Každý o něm věděl, ale kupodivu jenom menšina nalezla virus na svém počítači.
Virus ILOVEYOU se stal superhvězdou: v Americe tento pojem zná a dovede si pod ním cosi představit 92 % Američanů. Madonna a Bruce Willis určitě závidí; oni se tak snaží na obrazovce nebo za mikrofonem řadu let a teď je předstihne nějaký kus softwarového kódu během týdne.
Report dále uvádí, že 12 % Američanů bylo virem postiženo, tj. že byly infikovány přímo jejich počítače nebo počítače v jejich firmě; nemuseli tedy přijít přímo o svá data, ale byli virem nějak ovlivněni. To se nezdá jako velké procento, ale průzkum dále uvádí, že dnes 26% uživatelů používá Microsoft Outlook – tedy skoro každý druhý, kdo mohl být postižen, postižen byl.
Studie byla provedena náhodnými telefonickými dotazy na cca tisíc lidí, tedy ne na příliš velký statistický vzorek, prováděla ji mladá společnost Intersurvey, která existuje pouze pár měsíců.
Tak obrovská spontánní znalost viru, o kterém – stejně jako u nás – intenzivně referovala všechna média, má alespoň jeden obrovský přínos: podstatně zvýší povědomí o této problematice i u těch největších začátečníků, kteří zatím odmítali číst cokoli okolo počítačů, protože „je to odborné“ a „tomu oni nerozumějí“. Dokladem, že několikrát opakované věty ve všech médiích typu „neotvírejte přílohy, nevíte-li, co v nich je“, zabírají, je i velice malý úspěch viru NEWLOVE, po stránce účinku i metody, jakou skrývá jsou identitu, nesrovnatelně nebezpečnější a agresivnější variace na téma ILOVEYOU. Jednak už velmi dobře zafungovala zpravodajská obrana – informace v médiích byly mnohdy daleko dříve než vir dorazil na stoly uživatelů – a hlavně, obezřetnost se nesmírně zvýšila, na mnohem nevinněji se tvářící přílohy klikl podstatně menší počet uživatelů. Vyhráno samozřejmě není – za pár měsíců lidé zapomenou, že někdy takové viry existovaly a další, ještě rafinované mutaci podlehnou podobně intenzivně jako viru lásky.