Vista Customization Pack: připravte se na nová Windows

Balíčky pro změnu vzhledu Windows jsou velice populární. Již v dobách Windows 9x se uživatelé snažili vyměnit nevzhledné a nudné šedé rámečky oken aplikací za pestrobarevné, zaoblené grafické prvky s řadou efektů, jako je pohasínání, průhlednost atd. Často ani nevadilo, že počítač s takovýmto nastavením ztrácel výkon. Nejenom pro notorické měniče vzhledu mám zajímavý tip na balíček, který vás připraví na nová Windows Vista.

Plusy / minusy
+ není poznat zpomalení počítače
+ nové tapety
+ vzhled Aero
– vyhledávání v nabídce Start
– přepsání systémových souborů při instalaci

Vista Customization Pack patří do kategorie tzv. shellových balíčků, které mění důležité části operačního systému Windows. Výsledkem je pak totální změna vzhledu oken, nejenom co se dekorace titulního proužku týče. Průzkumník, prohlížeč obrázků, WordPad, ikonky v systray i nabídka Start – všechny tyto komponenty se dočkají zásadních změn. Před nějakou dobou jsme na Živě psali o balíčku s názvem Universal Vista Inspirat Brico Pack. Z podobného soudku je také sada Vista Customization Pack.

Instalace – jednoduchá, časově náročná

Instalace tohoto balíčku je velice jednoduchá. Po spuštění instalačního programu dojde k rozbalení souborů do dočasné složky na disku a k ukončení procesu Explorer.exe. Zůstane tak zobrazena pouze pracovní plocha s instalátorem pracujícím v příkazovém řádku. Ten začne s přepisováním systémových souborů. Postupně uvidíte, jak jsou zálohovány a přepisovány nejrůznější části operačního systému. Tento proces může být delší než deset minut. V momentě, kdy je dílo hotovo, dojde k restartu počítače. Poté vás již přivítá nová přihlašovací obrazovka a pak se opět spustí instalátor. Nastaví nové téma vzhledu, přidá několik zástupců na pracovní plochu a uklidí po sobě dočasné soubory.

Klepněte pro větší obrázek

Změněná přihlašovací obrazovka do Windows

Několik nových témat vzhledu

Ze všeho nejdříve se asi pustíte do prozkoumávání nově přidaných položek v nabídce s motivy vzhledu a barevnými schématy. Jak snadno zjistíte, v nabídce se objeví nová položka Aero. Ta nabízí šest barevných schémat, která se liší pouze drobnými úpravami základních položek v nabídce Start. Dekorace oken zůstávají stejné. Výchozí modré orámování je nahrazeno elegantní stříbrnou. Narozdíl od běžného stříbrného motivu, který je ve Windows XP dostupný, je tento poněkud střídmější, ovládací prvky v podobě tlačítek pro zavření okna nebo minimalizaci jsou nižší a obdélníkové.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení barevného schématu

Noví zástupci na ploše

Po instalaci balíčku přibudou na ploše tři nové položky. Jde o dva zástupce a jednu složku. V této složce najdete tzv. goodies, tedy bonusy v podobě skinů pro aplikace Styler a WindowBlinds. Pokud tyto skinovací programy využíváte, určitě nabízené motivy vzhledu vyzkoušejte.

Druhou položkou je zástupce nazvaný Display properties. Slouží ke spuštění panelu pro nastavení vlastností obrazovky. V přehledném okně můžete nastavit obrázek na pozadí pracovní plochy, použité téma vzhledu, rozlišení obrazovky, nastavit jas a kontrast, případně změnit aktuální spořič obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek

Nástroj pro změnu vlastností obrazovky

Tento nový ovládací panel má na pohled příjemné ovládání, po najetí ukazatelem myši na některou z položek dojde k modrému podbarvení. Jak záhy zjistíte, tento nástroj slouží pouze k tomu, aby jedním klepnutím zavolal výchozí systémový dialog Zobrazení – vlastnosti. Jediné ulehčení spatřuji v tom, že se zobrazený dialog přepne ihned na patřičnou záložku.

Druhý zástupce, který se na pracovní ploše objevil, slouží k zobrazení stručných informací o systému, podobně jako výchozí systémový dialog Vlastnosti systému. Opět se nabízí stylový grafický kabátek a odkazy pro snadné spouštění dalších systémových dialogů.

Klepněte pro větší obrázek

Nový nástroj pro zobrazování informací o systému

Další nové doplňky

Pozornému uživateli neunikne, že se v systému objevily nové tapety na plochu. Není jich mnoho, jde především o různé fotografie, které dotvářejí dojem z použitého vzhledu Aero. Změny se týkají také systémových ikonek v oblasti systray (tam kde jsou vidět hodiny). Snad nejznámější ikonku reproduktoru nahradil nový obrázek. Celá lišta úloh je pak vykreslována v černé barvě, změněno bylo také spouštěcí tlačítko nabídky Start.

Klepněte pro větší obrázek

Jedna z nových tapet na pracovní plochu

Nabídka Start

V nabídce Start dojde po instalaci vzhledového balíčku k drobným změnám. Změní se ikonky systémových položek, jako jsou Tento počítač, Obrázky, Hudba, Dokumenty atd. Panel nabídky Start je v černé barvě, seznam všech programů pak v bílé. Nové aplikace jsou zvýrazněny plasticky působící oranžovou barvou. Objevilo se zde i nové políčko pro vyhledávání, které můžeme očekávat ve Windows Vista. V tomto případě je však pouze nakresleno, neboť se mi ani po několika pokusech nezdálo, že by bylo aktivní.

Klepněte pro větší obrázek

Upravená nabídka Start

Okna Průzkumníka

Zásadní změny najdete v oknech Tento počítač, Dokumenty nebo v Průzkumníkovi. O tom, že je vše laděno do stříbrna, jsem se již zmínil. Nově zde ale přibyl speciální panel, ve kterém najdete odkazy pro rychlý přístup k systémovým informacím, nástroji pro odebírání programů ze systému a k ovládacím panelům.

Klepněte pro větší obrázek

Okno Průzkumníka

Zálohujte

Dříve, než vám nabídnu sérii pohledů na upravený operační systém, myslím, že není od věci připomenout důležitost zálohování. Instalační balíček přepisuje systémové soubory jako jsou důležité knihovny DLL, ale i aplikace, jako například Kalkulačka nebo WordPad. Při takovém zásahu se může stát ledasco, proto je dobré být připraven. Také je potřeba počítat s tím, že není jisté, jak se zachovají aktualizační mechanismy systému a jaký vliv bude mít instalace nových aktualizací na fungování upravených Windows. Teoreticky by mělo být vše bez problémů. Hlavní změny spočívají v novém tématu vzhledu.

Pokud vám nestačí několik následujících obrázků a před instalací balíčku se chcete ještě více podívat, jak upravený systém vypadá, podívejte se na stránky tvůrce, kde najdete celkem kvalitní video ukazující upravený systém v provozu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Vista Customization Pack 3.6
balíček pro změnu vzhledu Windows
stáhnout GigaMania.cz
výrobce VCP Team
web www.joejoe.biz/joejoe
cena zdarma
požadavky Windows XP SP2

Diskuze (72) Další článek: První amatérské videoklipy k propagaci Firefoxu jsou na světě

Témata článku: Windows, GigaMania, Pack, Speciální panel, Nová změna, Pracovní plocha, Nový objev, Přihlašovací obrazovka, Aero, Důležitá složka, Nový obrázek, Stylový obrázek, Vzhled, Start, Výchozí vyhledávání, Window, Nový systém


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 120

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu