Víte, co je RED BOX?

Všimli jste si reklam na RED BOX a nevíte, co znamenají? Shrnuli jsme některé známá i neznámá fakta a přinášíme první závěry našeho bádání. Čtěte, i když RED BOX neznáte, je to pecka.
Shrnuli jsme některé známá i neznámá fakta a přinášíme první závěry našeho bádání. Takže nejprve fakta:

Fakt 1: Pokud aspoň vycházíte na ulici, jistě jste nemohli minout naprosto masivní billboardovou kampaň na NĚCO, prostě na RED BOX. Slogany jsou velmi pestré a rozbíjejí veškeré snahy o hledání společného jmenovatele:

  • Děti budou chytřejší
  • Sex bude pestřejší
  • Komu není shůry dáno, tomu bude pomoci
  • Každý si bude moci dovolit reklamu
  • Pošty budou rychlejší
To jsou aspoň ty, které jsem viděl já, možná si přidáte ještě nějaký další slogan. Nyní startuje reklama i v televizi a rádiích. Jednoznačný závěr – je to hodně drahé, a to tak, že velmi.

Fakt 2: byl otevřen web RED BOX, kde zatím není nic moc informací, jen se můžete přihlásit k "účasti na otevírání prvního RED BOXu". Z toho vyplývají jasně dvě věci. K účasti na otevírání stačí zadat jen e-mail a především bude RED BOXů víc, je to účast na otevírání prvního RED BOXu. Vyhrát tam můžete světové rádio s mnoha rozsahy.

Fakt 3: Jednoduchým dotazem do RIPE databáze zjistíte, že web RED BOX je registrován na firmu Alpha Human Resources s.r.o., pokud chcete, je tam vypsán i telefon a adresa. Tato firma se zabývá školením a kromě jiného i tvorbou webů na zakázku. Pan Žáček, na kterého je doména napsaná, mi na dotaz ohledně budoucí náplně webu odpověděl "Nic vám nepotvrdím, nezamítnu, neokomentuji". Netrápil jsem ho, zřejmě se k tomu zavázal. Ovšem mezi referencemi na webové projekty, které tato společnost realizovala se vyjímá zejména Návrh řešení intranetu SPT Telecom a.s.. Proč? Inu souvisí to s dalším zjištěným faktem:

Fakt 4: na Živě nyní můžete vidět inzerci na RED BOX. Objednávka na ni nedošla od reklamní agentury, ale přímo od firmy. Touto firmou je Contactel s.r.o. Firma, která NENÍ v tendru na třetího mobilního operátora a zaměřuje se především na budování své pozice konkurenta SPT Telecom. Tuto společnost tvoří z poloviny České radiokomunikace a z poloviny Tele Danmark. Contactel je mimo jiné znám tím, že jeho generální ředitel – Michal Čupa – působil ve firmě SPT Telecom a sehrál významnou roli při dojednávání tarifu Internet 99.

Fakt 5: možná to sem patří, možná ne. Ale pokud to sem patří, tak se schyluje v velkému třesku. Jistě víte, že před nedávnem bylo schváleno telefonování přes Internet, mediálně známé hlavně jako Paegas Internet Call. Později Eurotelem také zprovozněné pod názvem NetCall-55. Podmínky, podle kterých lze provozovat internetovou (IP) telefonii, jsou ovšem hodně volné, doporučuji přečíst článek na ISDN serveru. V podmínkách totiž není, že internetová telefonie je určená pouze pro mobilní telefony a nijak se neomezuje ani z hlediska vnitrostátních hovorů. Pro splnění podmínek stačí kamkoli do trasy vložit třeba jednometrovou část, po které budou data proudit v IP formátu. Pravdou je, že Contactel splňuje všechny podmínky, respektive dokáže zrealizovat síť takového rázu, která je bude splňovat.

Živě komentuje: Nyní se dostáváme k části, kde už budeme spojovat fakta a vyvozovat z nich opravdu zajímavé závěry. Tedy nejde zcela určitě o pouze internetový projekt, ta reklama je příliš masivní a pouze Internet by ji nezaplatil. Gigantické eCity ji mělo menší, srovnat se to dá snad s reklamou na Telecom OnLine. Že by za tím bylo ale jen a pouze nastartování dalšího poskytovatele připojení? Ani to není příliš logické. Nejde také o třetího operátora. Contactel v tendru není a dá se říci, že podmínky pro účast v tendru byly takové, aby je právě on nesplnil.

Takže o co tady proboha jde? Neustále se mi honí hlavou jedna myšlenka:

Contactel chce rozjet pozemní internetovou telefonii přímo konkurující SPT Telecomu ještě před koncem monopolu a nabídnout k tomu výhodné připojení k Internetu.

Nelogické? Nemyslím. Nerealizovatelné? Prostředky tu jsou. Že tomu ty slogany neodpovídají? Zkuste se jen chvíli zamyslet. Opravdu podle mne půjde v první fázi zejména o připojování firem na pevnou IP telefonní síť. Spojení mezi jednotlivými uzly této pozemní sítě mohou zajišťovat České Radiokomunikace. S tím bude spojené nejen výhodné telefonování mezi jednotlivými účastníky, ale i připojení k Internetu, které obejde poplatky pro SPT Telecom. Po připojení firem půjde o připojování individuálních účastníků, zatím ale jen ve velkých městech, kde jsou trasy problematické poslední míle realizovatelné nejekonomičtěji.

Pokud vás zajímá termín spuštění, není znám, nicméně natahovat nervy nelze donekonečna. Na Invexu nebude Contactel přímo, ale jen u Českých Radiokomunikací.

Takže, co si o tom myslíte? Máte nějaké další informace? Sem s nimi, ať můžeme lépe vykreslit konečný obraz toho, co znamená RED BOX.

Diskuze (6) Další článek: Compaq sponzoruje Stinga

Témata článku: Internet, Whois, Společný jmenovatel, Televize živě, Box, První polovina, Připojený uzel, Nerv, Česká televize živě, Třesk, Internetové televize živě online, Jednoznačný závěr, Red, Pozemní internet


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu