Visit 2004: soukromý Invex v Augsburgu

V předinvexovém týdnu proběhla v německém Augsburgu výstava a konference Visit 2004 pořádaná společností Fujitsu-Siemens a věnovaná výhradně produktům a řešením tohoto výrobce a jeho partnerů. K vidění byly nejen nové notebooky, servery a příslušenství, ale také třeba policejní BMW nacpané elektronikou nebo pobočka banky v karavanu.

Související odkazy

Slovník
AMD
BIOS
CRT
čip
databáze
LCD
Linux
MP3
PCI
PDA
procesor
server
switch
USB

Databáze znalostí
kategorie BIOS
kategorie Linux

Katalog produktů
LCD monitory
LCD televizory
Notebooky
Procesory
Základní desky

Invex ve srovnání s Cebitem nemá v Německu stále ještě dostatečně silné jméno, takže bez ohledu na blížící se Invex uspořádala společnost Fujitsu Siemens (FJS) svoji konferenci a produktovou show Visit 2004 právě v týdnu před Invexem. I přesto se akce zúčastnilo nejen několik desítek zaměstnanců české pobočky Fujitsu-Siemens, ale také více než deset českých novinářů.

Špárkasa na kolečkách

Návštěvníky v prostorách Výstaviště Augsburg přivítal už na parkovišti první produkt, nebo spíše řešení dodávané společností FJS – mobilní internetový bankovní prostor Sparkasse – starý americký autobus předělaný v pojízdnou bankovní pobočku vybavenou bankomatem, který s datovým centrem komunikuje prostřednictvím GPRS a nabízí i bezdrátový přístup k internetu. Webové stránky věnované tomuto zajímavému produktu německého bankovnictví v tuto chvíli bohužel procházejí úpravou a neposkytují žádné informace. Venkovní prostory pro svou expozici demonstrující spolupráci s Fujitsu Siemens využila ještě společnost APC prezentující ve svém nákladním voze funkci zařízení pro nepřetržitou dodávku elektrické energie a možnosti automatického ukládání rozdělané práce či informování administrátorů o výpadku proudu.

Vnitřní prostory Messe Ausgburg byly rozděleny do několika sekcí, které představovaly jednotlivé segmenty produktů. Nechyběl ani přednáškový sál a tiskové centrum, kde proběhla i tisková konference, na které šéf koncernu Bernd Bischoff ohlásil výsledky hospodaření společnosti za první polovinu účetního roku 2004/2005, který začal dubnem 2004. A učinil tak s úsměvem, protože společnost vůbec poprvé nahlásila růst obratu v první polovině roku. Zároveň společnost slaví pátý rok po sobě s dvouciferným růstem zisku před zdaněním. Obrat společnosti v měřeném období dosáhl 2,56 miliardy Euro, hrubý zisk vzrostl ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 60 % na 18 milionů Euro.

 

Nesmíme ani naznačovat...

V patře, kde se konala tisková konference, byla zároveň oblast nazvaná NDA. Označení nebylo náhodné, NDA je anglická zkratka pro NonDisclosure Agreement, dohodu o nezveřejnění. V malé místnosti hlídané ostrahou byly tři nové produkty, se kterými bychom se měli na trhu setkat na přelomu tohoto a příštího roku, což je maximum, které můžeme prozradit. Vedle byla potom velice zajímavá expozice, ve které bylo možné srovnat vedle sebe obdobné produkty Fujitsu Siemens a konkurenčních značek jako Dell, IBM nebo Sony, přítomní produktoví manažeři pak u jednotlivých kousků vysvětlovali, v čem je FJS lepší a v čem je konkurence třeba o krůček napřed.

Vliv konkurence je znát i na nových produktech, které byly už oficiálně představeny v hlavní části produktové show. Vstup do expozice hlídalo policejní BMW, které ale namísto odrazování návštěvníků od nepravostí jen sloužilo jako praktická ukázka řešení, které Siemens dodává německé policii. Jde o systém identifikace vozidel a mobilní přístup do policejních databází z PDA ve speciálních ochranných obalech a doplněné o klávesnici.

Mobilní a placatý

Novou generaci ochranných obalů pro kapesní počítače i tablety pak v hlavní části výstavy představovali partneři FJS. Nechyběl ani nový obsah do těchto obalů. I když TabletPC stále zůstává v pozadí notebooků (a nejvíce TabletPC je hybrid notebooku s otočným displejem a dotykovou obrazovkou), představilo Fujitsu-Siemens několik nových modelů. Jejich společnou vlastností bylo větší soustředění na použití mimo kancelář. Tomu odpovídala zejména úprava displejů, které slibují lepší čitelnost na slunci a větší pozorovací úhel. V rámci všeobecného důrazu na bezpečnost mohou být tablety Stylistic ST5020 a 5021 vybaveny skenerem otisků prstů na boku přístroje.

Hned vedle TabletPC byla k vidění aktuální nabídka notebooků Fujitsu-Siemens v čele s novým modelem vysoce výkonného hybridního notebooku Lifebook T4010. V balení vážícím 2 kilogramy se skrývá notebook s otočným dotykovým displejem a možností připojení rozšiřující stolní stanice. Z jeho stínu vystupoval maličký notebook Lifebook P7010, který patří mezi nejlehčí přístroje tohoto typu na trhu (hmotnost 1,3 kg). Na první pohled ho poznáte zejména diky neuvěřitelně kontrastnímu displeji, který vypadá, jako by před ním byl skleněný filtr. Přímo na akci Visit 2004 pak společnost Fujitsu Siemens představila hned tři nové notebooky Amilo A7640, Amilo M1425 a Amilo M7405.

 

U většiny notebooků pak zástupci FJS i naši průvodci z české pobočky upozorňovali na security panel, který poskytuje tlačítka pro zadání číselného kódu, bez kterého přístroj nenastartuje a ani není možné přistoupit k datům na pevném disku po jeho vyjmutí z notebooku. V případě, že heslo zapomene majitel, musí notebook zpět do továrny na odblokování. Na bezpečnost jsme potom byli upozorněni i u pracovních stanic a profesionálních počítačů, které jsou vybavené upraveným BIOSem společnosti Phoenix, který spolupracuje se zabudovanými čtečkami čipových karet pro zamezení nežádoucích přístupů k datům a navíc poskytuje nástroje pro rychlou obnovu systému.

20 GB v PDA

PDA sice nepřeválcovaly ani mobilní telefony, ani notebooky, ale místo na slunci mají a jejich uživatelé dobře vědí, proč je používají. FJS v Augsburgu přitom předvedlo poměrně netradiční způsob využití PDA, když jeden z nových modelů, Loox 710 použilo jako multimediální zařízení. Přístroj totiž podporuje připojení USB zařízení, a tak k němu soudruzi z NDR připojili 20GB externí pevný disk a k samotnému PDA potom reproduktory 2.1. K přehrávání MP3 souborů používá PDA kdekdo, ale na takovéhle úrovni zatím asi ne.

Kromě externího disku lze k novým PDA Loox připojit také fotoaparát a na větším displeji provést výběr fotografií nebo jejich editaci. Levnější modely byly naopak předváděny s rozšiřujícím modulem GPS včetně automapy s hlasovým výstupem. Součástí mobilní sekce bylo i představení vysokokapacitních paměťových karet s certifikací pro nasazení v průmyslových provozech, které zaručují maximální přenosové rychlosti a větší odolnost proti vlivům prostředí.

 

Sloužím, tedy jsem

Od kapesních počítačů mířila naše cesta po výstavišti k serverům Fujitsu Siemens, které byly prezentovány ve speciálních skříních s průhlednými bočnicemi – to platí pro servery v klasických skříních, rackové servery a blade servery byly k vidění úplně odkrytované. FJS kladlo důraz na použití Serial-ATA disků u nejlevnějších serverů pro malé firmy. U střední řady serverů pak Fujitsu-Siemens nabízí první server vybavený podporou sběrnice PCI-Express, která časem umožní rychlejší přenosové rychlosti mezi jádrem systému a přídavnými kartami.

Rackové servery a blade servery se u různých firem příliš neliší, omezený prostor se všichni snaží využít maximálně úsporně při zaručení maximální spolehlivosti, kterou v případě nejtenčích serverů zajišťují baterie malých ventilátorů. Určitou chloubou FJS je vlastní racková 19U skříň, která nabízí boční prostor pro síťové switche a další zařízení, která v klasických skříních zabírají místo pro servery. Všechny servery FJS Primergy v toto chvíli běží na procesorech Intel, nejslabší stroje používají klasická Pentia 4, střední třída nabízí několikaprocesorové Xeony a nechybí ani server s procesory Itanium. Blade servery jsou nabízeny ve verzi se dvěma nebo čtyřmi procesory Xeon na jedné "žiletce".

