Víte vůbec, jak je příkaz Start užitečný?

Jak spustit textový soubor v DOSu? Jak postupně spouštět různé programy? Zde pomůže standardní příkaz Start, musíte ovšem vědět, že existuje.
Užitečné věci často na první pohled nevidíte a dovíte se je až z druhé ruky. Tak teď Živě bude druhou rukou pro vás a seznámíme vás s užitečným příkazem Start. Ten je standardně k dispozici již od Windows 95 a pomáhá při startování programů z příkazové řádky v DOSovém okně.

Jeho parametry jsou následující

START [možnosti] program [argumenty...]
START [možnosti] dokument.ext
/m[inimized] Spustí nový program minimalizovaný (na pozadí).
/max[imized] Spustí nový program maximalizovaný (v popředí).
/r[estored] Spustí nový program obnovený (v popředí). [výchozí]
/w[ait] Nevrátí se dokud druhý program existuje.

Rozhodně užitečné pro vás v DOSu bude spouštění souborů s jejich přidruženými aplikacemi. V DOSu nemůžete jednoduše napsat dopis.doc a doufat, že se spustí Word s tímto dokumentem. Také psát složité cesty k programům není to pravé. Stačí ale napsat Start dopis.doc a spustí se Word s tímto dopisem. Určitě to využijete například při konfiguraci dosového Norton Commandera, kde jednotlivým příponám stačí přidat přidružený program Start. Ten prohledá přidružené aplikace v systému a spustí je.

Další volbou, která se může hodit je parametr /W. Poslouží například při vytváření dávek, kde chceme, aby se následující program spustil teprve až se ten před ním ukončí. Vložíme-li například do dávkového souboru řádky

Start /w calc.exe

Start /w notepad.exe

Spustí se nejprve kalkulačka a teprve, až ji zavřete, se spustí Poznámkový blok. Dají se tak řídit sekvenční činnosti, kde jedna navazuje na druhou. Jeden program něco vyrobí a zapíše na disk, druhý to poté využívá. Prostě i v multitaskovém prostředí přijde někdy linearita vhod.

Váš názor Další článek: Provozuji více tiskáren na jednom serveru a potřebuji změnit umístění tiskových souborů pouze pro jednu z nich

Témata článku: Windows, Dávky, Následující řádek, Příkaz, Start, Pravá ruka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů