Visa | Předplatné | MasterCard

Visa a Mastercard dávají ruce pryč od Pornhubu. Prémiové členství teď koupíte jen za kryptoměny

Před necelými dvěma týdny rozhýbal stojaté vody pornografických webů sloupkař Nicholas Kristof. Ten v pátek 4. prosince ve článku pro The New York Times uvedl, že na serveru Pornhub lze nalézt závadná videa, obsahující například znásilňování dětí, nedobrovolné sexuální praktiky a další nelegální materiály.

Uvedená tvrzení vzedmula obrovskou vlnu kritiky a s ní související negativní publicity. Platební společnosti Visa a Mastercard, jejichž prostřednictvím bylo možné zaplatit za prémiové členství na inkriminovaném webu, okamžitě zahájily vlastní vyšetřování. Zkoumání podrobily nejen samotný Pornhub, ale i jeho mateřskou společnost Mindgeek.

Karetní společnosti v roli kata

Videa, pohybující se na hraně zákona (a často i za ní) měli na server nahrávat jeho uživatelé. Ačkoli se provozovatel dušoval, že všechny nahrávky kontroluje automat i lidští moderátoři, očividně se na web dostaly i takové, které tam neměly co dělat.

Hlavním zdrojem příjmů Pornhubu jsou platby za prémiové členství. Uživatelé za 95,88 dolarů (cca 2080 Kč) ročně dostávali možnost stahovat videa, posílat zprávy, přistupovat k exkluzivnímu obsahu a prohlížet web bez reklam. Většina abonentů přitom k placení používala platební karty Visa a Mastercard.

Obě firmy hned na začátku celé kauzy uvedly, že pokud bude zjištěno, že Pornhub nesplňuje příslušné zákony nebo zásady a standardy přijatelného použití, nebude moci přijímat platby jejich prostřednictvím. To by bylo pro provozovatele fatální, proto začal podnikat kroky k odvrácení tohoto rizika.

Snaha byla, ale pozdě...

Ve středu 9. prosince Pornhub zastavil nahrávání souborů a zablokoval možnost stahování videí z jiných než partnerských zdrojů. Tímto krokem zcela znemožni možnost nahrávání nezákonných materiálů. Dalším neméně razantním krokem bylo smazání milionů videí nahraných neověřenými uživateli, ke kterému došlo v pondělí 14. prosince.

„V rámci našich zásad jsme pozastavili veškerý nahraný obsah, který nebyl vytvořen obsahovými partnery nebo členy modelového programu,“ uvedl Pornhub v příspěvku na firemním blogu. Jednalo se přitom o opravdu velkou čistku – z webu zmizelo téměř 9 milionů ze 13,5 milionů videí, tedy dvě třetiny veškerého hostovaného obsahu.

Ani tyto kroky však nestačily a Mastercard a Visa přerušily Pornhubu možnost přijímat platby od zákazníků, kteří by si chtěli předplatit zábavu pro dospělé. Přinejmenším po nějakou dobu tak kartami uvedených společností na tomto webu nezaplatíte.

Dle webu Decrypt.co je tak aktuálně možné za prémiové členství platit pouze kryptoměnami. Konkrétně jsou akceptovány tyto: Verge (XVG), Tron (TRX), Tether (USDT), Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Dash (DASH), Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), Litecoin (LTC), Monero (XMR), NEM (XEM), Tether (USDT), Tron (TRX), Verge (XVG), ZCash (ZEC) a Waves (WAVES).

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (48) Další článek: Microsoft dokončil Windows 10X. Nový operační systém představí na jaře

Témata článku: Kryptoměny, Web, Bitcoin, Ethereum, Visa, Monero, Litecoin, Předplatné, MasterCard, Ethereum Classic, Bitcoin Cash, Dash, Tron, LTC, NEM, Verge, Waves, Platba, The New York Times, Tether, USDT, ETC, Členství, BTC, TRX


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5