  

Není pecka jako pecka

Další "štací" při prohlídce s průvodcem byla oblast osobních počítačů. V této oblasti se FJS pyšní titulem GreenPC pro rostoucí část své produkce, tedy počítačů vyráběných s ohledem na životní prostředí. Při výrobě GreenPC je používáno menší množství těžkých kovů, je hlídána recyklace vody používané při výrobě a výsledný produkt musí být z velké části recyklovatelný. V tuto chvíli jsou jako GreenPC vyráběny zejména počítače Scenic určené do firem. I tyto počítače byly k vidění odkrytované, takže vynikly zdroje s výřezem pro vyústění chladícího systému procesoru, který používá plastovou konstrukci a velké nízkootáčkové ventilátory.

Green technologií jsou vyráběny i některé pracovní stanice Celsius. Mezi pracovními stanicemi, které se od klasických počítačů liší zejména certifikací pro práci s vybranými aplikacemi pro 3D modelování, je k nalezení i bílá vrána nebo černá ovce, Celsius V810 vybavená procesorem AMD Opteron. Ostatní pracovní stanice FJS jsou postaveny na procesorech Intel. V nabídce nechybí ani mobilní pracovní stanice Celsius H210 s grafickou kartou Ati Mobility FireGL T2e.

 

Černá barva nepřípustná

Poslední větší jednotkou v rámci výstavy produktů společnosti Fujitsu Siemens byly počítačové monitory a televize. I když FJS nadále dodává klasické CRT monitory, v Augsburgu byly k vidění už pouze LCD displeje a LCD televize. Kromě displejů pro firemní klienty FJS představovalo pro nás nezvyklé designové displeje pro domácnosti, o kterých se v našich končinách moc neví.

Narozdíl od počítačové béžové barvy a konzervativních tvarů profesionálních monitorů (černá barva displejů je podle požadavků nejnovější verze normy TCO nepřípustná, jak nám bylo řečeno) vypadají produkty pro domácí uživatele skutečně elegantně, zejména nejvyšší řada S, která má na sobě více hliníku než plastů, hliníkové tělo má i podvěšené reproduktory. Další méně známou složkou sortimentu produktů FJS jsou LCD televizory Myrica, které ale hřeší stejně jako obdobné produkty na stále vysokou cenu, a to i přes nedávné zlevnění.

 

"Im Augsburg gemachen"

Vyvrcholením jednodenní návštěvy v Augsburgu byla návštěva tamního výrobního závodu společnosti Fujitsu Siemens, ve které jsou nejen kompletovány osobní počítače a servery, ale probíhá zde také vývoj, testování produktů a zejména výroba vlastních základních desek FJS.

O tom, že nejde o továrnu v Česku, svědčil pohled na parkoviště. Nešlo ani tak o absenci vozů značky Škoda, jako o neuvěřitelné množství odstavených bicyklů. Stejně překvapivě působila vitrína s hliněnými nádobami z doby bronzové, kterou naše finská průvodkyně označila za první storage řešení vyrobené v Augsburgu. Právě kvůli archeologickému průzkumu došlo ke zpomalení stavby továrny FSJ.

Ze samotné továrny toho k vidění tolik není. Výroba základních desek z největší části probíhá uvnitř strojů a pecí, jen vystupující součástky a součástky, které nesnesou vysokou teplotu v pecích, jsou připevňovány ručně. Právě na výrobě základních desek byl ale vidět podíl "Green" výroby, protože ekologicky vyráběné základní desky vyžadují jiné výrobní postupy s vyšší teplotou v pecích.

Návštěvám je otevřena pouze menší hala pro kompletaci PC, která je z poloviny tvořena prostorem pro testování počítačů, ve zbývající polovině se vlní pohyblivé pásy, po kterých putují bedny se součástkami podle objednávek zákazníků, které jsou na několika stanovištích kompletovány do finální podoby včetně zabalení do krabice s příslušnou bižuterií. Zajímavý v této části byl zejména podíl žen na pracovním procesu a zručnost, s jakou zasazovaly do základních desek procesory a hlavně chladiče.

Konec Návštěvy

Po návratu z výrobního závodu FJS v Augsburgu zbyl sotva čas projít nabídku partnerů Fujitsu Siemens, která zahrnovala představení Novellu a jeho linuxové distribuce SuSE 9.1, Microsoft, VMware a řešení virtualizace serverů, SAP a podnikové informační systémy, Oracle s databází 10g a řadu dalších. Poté byl už jen čas na poslední fotografii růžového sluchátka v budce Deutsche Telecomu a nástup do autobusu.

 

Poděkování patří kolegovi Mirkovi Jahodovi z časopisu Computer, který pořídil většinu zveřejněných snímků.

Diskuze (5) Další článek: Ati ztrojnásobilo zisk

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,