Virus s Billem Gatesem – VBS.Monopoly

Další internetový červ podobný Melisse se jmenuje VBS.Monopoly.
Další internetový červ podobný Melisse se jmenuje VBS.Monopoly (někde je uváděn pouze jako Monopoly). Šíří se přes e-mailového klienta MS Outlook. Od Melissy se liší tím, že není napsán v makrojazyce MS Office ale ve Visual Basic Scriptu (z toho vyplývá, že jej lze spustit pouze pod operačním systémem, který podporuje Visual Basic Script 4.0 nebo vyšší), přičemž většina kódu je zašifrována, aby se ztížila analýza.

Virus můžete dostat e-mailem jako přiložený soubor MONOPOLY.VBS. Pokud tento soubor spustíte, uloží do složky Temp obrázek MONOPOLY.JPG a dále dva soubory MONOPOLY.WSH a MONOPOLY.VBE. Soubor s příponou VBE obsahuje zašifrovaný VBScript a je spouštěn souborem WSH. Po spuštění se na monitoru zobrazí hláška: Bill Gates is guilty of monopoly. Here is the proof a následně obrázek s obličejem Billa Gatese uprostřed herního plánu hry Monopoly.

Dále si, podobně jako Melissa, "vytáhne" z vašeho adresáře Outlooku všechny adresy a rozešle na ně e-mail s předmětem Bill Gates joke, textem Bill Gates is guilty of monopoly. Here is the proof. :-) a samozřejmě nezapomene na přílohu MONOPOLY.VBS, kterou již znáte ze začátku našeho povídání.

Kromě toho pošle další mail na adresy monopoly@mixmail.com, monpooly@telebot.com, mooponly@ciudad.com.ar, mloponoy@usa.net a yloponom@gnwmail.com. V něm odešle všechna jména a adresy z vašeho Outlooku, UIN soubory z ICQ, jméno a název organizace, na něž jsou registrovány vaše Windows, síťové jméno počítače, informace o DVD regionu, telefonní kód země a města, jazyk a verzi Windows a název stránky, kterou máte nastavenou jako domácí v Internet Exploreru.

Po všech těchto zákeřných krocích zmodifikuje registry, kam přidá položku HKEY_LOCAL_MACHINE \Software\OUTLOOK.Monopoly s hodnotou True. Tím si "označí" počítač, aby jej "neinfikoval" znovu.

Odstranění viru
Pokud jste soubor MONOPOLY.VBS již spustili, není důvod virus odstraňovat, neboť nehrozí, že by se opět aktivoval. Jestliže jej přesto nechcete mít ve svém počítači, stačí jen najít a smazat soubory MONOPOLY.VBS, MONOPOLY.VBE a MONOPOLY.WSH. V každém případě ale upozorněte všechny osoby, na něž máte kontakt v MS Outlooku, na možnost, že jste jim poslali zavirovaný e-mail.

Vyhnout se rabování údajů ze svého počítače můžete velmi jednoduše: NIKDY nespouštějte ŽÁDNÝ soubor, který vám přijde e-mailem, ačkoli je jako odesílatel uveden někdo, koho znáte. Vždy si nejprve ověřte, zda si je dotyčný vědom toho, že vám něco poslal.

Váš názor Další článek: Zrušení spořiče obrazovky u čekání na přihlášení

Témata článku: Windows, Bill Gates, Monopol, Melissa, Monopoly, Visual Basic, Herní plán, Gates, Bill, Here


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 44

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky