Problém zkracování a zkvalitňování vývojového cyklu, odhalování chyb v konstrukci před výrobou prvního prototypu řeší zavedení technologií virtuálního prototypu. Mezi tyto technologie patří i nový produkt SPI-VBend od německé firmy SPI.
K nejdiskutovanějším tématům ve strojírenské konstrukci a vývoji patří v současné době otázka zkracování a zkvalitňování vývojového cyklu, odhalování chyb v konstrukci před výrobou prvního prototypu.
K nejdiskutovanějším tématům ve strojírenské konstrukci a vývoji patří v současné době otázka zkracování a zkvalitňování vývojového cyklu, odhalování chyb v konstrukci před výrobou prvního prototypu a především pak snížení celkových nákladů na vývoj. Řešení těchto problémů existuje v zavedení technologií virtuálního prototypu.
Mezi tyto technologie patří i nový produkt SPI-VBend od německé firmy SPI. Společnost SPI je především známa svými aplikacemi pro AutoCAD a Mechanical Desktop, které umožňují velmi rychle vymodelovat 3D plechové díly a k nim pak vytvářet rozviny. Plechovými díly se zabývá i nový program SPI-VBend, jehož beta verze byla předvedena na letošním CeBITu. SPI-VBend umožňuje 3D simulaci ohýbání, a to v reálném čase.
Pomocí tohoto programu nalezne konstruktér odpovědi na otázky:
- Jsou navrhnuté nástroje správné?
- V jakém pořadí je potřeba provádět ohyby?
- Nedojde během ohýbání ke kolizi mezi strojem a výrobkem?
- Jaký bude výrobní čas?
- Doposud byla k nalezení odpovědí potřeba nejen velká představivost a zkušenost konstruktéra a technologa, ale především pak testování a značné zkoušení.
SPI-VBend obsahuje optimalizační modul pro výběr nástrojů, optimalizaci jejich nastavení – délku nástroje a jeho umístění. Během simulace je generován ISO kód, pomocí kterého lze vyšetřovat jak kolize, tak i manipulaci s výrobkem. To bylo doposud možné pouze při fyzickém testování na stroji. Použitím SPI-VBend lze zredukovat strojní čas na minimum při dosažení nejvyšší kvality.
Stručná charakteristika:flexibilní generování postupného tváření
simulace ohybu v reálném časedetekce kolize během ohýbáníkonverze výkresů DXFdefinice nástrojů pomocí DXFdatabáze nástrojůspeciální operace – lem, ohyb s velkým rádiusemautomatické nebo manuální umístění osy ohybuautomatické nastavení nástrojů – typ, umístěnívýpočet strojního časueditor ISO kóduvýstup ISO kódu pro postprocesor