Opticke vlakno bez skla a sklari nebudou mit co zrat.
rozhodně je to technologie zajímavá. zřejmě bude ale problém s přenosem (na zemi) na delší vzdálenosti, bo to bude asi vždy na "přímou viditelnost" - tedy přes oceán asi nee (to by ale mohly vyřešit nějaké satelitní "zrcadla"). Spíš mě zajímá to využití ve vesmítu - kde není vzduch?
Teď k tomu ještě vymyslet způsob jak tento "datový přenos" nebude způsobovat vytvoření virtuálního optického vlákna (ovšem zcela reálné díry) v prolétajícím ptactvu a nebo aby ten ptáček nerušil přenos dat, a může to do výroby.
Inu, když ptáčka nesejme zelená větrná elektrárna, sejme ho laser 😉
Ale hlavně budeš muset monitorovat (asi radarem?) jestli se ti do tvého tunelu neřítí letadlo, které by kvůli tomu mohlo spadnout (poslední dobou velmi populární téma)...
Teda takovou snůžku nesmyslů, pavědeckých dohadů, pokroucených a nepochopených detailů už jsem dlouho nečetl. Autor se opět překonal; jen je škoda, že se překonává vždy v tom nesprávném směru🙁
* Javůrek *
Moc tomu nerozumím, upřímně se ptám. Mám lasery, který vytváří tunel, abych uvnitř něho mohl dalším laserem poslat signál. Na co mi ten tunel vlastně je, když evidentně musím mít laser dost silný/schopný vytvořit tunel po celé trase - tj. nemohu prostě signál poslat tímto laserem bez tunelu, jako se to dělá normálně?V článku se píše, že se výrazně snížil šum signálu, tak na tom asi něco bude, že ano? :)
Názor byl 1× upraven, naposled 26. 7. 2014 17:06
To, ze mas laser dost silny aby dorazil z miesta A do miesta B este neznamena, ze do miesta B dorazi v dostatocnej kvalite aby prenasal informacie. Tunel podla mna nezarucuje, ze ti signal dorazi ale zarucuje ze dorazi v lepsej kvalite.Svtelo z hviez dorazi bez problemu az na zem a mozes ho v noci volnym okom pozorovat. Ako si si uz urcite vsimol, tak pri pozorovani hviezdy sa zda, ze hviezdy "blikaju"/menia intenzitu ziarenia. To robi atmosfera a presne tento efekt ma asi tunel eliminovat.
Očividně to funguje polsně, což by asi nebyl problém nastřádat energii a uvolnit ji v pulsu, pulsech. Vytvořit kontinuální tok o vysoké konstatní energii už asi problém bude.
Zajímavá technologie, ale vy si prostě neodpustíte přidat do článku vždycky trošku vlastních bulvárních spekulací, které jsou navíc chybné. Jak chcete s viditelným zářením udělat "dokonale přesné snímky třeba s rozlišením na jednotlivé atomy"? I když půjdete až k rentgenovému záření, bude se vlnová délka pohybovat minimálně o 1 řád nad velikostí většiny atomů! Ledaže bychom si postavili gama-laser nebo na to připojili rovnou elektronový mikroskop.
Kdybi si ty bulvární plky odpustili, zabijou tím několik much jednou ranou:1) Nebudou vypadat jak idioti.2) Článek bude rychleji napsaný. Kratší, ale čtivější, věcný, přesnější. Člověk si z něj něco vezme, odkáže druhým.3) Článek bude působit seriózněji => vyšší návštěvnost.4) Do diskuzí bude psát jenom ten, kdo tomu má opravdu co říct.5) atd. atd. atd.Bulvární s*anec se zapomene, šířit se nebude, pofluše se a nic nevydělá. Jsou to inteligenti ti redaktoři.
Karel zase perli....."Navíc natahování optického kabelu na jinou je poněkud...řekněme problematické"na jinou co???"voptimální index lomu světla uvnitř odráží vyslané světlo až k druhé konci vlákna"-> voptimalni -> druhe konciTeda teda, dve hrubky v jedne vete, to uz je k zamysleni...Nehlede na to, ze na vetsi vzdalenosti budou mit ty pulzni lasery uplne stejny problem jako ten puvodni signalovy. Proste se budou se vzdalenosti rozptylovat o molekuly a tudiz asi nevytvori optimalni tvar. A to nemluvim o vlivu vetru a termiky. Na tu jednu milisekundu vytvoreny tunel je proste k prdu, to radsi poslat normalne signal se ztratou i za cenu opakovani...
Názor byl 1× upraven, naposled 26. 7. 2014 09:23
asi ste mali na mysli "voptimalni tvar"... ale z kontextu som pochopil.
VOPTIMALNI? 😀
Já teda nevim, ale tahle technologie řeší problém při průchodu vzduchem.Jak to ale sakra souvisí s meziplanetárním prostorem? Tak to by mě teda zajímalo.
Názor byl 1× upraven, naposled 26. 7. 2014 00:40
Netuším, ale položil bych si otázku : "Je ve vesmíru vakuum?" Každý asi ví, že asi těžko. Nicméně je pravdou, že tak jako tak tam budou podmínky zcela jiné, než na Zemi. To ovšem neznamená, že by současný vývoj nakonec nešlo přiohnout.Ve výsledku není na teorii o laseru krzevá vesmír nic tak špatného.Zdar Max
Třeba tak, že nakonec je potřeba signál dopravit na povrch planety obklopené atmosférou? Ale stejně tomu moc nevěřím, to že to dokázali na pár metrech neříká nic o tom, jak se to bude chovat u stovek kilometrů a kolik energie to spotřebuje. Aby to třeba nezlikvidovalo všechno, co se dostane do dráhy laseru.
Holt zas autor někde opsal něco, čemu nejen nerozumí, ale ani se nad tím nezkusil trochu zamyslet :(Zvukové vlny ve vesmíru, hmm...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.