Google | Mapy | Google Earth

Virtuální glóbus Google Earth slaví 15 let patnácti inspirativními příběhy

Aplikace Google Earth má za sebou dlouhou a bouřlivou historii – i když zdaleka ne tak dlouhou, jako planeta, kterou zobrazuje. Virtuální glóbus byl spuštěn 28. června 2005, nicméně Google si na jeho patnácté narozeniny vzpomněl na blogu s bezmála dvoutýdenním zpožděním.

Dosažení půlkulatého výročí je důvodem k malému ohlédnutí. Vše začalo v roce 2004, kdy Google koupil malou společnost Keyhole, která stála za produktem s názvem EarthViewer. Ten licencovala zejména televizním stanicím (například CNN), jež ho využívaly k zobrazování geografických informací. Používala ho také americká zpravodajská služba CIA.

Virtuální Země

Přibližně rok po akvizici vydal Google aplikaci Earth – bezplatný software, zobrazující 3D vizualizaci celé planety. Postupně do ní implementoval další funkce ze svých Map – například plánování trasy či zobrazení budov ve trojrozměrné projekci.

Aplikace byla a stále je revolučním nástrojem, který umožňuje uživatelům snadno prozkoumat naši planetu, prohlížet ji z vesmíru jako kosmonaut, nebo se ponořit do bližšího pohledu. Google tvrdí, že Earth je největším veřejně přístupným úložištěm geografických snímků na světě, které kombinuje fotografie, satelitní snímky, 3D topografii, geografická data a zobrazení ulic.

„Google Earth je mnohem víc než trojrozměrný digitální glóbus. Základní technologie demokratizovala tvorbu map, což umožnilo komukoli lépe porozumět našemu světu a podniknout kroky k provedení pozitivní změny.“ uvádí se v příspěvku.

Inspirativní Google Earth

Během patnácti let byla vydána celá řada aktualizací, jež dále rozšiřovaly funkčnost virtuálního glóbusu. K nejnovějším přírůstkům patří například zobrazení hvězd a nové, vylepšené vyhledávání. Google Earth je v současnosti dostupná zdarma ve verzi pro webový prohlížeč, jako aplikace pro Android, iOS a počítače.

Na oslavu patnáctiletého výročí zveřejnil Google příspěvek s patnácti inspirativními příběhy, které ukazují, jak Google Earth mění svět, jež zobrazuje. Aplikace pomohla při katastrofách (např. po hurikánu Katrina v roce 2005), ve vzdělávání, ochraně přírody, a dokonce přispěla k rodinnému setkání po desetiletích odloučení.

„Velmi děkujeme všem za to, že s námi jdete po této cestě. Doufáme, že aplikace Google Earth bude i nadále inspirovat zvědavost a přinutí nás hlouběji se starat o naši krásnou planetu a všechny, kteří zde žijí. Těšíme se, až uvidíme, co přinese dalších 15 let!“ zakončuje Google.

Diskuze (2) Další článek: Týden Živě: 12 let s Androidem, souboj balónu s družicí a svítící jednorožec

Témata článku: Google, Země, Android, Mapy Google, iOS, Mapy, CIA, Google Earth, Inspirativní příběh, EarthViewer, INS, Keyhole, Zobrazení, Hurikán Katrina, Příběh, Glóbus, Aplikace, Mapa, CNN, Planeta, Earth, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak dobře vybrat monitor. Neztraťte se v parametrech a nepřehánějte to s velikostí

Jak dobře vybrat monitor. Neztraťte se v parametrech a nepřehánějte to s velikostí

Potřebujete monitor k notebooku, k velkému počítači, na hry nebo práci s přesnými barvami? Pomůžeme vám se správně rozhodnout.

Tomáš Holčík
Jak vybratMonitory
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět