustí nový program minimalizovaný (na pozadí).
/max[imized] Spustí nový program maximalizovaný (v popředí).
/r[estored] Spustí nový program obnovený (v popředí). [výchozí]
/w[ait] Nevrátí se dokud druhý program existuje.

Rozhodně užitečné pro vás v DOSu bude spouštění souborů s jejich přidruženými aplikacemi. V DOSu nemůžete jednoduše napsat dopis.doc a doufat, že se spustí Word s tímto dokumentem. Také psát složité cesty k programům není to pravé. Stačí ale napsat Start dopis.doc a spustí se Word s tímto dopisem. Určitě to využijete například při konfiguraci dosového Norton Commandera, kde jednotlivým příponám stačí přidat přidružený program Start. Ten prohledá přidružené aplikace v systému a spustí je.

Další volbou, která se může hodit je parametr /W. Poslouží například při vytváření dávek, kde chceme, aby se následující program spustil teprve až se ten před ním ukončí. Vložíme-li například do dávkového souboru řádky

Start /w calc.exe

Start /w notepad.exe

Spustí se nejprve kalkulačka a teprve, až ji zavřete, se spustí Poznámkový blok. Dají se tak řídit sekvenční činnosti, kde jedna navazuje na druhou. Jeden program něco vyrobí a zapíše na disk, druhý to poté využívá. Prostě i v multitaskovém prostředí přijde někdy linearita vhod.

Váš názor Další článek: Provozuji více tiskáren na jednom serveru a potřebuji změnit umístění tiskových souborů pouze pro jednu z nich

Témata článku: Windows, Následující řádek, Dávky, Pravá ruka, Start, Příkaz

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší