Google | Mapy | Google Earth

Virtuální glóbus Google Earth slaví 15 let patnácti inspirativními příběhy

Aplikace Google Earth má za sebou dlouhou a bouřlivou historii – i když zdaleka ne tak dlouhou, jako planeta, kterou zobrazuje. Virtuální glóbus byl spuštěn 28. června 2005, nicméně Google si na jeho patnácté narozeniny vzpomněl na blogu s bezmála dvoutýdenním zpožděním.

Dosažení půlkulatého výročí je důvodem k malému ohlédnutí. Vše začalo v roce 2004, kdy Google koupil malou společnost Keyhole, která stála za produktem s názvem EarthViewer. Ten licencovala zejména televizním stanicím (například CNN), jež ho využívaly k zobrazování geografických informací. Používala ho také americká zpravodajská služba CIA.

Virtuální Země

Přibližně rok po akvizici vydal Google aplikaci Earth – bezplatný software, zobrazující 3D vizualizaci celé planety. Postupně do ní implementoval další funkce ze svých Map – například plánování trasy či zobrazení budov ve trojrozměrné projekci.

Aplikace byla a stále je revolučním nástrojem, který umožňuje uživatelům snadno prozkoumat naši planetu, prohlížet ji z vesmíru jako kosmonaut, nebo se ponořit do bližšího pohledu. Google tvrdí, že Earth je největším veřejně přístupným úložištěm geografických snímků na světě, které kombinuje fotografie, satelitní snímky, 3D topografii, geografická data a zobrazení ulic.

„Google Earth je mnohem víc než trojrozměrný digitální glóbus. Základní technologie demokratizovala tvorbu map, což umožnilo komukoli lépe porozumět našemu světu a podniknout kroky k provedení pozitivní změny.“ uvádí se v příspěvku.

Inspirativní Google Earth

Během patnácti let byla vydána celá řada aktualizací, jež dále rozšiřovaly funkčnost virtuálního glóbusu. K nejnovějším přírůstkům patří například zobrazení hvězd a nové, vylepšené vyhledávání. Google Earth je v současnosti dostupná zdarma ve verzi pro webový prohlížeč, jako aplikace pro Android, iOS a počítače.

Na oslavu patnáctiletého výročí zveřejnil Google příspěvek s patnácti inspirativními příběhy, které ukazují, jak Google Earth mění svět, jež zobrazuje. Aplikace pomohla při katastrofách (např. po hurikánu Katrina v roce 2005), ve vzdělávání, ochraně přírody, a dokonce přispěla k rodinnému setkání po desetiletích odloučení.

„Velmi děkujeme všem za to, že s námi jdete po této cestě. Doufáme, že aplikace Google Earth bude i nadále inspirovat zvědavost a přinutí nás hlouběji se starat o naši krásnou planetu a všechny, kteří zde žijí. Těšíme se, až uvidíme, co přinese dalších 15 let!“ zakončuje Google.

Diskuze (2) Další článek: Týden Živě: 12 let s Androidem, souboj balónu s družicí a svítící jednorožec

Témata článku: Google, Země, Android, iOS, Mapy Google, Mapy, Google Earth, CIA, Glóbus, Inspirativní příběh, CNN, Příběh, EarthViewer, Aplikace, Keyhole, Zobrazení, Earth, Mapa, Hurikán Katrina, Planeta


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11