Virus lásky: jak postihl Ameriku

Každý o něm věděl, ale kupodivu jenom menšina nalezla virus na svém počítači.
Virus ILOVEYOU se stal superhvězdou: v Americe tento pojem zná a dovede si pod ním cosi představit 92 % Američanů. Madonna a Bruce Willis určitě závidí; oni se tak snaží na obrazovce nebo za mikrofonem řadu let a teď je předstihne nějaký kus softwarového kódu během týdne.

Report dále uvádí, že 12 % Američanů bylo virem postiženo, tj. že byly infikovány přímo jejich počítače nebo počítače v jejich firmě; nemuseli tedy přijít přímo o svá data, ale byli virem nějak ovlivněni. To se nezdá jako velké procento, ale průzkum dále uvádí, že dnes 26% uživatelů používá Microsoft Outlook – tedy skoro každý druhý, kdo mohl být postižen, postižen byl.

Studie byla provedena náhodnými telefonickými dotazy na cca tisíc lidí, tedy ne na příliš velký statistický vzorek, prováděla ji mladá společnost Intersurvey, která existuje pouze pár měsíců.

Tak obrovská spontánní znalost viru, o kterém – stejně jako u nás – intenzivně referovala všechna média, má alespoň jeden obrovský přínos: podstatně zvýší povědomí o této problematice i u těch největších začátečníků, kteří zatím odmítali číst cokoli okolo počítačů, protože „je to odborné“ a „tomu oni nerozumějí“. Dokladem, že několikrát opakované věty ve všech médiích typu „neotvírejte přílohy, nevíte-li, co v nich je“, zabírají, je i velice malý úspěch viru NEWLOVE, po stránce účinku i metody, jakou skrývá jsou identitu, nesrovnatelně nebezpečnější a agresivnější variace na téma ILOVEYOU. Jednak už velmi dobře zafungovala zpravodajská obrana – informace v médiích byly mnohdy daleko dříve než vir dorazil na stoly uživatelů – a hlavně, obezřetnost se nesmírně zvýšila, na mnohem nevinněji se tvářící přílohy klikl podstatně menší počet uživatelů. Vyhráno samozřejmě není – za pár měsíců lidé zapomenou, že někdy takové viry existovaly a další, ještě rafinované mutaci podlehnou podobně intenzivně jako viru lásky.

Diskuze (2) Další článek: Týden: Ať žijí monopoly, Láska se mění

Témata článku: Microsoft, Bruce Willis, Madonna, Mladý měsíc, Velký stát, Jak, Malý úspěch


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5