Bezpečnost

Virus ILOVEYOU řádil před dvaceti lety. Způsobil tehdy globální počítačovou pandemii

Virus ILOVEYOU řádil před dvaceti lety. Způsobil tehdy globální počítačovou pandemii

Dnes celý svět blázní kvůli rozšíření koronaviru, ale před dvaceti lety způsobil paniku vir jiný - počítačový vir ILOVEYOU. Vypuštěn byl podle zpětného pátrání 2. května 2000, poprvé byl odhalen 4. května na Filipínách a následovala „pandemie“ po celém světě. 

Virus se šířil prostřednictvím internetu a napadal výhradně počítače s Windows. Princip šíření byl triviální a dnes už nikoho nepřekvapí - bylo nutné spustit přílohu z infikovaného e-mailu. E-mail měl předmět ILOVEYOU (odtud tedy název viru) a obsahoval přílohu LOVE-LETTER-FOR-YOU.TXT.vbs, což na první pohled vzbuzovalo, že se jedná o textový soubor s milostným dopisem, ovšem pozornému uživateli neušlo, že se jedná o skript v jazyce VBScript.

Virus po pár dnech začal mutovat. Podívejte se, jak jsme o nové mutaci psali na Živě v roce 2000

Virus následně vybral adresy z poštovního klienta Microsoft Outlook, který byl v té době něco jako synonymum e-mailu a používala ho většina uživatelů počítačů, a na všechny adresy se následně sám rozeslal. 

Kromě funkce šíření měl vir také „monetizační část“, v rámci které se program snažil v počítačích hledat čísla kreditních karet a zjištění informace následně posílal zpět útočníkovi. A nechyběla ani „destrukční část“, která modifikovala či odstraňovala soubory a například dokumenty a obrázky nahrazovala dalšími škodlivými skripty. 

Filipínští autoři viru byli později vypátráni a souzeni. Podle renomovaných odhadů virus napadl 10 % počítačů připojených k internetu a způsobil škody za 5,5 až 8,7 miliardy dolarů. 

Diskuze (11) Další článek: Nová metoda bezdrátového přenosu elektřiny umožní nabíjení elektromobilů za jízdy

Témata článku: Windows, Internet, Bezpečnost, Antivirus, E-mail, Microsoft Outlook, Skript, Počítač, Příloha, Filipíny, ILOVEYOU, Pandemie, Virus, Halle