Viry řádily loni více než kdykoli v minulosti

A experti se domnívají, že i v dalších letech bude situace stále horší.
Podle průzkumu firmy ICSA Labs byl loňský rok v řádění počítačových virů dosud nejhorší. Firma nezkoumala ani tak počet virů, jako jejich výskyt: dotazovala se u tří set velkých společností (jako „velká“ firma se počítala ta, která má přinejmenším 500 počítačů, alespoň dvě lokální sítě a alespoň dva pracovníky s mobilními počítači). Výsledná čísla jsou opravdu nemilá: na každých tisíc počítačů připadlo loni každý měsíc 113 úspěšných útoků virem (tj. 113 infikování). V celkovém součtu bylo podle výzkumu nakaženo skoro sedm set tisíc desktopů a 25 000 (!!) serverů.

Firma pořádá podobné výzkumy již sedmým rokem a loňský byl opět horší než kterýkoli předchozí. Většina virů se šířila elektronickou poštou (jak jinak), přičemž 80 % z nich měly na svědomí hromadné mailovací systémy (mass mailery).

Problém virových útoků a nákaz se nemá zlepšit ani v budoucnu. Přesto, že antiviry se stále zdokonalují a jsou schopny detekovat a odstranit stále větší procento virů (tj. jejich úspěšnost se průběžně stále zvyšuje), není to moc platné. Viry se objevují a šíří nesmírně rychle, dokáží zaplavit svět ze dne na den a to je rychlost, se kterou antivirové společnosti budou stěží držet krok. Dále, nekázeň uživatelů je věčná: otevírání příloh s neznámým původem a neznámého typu, stahování mailů i s přílohami s freemailů a jejich otevírání, zapínání maker – to jsou typické neduhy, u kterých se budou uživatelé chovat jako malé děti zřejmě do skonání světa. V devadesátých letech se viry šířily zejména přes pirátsky šířené hry a nepomohlo ani tisíceré varování; dnes se šíří přes e-maily s nadpisy „Ahoj! Mám pro tebe dobrou radu“, „Miluji tě“, nebo „Posílám ti fotky z minulé párty“. Zde je každá rada drahá, protože uživatel si po trpké zkušenosti možná zapamatuje, že nemá otevírat maily s nápisem „Miluji tě“ (čímž se možná připraví o milostné zážitky), zato ale hned druhý den chutě klikne na mail sdělující „Poslechni si tuto hudební ukázku“ nebo „Nová humorná tapeta do Windows – budeš se válet smíchy“.

Přesto ale jsou uvedená čísla – navíc, jestli se mají i v dalších letech zhoršovat – doslova katastrofická. Znamenají, že i ve velkých korporacích, které by měly být automaticky vybaveny špičkovými síťovými mailovými systémy a měly by mít centrálně zavedené a hlídané uživatelské zásady („user policies“), připadá na každý počítač více než jeden úspěšný virový útok s následky infekce počítače ročně. I když je rafinovanost tvůrců virů dobře známá, tato čísla se zdají být spíše důsledkem nedbalosti ze strany korporací, kde je rozdíl mezi tím, co by teoreticky mělo být nainstalováno, updatováno, zavedeno a používáno, a mezi skutečností – nepořádkem a ignorováním bezpečnostních praktik. Antivirové firmy tak mají i pro příští roky plné ruce práce, ale také se mohou těšit na pěkné příjmy: korporace budou zcela jistě provádět jak více dezinfekce, tak více prevence.

Diskuze (14) Další článek: Od pondělí je v Brně dostupný internet přes kabel

Témata článku: Windows, Minulost, Více, Antivirová firma, Mass, Řád, Velká korporace, Věčný problém, Dezinfekce, Mailer


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 152


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk