Viry skryté v antivirech

Jednou z moderních hrozeb jsou podvodné aplikace, v čele s falešnými antiviry. Poslední dobou jejich počet stoupá – jak fungují a jak se proti nim úspěšně bránit?
Viry skryté v antivirech

Počítačové viry za sebou mají dlouhé vývojové období, vždyť první škodlivý kód tohoto druhu se objevil už v roce 1986. V tu dobu snad ještě nikdo netušil, jak silnou lavinu Brain (tak se zmíněný pákistánský virus jmenoval) během dalších desetiletí strhne. Pokud se v dnešní době objeví nějaký další virus, málokdy jde opravdu o zcela novou variantu – zpravidla se setkáme pouze s mutací předchozích a vylepšení původních konceptů. Jednou z technik, které poslední dobou stále poutají pozornost, je nabídka falešného antiviru. Vždyť kdo by si nechtěl vyléčit napadený počítač, navíc když má být tato digitální deratizace zdarma?

Každý šestý vir v Česku byl podvodnou aplikací

Pokud jste se s falešným antivirem nesetkali osobně nebo z doslechu, připomeňme si základní koncept. Hitem jsou placené falešné antiviry – pokud je počítač infikován, začnou uživatele obtěžovat vyskakující okna, která informují o nákaze a doporučují koupi antiviru. Pokud se uživatel nechá nachytat, získá za nemalou sumu bezcenný program, který simuluje vyčištění počítače. Celá situace připomíná rafinovaný autoservis, který přílišnému důvěřivci opraví deset „závad“, i když mechanik nemusel hnout prstem. Také v případě falešného antiviru tak získáte pocit bezpečí, ony hrozby pak najednou přeci opravdu zmizely a počítač je konečně bezpečný…

„Neznalý uživatel bohužel často podlehne obavě a protože chce smyšlené hrozby z počítače odstranit, zakoupí falešný antivirus. Nachytat se je velmi snadné. Podvodníci používají pro falešné antiviry velmi podobné grafické prvky, názvy a označení jako komerční produkty,“ komentuje zprávu Filip Navrátil, zástupce společnosti Eset software.

Některé falešné antiviry (a jim podobné podvodné aplikace) však volí jiný přístup, otevírají si zadní vrátka pro další zneužití napadeného počítače. Program není nutné platit, útočníci chtějí, abyste si jej do systému přidali zcela zdarma. Na první pohled se nic špatného neděje, na pozadí se však podvodný program pokouší stahovat další malware. Je pak už jedno, jestli ve finále půjde o adware, spyware nebo klasický virus, díky popsané kombinaci podstrčení jako trojského koně a následnému číhání ve stylu downloaderu je možné cokoliv.

Jak ve své nedávné zprávě uvedla společnost ESET, staly se právě podvodné aplikace v říjnu nejrozšířenějším škodlivým kódem, který koloval mezi českými uživateli. Pro úpnost dodejme, že šlo o 16 % z celkového počtu zachycených hrozeb, konkrétně daná varianta nesla označení Win32/Kryptik. Oněch šestnáct procent podvodných aplikací v Česku není v evropském měřítku žádnou výjimkou, například Rakousko se může „pochlubit“ dokonce více než 26% dílem.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud někdy budete potřebovat zkontrolovat jeden soubor, je zbytečné instalovat antivir. Webová služba VirusTotal zvládne testování velkým množstvím enginů komerčních antivirů zdarma

Každý uživatel svého štěstí strůjcem

Falešné antiviry a další podvodné aplikace kopírují moderní trend, také ony se totiž snaží zaútočit na co největší skupinu uživatelů. Většina čtenářů Živě si určitě řekne, že není možné se nachytat, a když ano, tak je to blbost lidí, případně že kdo chce kam, pomozme mu tam. Ano, pokročilejší uživatelé u podobně jednoduchých útoků mají větší šanci rozpoznání podvodu (stejně jako u phishingu, e-mailových lákání hesel, podvržených URL apod.), ale právě na ně útočníci necílí. Hlavní lovnou jsou zde ti, kdo vědí, že internet je onen magický Seznam, který se zobrazí po poklepání na modré é na ploše. Pokud budete chtít vyhrát závodní duel, také si za soupeře nevyberete Jamese Buttona.

Obrana tedy na základní úrovni i zde spočívá v použití zdravého rozumu, případně doplněného o skutečný antivir, který dokáže podvodnou variantu detekovat. Důraz by však měl být kladen hlavně na onen zdarvý rozum, jelikož malware v systému nezvniká samovolně, uživatel jej vždy musí nějakou cestou sám pozvat. Připomíná to strašidelnou upírskou historku a tato paralela pokračuje i dále, jelikož pokud se už škodlivý kód v počítači usadí, je pro běžného uživatele těžké se jej zbavit.

Které hrozby z oblasti škodlivého kódu osobně považujete za největší pro běžného uživatele? Mohou i nezkušenému uživateli, který vše povolí a odsouhlasí, aby měl klid, pomoci antivirové programy? Jak svůj počítač zabezpečujete vy? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem!

Témata článku: Bezpečnost, Virus, Antivir, Falešná zpráva, Podobný vir, Podvržený soubor, Vyskakující okno, Falešný antivirus, Antiviry, Jednoduchý útok

41 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Kubíček 24. 11. 2009 16:40:21
    sry, ale jsi fakt lamer, protože antivirus potřebuješ, kolikrát vlezeš za...
  • jxjl 24. 11. 2009 15:47:55
    Řekl bych, že co se zabezpečení počítačů běžných uživatelů týče je hlavní...
  • Ondřej Bockschneider 24. 11. 2009 15:02:04
    Ale prosím vás.. malware se vám do počítače bez vašeho přičinění...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

** „Živý lék“ proti nespavosti předepisují lékaři z věhlasné Mayo Clinic ** Lidé, kteří sdílejí ložnici se psem, spí kvalitněji ** Studie však varuje: Neberte si psa do postele!

18.  9.  2017 | Jaroslav Petr | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky