Vista, Office, Live, XBOX i Exchange najednou: Technet konference

Včera se uskutečnila poslední z MS Technet konferencí podzimu tohoto roku. Odborníci Microsoftu představili široké portfolio programů, které redmondský velikán uvedl nebo připravuje k uvedení na trh. Seznámili jsme se s novými produkty pro zabezpečení i správu, představeny byly Windows Vista i Office 2007 a vše skončilo závody na XBOXu 360.
Vista, Office, Live, XBOX i Exchange najednou: Technet konference

Microsoft Technet konference 14. 9. 2006 se uskutečnila v rotundě na brněnském výstavišti. Ti nejtrpělivější z více než čtyř stovek návštěvníků mohli zhlédnout příspěvky expertů Microsoftu postupně od nejvážnějších až po ty nejvíce odpočinkové. Nechyběla přestávková videa, uvolněná atmosféra, ani sličné hostesky.

Microsoft Unified Communications

První příspěvek vedl Marian Henč. Zabýval se firemní komunikační infrastrukturou, jejíž součástí jsou především produkty Microsoft Exchange Server (2007), Microsoft Office Live Communications Server 2005 a Microsoft Office Live Meeting. Toto řešení Microsoft prezentuje pod přiléhavým souhrnným názvem Microsoft Unified Communications.

Klepněte pro větší obrázek

Takto to v rotundě vypadalo. Zšeřelou atmosféru prozařovala dvě velká projekční plátna.

Přednášející představil roadmapu vývoje zmíněných produktů. Zřejmě nejpoužívanější ze zmíněných programů, MS Exchange Server 2007, bude vydán v posledním kvartálu tohoto roku. Ve stejném období bude připravena i veřejná betaverze Microsoft Office Communications serveru 2007, který by měl být dokončen ve druhém čtvrtletí příštího roku. Plán vývoje ostatních zmíněných produktů si můžete prohlédnout na následujícím obrázku.

Klepněte pro větší obrázek

Roadmapa sady Microsoft Unified Communications

Microsoft Exchange Server 2007 přinese oproti předchozí verzi řadu vylepšení. Jako mnoho dalších nových serverových produktů Microsoftu bude mít zdokonalené administrační rozhraní, Exchange Management konzole nabídne nové GUI. Server bude skriptovatelný pomocí PowerShell, ale především bude plně podporovat 64-bit systémy se všemi výhodami z toho plynoucími.

Microsoft System Center

Microsoft System Center patří mezi běžnými uživateli k těm méně známým produktům Microsoftu. Jde o rodinu řešení pro správu počítačů v podnikových sítích. Patří do ní Microsoft Operations Manager 2005, Microsoft Systems Management Server 2003, System Center Reporting Manager 2006, System Center Data Protection Manager 2006 a mimo jiné i známější produkty jako Microsoft Update či Windows Server Update Services.

Jan Dryml se v příspěvku k Microsoft System Center zabýval možnostmi jednotlivých nástrojů této sady při nasazení v podnikových sítích. Šlo o nejdelší prezentaci celého programu. Pro naše čtenáře vyberme dvě zajímavé části z jejího závěru.

Pro menší podniky připravuje Microsoft zjednodušenou verzi System Center pod názvem System Center Essentials. Bude vhodná pro nasazení v sítích o 50 až 500 počítačích. Nabídne jednoduše dostupné a spravovatelné možnosti monitoringu strojů, vzdálené správy software a aktualizací, možnost vzdálené diagnostiky, reportování a řízení a rovněž inventarizace hardwaru a softwaru. Druhá betaverze tohoto produktu je již několik dní dostupná v systému Microsoft Connect. Release Candidate by měl vyjít na přelomu roku, zatímco na verzi určenou pro vydání si administrátoři počkají ještě několik dalších měsíců.

Klepněte pro větší obrázek

Náhled administrace Microsoft System Center Essentials

Druhou zajímavostí hodnou bližší zmínky byla část prezentace věnovaná virtualizaci, tedy provozu virtuálních počítačů uvnitř operačního systému Windows. V současnosti je pro tuto činnost používána řada nástrojů, v serverovém prostředí pak mimo jiné i Microsoft Virtual Server 2005. Příští verze serverových Windows (zatím zvaná kódovým označením Windows Server Longhorn) však přijde s technologií Windows Hypervisor, kde bude již primární (rodičovský) operační systém v podstatě běžet na virtuálním stroji.

Klepněte pro větší obrázek

Technologie Windows Hypervisor bude vyžadovat hardwarovou podporu virtualizace Intel VT / AMD Pacifica

Windows Vista a Office 2007

Tento blok, ačkoli by se normálnímu smrtelníkovi mohl zdát jako nejlukrativnější, nepřinesl příliš novinek. Daniela Lišková prezentovala Windows Vista z pohledu práce běžného i pokročilého uživatele. V části týkající se Windows Vista se i přesto objevilo jen málo informací, které by pozorný pravidelný čtenář Živě již nevěděl. Mezi experty na Technet konferenci bylo až překvapující, že Windows Vista dosud testovala pouze zhruba polovina účastníků.

Klepněte pro větší obrázek

Daniela Lišková předvádí zabezpečení Windows Internet Exploreru 7
Klepněte pro větší obrázek
A ještě jednou...

Představeny byly nové vlastnosti operačního systému: Uživatelské prostředí (Windows Aero), vyhledávání informací, novinky v práci s Průzkumníkem, možnosti nastavení na přenosných počítačích, Internet Explorer 7 a mnohé další. Pohled pokročilého uživatele pak nabídl vhled do hodnocení výkonu systému, technologií SuperFetch, ReadyBoost a nového způsobu instalace.

Klepněte pro větší obrázek

Notebook, na němž byly předváděny Windows Vista, jistě nebyl nejlevnější. Nejnižší skóre 4,2.

Windows Defender, BitLocker, Ochrana uživatelského účtu (UAC), Ochrana přísupu k síti a nové bezpečnostní prvky Internet Exploreru 7 potom byly technologiemi představenými coby potvrzení proklamací Microsoftu o nejbezpečnějším operačním systému Windows všech dob. Součástí prezentace také byl přehledně zpracovaný seznam plánovaných verzí Windows Vista.

Klepněte pro větší obrázek

Porovnání verzí Windows Vista se staršími Windows XP

Ani Office 2007 nejsou našim čtenářům, zejména pak těm, kteří navštěvují Office Blog, neznámé. Předvedeny byly schopnosti Pásu karet (Ribbonu) a jeho dynamické chování závislé na aktuální činnosti uživatele. K vytvoření Pásu karet bylo přistoupeno jednoduše proto, že ovládací rozhraní Wordu 2003 již nabobtnalo do naprosté nepřehlednosti. Tato verze má celkem 31 nástrojových panelů a 19 podoken úloh. To vše se však Microsoftu v Office 2007 podařilo vmáčknout do jediného ovládacího prvku.

Nové souborové formáty Office 2007 jsou zvány souhrnně jako OpenXML formát. Jde o ZIP archív XML a dalších souborů, které pojmou veškerý obsah, formátování či objekty v dokumentech. Office 2007 budou umět pracovat jak s novým formátem Open XML, tak se staršími binárními soubory, s nimiž se setkáváme již od Office 97. Pro Office 2003 a XP (2002) nabídne Microsoft formou aktualizace doplněk, který těmto sadám přidá podporu pro nový souborový formát. Je možné, že stejná nativní podpora bude dostupná i pro Word 2000. Zbylé programy Office 2000 a všechny z Office 97 pak OpenXML podporovat nebudou, takže pro práci s těmito formáty bude potřeba použít samostatné konvertory.

Windows Live

Zřejmě nejzajímavější část programu obstaral svým vstupem Martin Zugec. Představil novinky na portálu Windows Live. Článek, který tuto službu představoval, jsme přinesli před několika dny. Při jeho psaní před námi však zůstaly mnohé informace skryty. Portál Windows Live je v jiných, než anglické (USA) jazykové mutaci funkčně omezen. Microsoft zvolil tento přístup proto, že než spustí služby Windows Live globálně v plném rozsahu, chce nejdříve prověřit jejich soulad s legislativou jednoho každého státu.

Přitom při použití zmíněné anglické verze se odkrývá široká paleta možností, která podle slov Martina Zugece může směle předstihnout stagnující Google. Windows Live je především pouze portál. Microsoft nevytváří ani nespravuje jeho obsah. Microsoft pouze vytvořil rozhraní, které přistupuje k veřejným databázím spravovaným třetími stranami a zpracovává v nich nalezené informace do grafické podoby.

Na domovskou stránku Windows Live lze včlenit stovky miniaplikací (v české mutaci však pouze dva kusy), tzv. gadgets. Jde o stejné gadgets, které budou používány v Sidebaru Windows Vista či na externích displejích pod funkcí Windows SideShow. Objekty lze po stránce přetahovat a to i mezi jednotlivými záložkami, do nichž je možno stránku rozčlenit.

