Visual Studio zdarma a pro tvorbu Android aplikací

Microsoft Visual Studio bývalo vývojové prostředí primárně určené pro tvorbu aplikací na platformě Microsoft. Poslední dobou se staré zažité pravdy velmi radikálně mění.

Nové Visual Studio od verze 2015 má mnoho různých podob, podporuje tvorbu nativních aplikací i pro jiné platformy než Microsoft, lze jej spustit i na Linuxu nebo Mac OSX. Prostředí a služby Visual Studia jsou dnes využívány stovkami tisíc vývojářů testerů, produktových manažerů kteří tvoří, testují nebo dodávají aplikace i mimo systémy Microsoft. Tento článek nastíní, jak si dnes mohou programátoři pohrát s Visual Studiem 2015 a vyzkoušet si tvorbu i nasazení svoji první aplikace pro Android.

Tři hlavní nástroje, které zastřešuje pojem Visual Studio:

 • Visual Studio IDE – tradiční vývojové prostředí pro Windows, které je dostupné v různých edicích včetně edic zdarma. Jedna edice Visual Studia s názvem Test Professional je určena jen pro testery, ostatní mají funkčnost vhodnou pro vývojáře
  a nově podporují tvorbu několika typů multiplatformních aplikací i pro Android a iOS. Nejčastěji stahovaná je nová edice Visual Studio Community 2015, která je nyní pro mnoho scénářů použitelná zdarma. Obsahuje vše pro tvorbu tradičních aplikací desktop/web, nových Windows 10 universálních aplikací ale i multiplatformních řešení pro Android a iOS.
   
 • Visual Studio Code – nová verze odlehčeného kód editoru (instalace ~ 60M) který je dostupný zdarma pro Linux, Mac OSX a Windows. Na rozdíl od “velkého” VS IDE není zatíženo zpětnou kompatibilitou a je určeno zejména pro skriptovací jazyky, podporuje syntaxi C++, Clojure, Coffee Script, Dockerfile, F#, Go, Jade, Java, HandleBars, Ini, Lua, Makefile, Objective-C, Perl, PowerShell, Python, R, Razor, Ruby, Rust, SQL, Visual Basic, XML, PHP atd. V současné verzi se nejvíce hodí pro Javascriptový svět, kde lze využít mnoho pokročilých funkcí známých z „velkých“ IDE např IntelliSense pro CSS, HTML, JavaScript, JSON, Less, Sass, další.
Klepněte pro větší obrázek
 • Visual Studio Online – pozor toto není klientské IDE!  Je to cloudová infrastruktura pro spolupráci, správu verzí (Git), agilní plánování (SCRUM, KANBAN), buildy, testování, kontinuální integraci, zpětnou uživatelskou vazbu i aplikační telemetrii. VSO má webový interface a není závislé na klientském prostředí. Používají ho i společnosti které nemají Visual Studio IDE ale třeba jen Eclipse, Xcode, IntelliJ atd. Zdarma pro malé týmy a zdarma pro neomezené množství běžných uživatelů, kteří nekódují, např. produktových manažerů, kteří přispívají do backlogu. Můžete si zcela zdarma vytvořit libovolné množství vlastních týmových prostorů “nějakéjméno.visualstudio.com” v rámci kterých máte prakticky neomezený prostor pro svoje zdrojové data, dokumentaci a týmovou spolupráci ale i pokročilejší a nestandardní služby které Visual Studio Online nabízí. Více informací zde.  
Klepněte pro větší obrázek
Malý tip: Potřebujete si někam zcela zdarma zálohovat stovky GB fotek? Proč nevyužít Visual Studio Online?

Jaké aplikace pro Android lze ve Visual Studiu tvořit a co k tomu potřebuji?

Mluvíme-li o aplikacích pro Android (vhodné pro publikaci na Android Play Store), které můžete tvořit v tradičním IDE a to i ve free edici Visual Studio 2015 Community, pak je lze rozdělit do třech oblastí. Všechny tři jsou podporovány v IDE včetně buildu a ladění. Při instalaci Visual Studia je třeba však zaškrtnout crossplatform development a veškeré potřebné nízkoúrovňové komponenty zejména Android SDK se nainstaluje automaticky
a propojí do Visual Studia. Podle typu aplikace, strategie společnosti nebo znalostí lze vybrat z třech typů aplikací: 