Oproti Googlu se vyhledávání neomezuje na několik předvolených kategorií, jakými jsou např. web, obrázky, videa apod. Ve Windows Live lze jednoduchým způsobem definovat uživatelská makra, která vyhledávači sdělí, co a kde chceme vyhledat. Takovýchto maker je v současné době veřejně k dispozici již více než 2 800.

Kritéria pro hledání – například jazykové preference – lze nastavovat táhly a přesně tak definovat například právě poměr vypsaných výsledků v anglickém oproti českému jazyku. Příjemným bonusem je pak fakt, že Live portál výsledky vyhledávání nestránkuje, ale při skrolování stránkou průběžně načítá další a další a zobrazuje je pod aktuálními. Portál Windows Live se doslova každým dnem vyvíjí k lepšímu.

Netušené možnosti nabízí mapová část Live Local. Zatím pouze v USA je možno vyhledávat a v mapě zobrazovat adresy osob podle telefonního čísla. Nabízí se rovněž funkce pro určení polohy. Ta ve světě používá nepřesnou metodu lokalizace podle umístění IP adresy, avšak ve velkých městech USA se k zaměření polohy používají signály dostupných Wi-Fi sítí, kde se pomocí triangulace a měření síly signálu vyčte z databáze více než 140 000 bezdrátových sítí poloha uživatele s přesností na tři metry.

Klepněte pro větší obrázek

Ortofotomapy Windows Live Local zobrazují ďábelské detaily. Nemusí jít ani o sídlo Microsoftu. Dnes jsou pokryta velká města v USA a Británii, následovat má zbytek Evropy.

XBOX 360

Posledním bodem programu bylo představení herní konzoly XBOX 360. Ta se po mnoha měsících od prvního prodaného kusu v USA dostane do českých obchodů se spotřební elektronikou 3. listopadu. K dispozici budou dvě verze. Dražší nabídne za cenu 11 990 korun kromě standardní výbavy navíc HDTV kabel, pevný disk, síťový kabel a bezdrátové ovladače. Levnější (základní) verze vyjde na 8 990 korun.

Ještě před tím, než si dva z účastníků vyzkoušeli divokou pouliční honičku ve virtuálních sportovních automobilech, však Lukáš Zima novou konzolu představil. XBOX 360 je standardně vybaven tříjádrovým 64-bit procesorem IBM na frekvenci 3,2 GHz a 512 MB operační paměti. Grafická karta z dílny ATI (GPU R500) využívá GDDR paměti s šířkou sběrnice 128 bitů. Nechybí ani podpora HDTV. Audio se nabízí šestikanálové, ve výbavě najdeme i dvanáctirychlostní DVD mechaniku.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti propojení XBOXu 360

XBOX 360 je mnohem více, než herní konzole. Podporuje prostřednictvím ethernetu či Wi-Fi propojení s počítačem s Windows XP Media Center Edition, jejichž rozhraní pro přehrávání multimédií dokáže převzít a z tohoto vzdáleného počítače i spouštět multimediální obsah. XBOX rovněž podporuje připojení MP3 přehrávačů či digitálních fotoaparátů. Z těchto zařízení (USB mass storage) dokáže načíst a zobrazit či přehrát data.

Den na výstavišti stál za to

Třeba říci, že podzimní Technet konference byly úspěšnými akcemi. V Praze navštívilo experty Microsoftu kolem tisícovky lidí, v Brně zhruba polovina, přičemž na několik desítek zájemců místa dokonce nevybyla. Autoři příspěvků seznámili své posluchačstvo s plány a roadmapami Microsoftu pro blízkou i vzdálenější budoucnost, jakož i s řadou novinek v širokém portfoliu produktů společnosti. Přejme všem zapáleným přednášejícím i návštěvníkům další úspěšné konference. Časopis Živě je mediálním partnerem Microsoft Technet programu.

Klepněte pro větší obrázek

Kolektiv přednášejících a organizátorů

Klepněte pro větší obrázek

Hostesky Microsoft vybrat umí

 

Diskuze (36) Další článek: Stahujte novou opravenou verzi QuickTime 7.1.3

Témata článku: Microsoft, Herní konzole, Windows, Xbox, Konference, Exchange, Podzimní aktualizace, Řada nástrojů, Microsoft Office 365, Windows Defender, Nový Xbox, Projekční plátna, Gadgets, Nejzajímavější část, Externí pevné disky nejlevnější, Microsoft Office 2013, Tisíc korun, Podzimní konference, Sportovní auto, Normální smrtelník, Microsoft Windows, Vývoj ostatních, Windows SideShow, Široká paleta, Pravidelný čtenář


Určitě si přečtěte

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 40

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11