 • Hybridní aplikace využívající Cordova (~ PhoneGap) Framework: Zjednodušeně se jedná o nativní obálku zapouzdřující HTML-Javascript aplikaci do balíku nativně instalovatelného na cílové platformy (BackBerry, Android, IOS, Windows, …). Javascriptové Cordova knihovny dokážou unifikovaně volat „sesterské“ nativními knihovny, které využívají HW senzory dané cílové platformy.  Takto můžete sdílet jeden kód pro vice platforem což je největší výhoda. Hlavní nevýhoda je, že výkonná aplikace je vlastně HTML/Javascript, která má prakticky vždy menší výkon než nativní aplikace. Jednotné web ui často neodpovídá zvyklostem konkrétní platformy.
Klepněte pro větší obrázek
 • Nativní aplikace využívající crossplatform Xamarin Framework: Xamarin je jeden z nejrozšířenějších crossplatform fremeworků, jenž z jednoho kódu dokážou kompilovat různé nativní aplikace. U Xamarinu je kód psán v C#, ten je pak postupně překládán nativními kompilátory Android, IOS nebo Windows. Rychlost je super, má-li však UI aplikace plně ctít zvyklosti cílové platformy musí se UI tvořit samostatně případně využít placené Xamarin Forms. Ve Visual Studiu najdete vše potřebné, jen je třeba pamatovat na to, že free licence Xamarinu ve Visual Studiu 2015 je omezena velikostí výsledné aplikace.
Klepněte pro větší obrázek
 • Nativní C++ aplikace: Mnoho C++ kódu je možné i sdílet napříč platformami a Visual Studio je umožňuje odděleně ladit. Kód je psaný i laděný ve Visual Studiu a finálně kompilovaný pomocí nativních C++ knihoven na danou platformu. U Androidu
  s využitím Android NDK pro iOS remote ageny na remote na vzdáleně připojeném Macu s využitím iOS/XCode Dev knihoven. Nejčastěji je tento model používán pro výpočty nebo grafiku. Pěkný příklad malé OPEN GL aplikace ve Visual studiu pro  Android a iOS je popsán zde a můžete si ho stáhnout přímo ve Visual Studiu jako template.
  Klepněte pro větší obrázek

Visual Studio Android Emulator

Pokud jste si při instalaci některé z edic Visual Studio 2015 zvolili přidání CrossPlatform Tools, pak se automaticky z internetu doinstaluje vše potřebné. (Neplatí pro Visual Studio Code). Abyste mohli spouštět a ladit Android aplikace, je vhodné přidat Visual Studio Android Emulator.  Ten je volitelnou součástí instalace Visual Studia a  také ho lze stáhnout samostatně zdarma, zcela nezávisle na instalaci Visual Studia. Visual Studio Android Emulator je založen na Hyper-V, pokud ho chcete používat, musí váš počítač podporovat a mít zapnutu Hyper-V virtualizaci. Pomocí Visual Studio Android Emulátoru pak můžete spouštět různé verze Androidu 4.x a .x s emulací různých zařízení. Pokud již vlastníte nějaký cizí instalační balík APK, instalaci provedete pouhým přetažením myší.  Malý tip: Visual Studio Android Emulátor neobsahuje Google Play Store, nic vám však nebrání si ho doinstalovat a zahrát si třeba Angry Birds 2 ve Visual Studio Android emulátoru.

Klepněte pro větší obrázek

Sestavení a spuštění nativní Android aplikace ve Visual Studiu

Nyní můžeme přejít do Visual Studia 2015 a vyzkoušet si sestavit, spustit a nainstalovat nějakou malou připravenou Android aplikaci. Udělejme si ve Visual Studiu 2015 jednoduchou aplikaci v C# s využitím Xamarin free. Ve Visual Studiu vytvořte projekt = zvolte „New - Project – Template – Visual C#  - Android -  Blank App“ a vyberte vhodný emulátor nebo zařízení kam bude instalován.

Klepněte pro větší obrázek

Spusťte sestavení projektu v ladicím režimu, viz. obr.  Za několik okamžiků se sestaví projekt, spustí cílové zařízení nebo emulátor a do něho se nainstaluje aplikace. Aplikace je propojená s Visual Studiem v módu ladění.  

Klepněte pro větší obrázek

Více informací o multiplatformním vývoji ve Visual Studiu najdete zde a ve výukových on-line video. Veškeré potřebné nástroje můžete zdarma stáhnout na adrese https://www.visualstudio.com/

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (48) Další článek: BitTorrent plánuje zpoplatnění uTorrentu. Možná přijde s předplatným

Témata článku: Software, Microsoft, Programování, Android, Visual Studio, TV +, Stud, Instalační balík, Ruby, Produktový manažer, Free To Play, Term, Zdrojová data, Birds, Rust, APL, Nevýhoda, iOS 10, Skriptovací jazyk, Blank, Razor, Kompilátor, Xamarinu, Tvor, Neomezené množstvíAkce Tokyo Game Show bude i letos probíhat pouze online

Akce Tokyo Game Show bude i letos probíhat pouze online

Covidové běsnění i nadále cupuje herní scénu.

Michal Maliarov
Tokyo Game ShowByznys
Nová generace Apple TV přinese i přepracovaný dálkový ovladač
Karel Javůrek
Apple TVAppleHD přehrávače
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Fotopříběh Columbie: 40 let od prvního letu raketoplánu na orbit

Fotopříběh Columbie: 40 let od prvního letu raketoplánu na orbit

** Přesně před 37 lety úspěšně odstartoval vesmírný program raketoplánů ** Na svou první orbitální misi se vydala Columbia ** Připomeňte si její příběh a také raketoplány samotné

David PolesnýJiří Černý
RaketoplányNASAVesmír
Paradise Lost: simulátor nudy v nacistickém bunkru | Recenze

Paradise Lost: simulátor nudy v nacistickém bunkru | Recenze

O tom, že poflakování se v nacistickím bunkru není zrovna legrace, se nás snaží přesvědčit nová atmosférická adventura.

Ladislav Novák
RecenzeAdventury