Virtuální cesty po zeměkouli

Dlouhé zimní večery jsou jako stvořené pro plánování dobrodružných letních cest a snění o tropických rájích a dechberoucích vysokohorských scenériích. Ať již patříte mezi přímořské povaleče nebo dobrodruhy, polykající kilometry cest jako lentilky, vyzkoušejte nejlepší z internetových geografických aplikací.
Virtuální cesty po zeměkouli

Všechny geografické internetové aplikace se dají rozdělit na dvě velké skupiny. Tou první jsou klasické webové mapy, které objevíte na téměř všech velkých portálech a vyhledávačích. Do druhé spadají oba nejznámější geografické programy Google Earth a World Wind. Jedná se totiž o klientský software – programy si tedy stáhnete z internetu, klasickým způsobem nainstalujete, a ty si potom ze sítě sítí pouze stahují potřebná obrazová data.

Je jasné, že kvalitní atlas i sebelepší geografický program jen těžko nahradí, nadto mapy jsou velmi ceněným a mnohdy drahým obchodním artiklem, který jejich výrobci určitě nebudou chtít zdarma komukoli poskytnout na internetu. Virtuální atlasy však na celé čáře vítězí svými vizualizacemi a fantastickými skutečnými pohledy na města a krajinu.

Tyto aplikace však mají i další drobnou nevýhodu, která plyne z jejich země původu. Všechny známé mapové programy totiž samozřejmě vznikají v USA (pomineme-li regionální mapy – například na vyhledávačích Centrum nebo Seznam), které jsou také nejlépe zmapovány. V praxi to potom vypadá tak, že se můžete vydat na nádherný virtuální výlet na Grand Canyon, nebo na procházku po bulvárech Las Vegas, avšak skály v Negevské poušti nebo kláštery v Barmě si příliš neprohlédnete.

Virtuální země od Microsoftu

V naší cestě virtuálními atlasy začneme na webu, a to rovnou u Microsoftu, který do své aplikace Virtual Earth přidal zajímavé nové funkce a přejmenoval ji. Microsoft totiž Virtual Earth zahrnul do webového balíku, který propojuje slovíčko „live“, a tak tu máme zajímavou mapovou aplikaci Windows Live Local. Ponechme stranou úvahy o razantním vývoji služeb Windows Live jako odpovědi Microsoftu na stále populárnější aplikace Googlu a podívejme se, co zajímavého nám Microsoft uvařil.

Na první pohled upoutá přepracované uživatelské rozhraní – je jednoduché, intuitivní s elegantními poloprůhlednými okny. Přibyla zajímavá funkce Birds’s Eye Images tedy pohledy z ptačí perspektivy – ty jsou bohužel zatím dostupné pouze v několika městech USA. Na libovolné místo mapy můžete také přidávat svůj vlastní krátký popisek, který je možné uveřejnit na blogu (bohužel pouze na MSN Spaces) případně zaslat komukoli e-mailem. (pošle se přímo odkaz na local.live.com). Spíše neužitečnou zajímavostí je lokalizace uživatele podle jeho IP adresy.

Microsoft zkrátka udělal na své mapové aplikaci pěkný kus práce. Bohužel českému uživateli poslouží Windows Live Local snad pouze jako jednoduchý autoatlas. Plánovač trasy funguje pouze v USA a v Evropě se zobrazí jen dálnice a hlavní silnice. Pro rámcový plán cesty po Evropských státech to však může stačit.

Vítr ze satelitů NASA

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) stojí za vývojem pozoruhodného programu World Wind, který vám umožní vidět naši planetu podobně, jak ji vidí kosmonauti z oběžné dráhy, případně meteorologické a vědecké satelity. Jak již bylo řečeno je to klientská aplikace, nevyhnete se proto stahování asi 50MB souboru a jeho instalaci na pevný disk.

Na rozdíl od Windows Live Local a programu Google Earth není World Wind zaměřen tolik prakticky. Nenajdete tu plánovač trasy nebo třeba lokalizaci bank, divadel a obchodů, zato si na své přijdou všichni nadšenci do geografie, biologie nebo meteorologie.

Program World Wind je nepoměrně složitější. K dispozici máte mnoho různých pohledů v pravých i nepravých barvách – mimo jiné ze satelitu LandSat 7 s rozlišením 15 metrů na pixel, které byly nasnímány v letech 1999 až 2003. Zobrazit si však můžete i snímky z projektu USGS, které mají rozlišení ještě vyšší, byť jsou omezeny pouze na USA. Samozřejmě můžete pracovat i s řadou dalších funkcí – zajímavá a unikátní jsou různá 3D zobrazení, nebo třeba snímky hurikánů.

Při práci s World Windem se ale pořádně zapotí váš počítač. Je nutné mít rychlé připojení k internetu, protože program velmi intenzivně stahuje zobrazovaná data ze serveru NASA. Také musíte počítat s nároky na místo na pevném disku, World Wind si časem ukrojí i více než jeden GB. Pořádně se zapotí také váš procesor o náročnosti na operační paměť ani nemluvě. Zajímavý výtvor NASA zkrátka není tak úplně pro každého, tomu odpovídá i složitost jeho ovládání. V každém případě doporučujeme navštívit stránky s manuálem a často kladené dotazy na internetu.

Země podle Googlu

Naši cestu geografickými aplikacemi záměrně zakončíme u nejznámějšího programu Google Earth. Ten spatřil světlo světa již před několika měsíci a od té doby prošel mnoha zdokonaleními. Google se také stále snaží do něj přidávat podrobnější a podrobnější mapy – například Praha jej již zobrazena velmi pěkně a podrobně, Brno nedávno dostalo také detailní mapy ulic.

V nejnovější verzi bylo přidáno dokonce jednoduché 3D zobrazení. To se však týká pouze největších měst a několika dalších míst v USA. Celé Spojené státy jsou samozřejmě i v Google Earthu zobrazeny nejpodrobněji.

Trochu problematické je zde vyhledávání, proto pro zobrazení nejzajímavějších míst na zemi doporučujeme využít server The Earth Explorer. Tady najdete podrobný rozcestník k odkazům na různé světové památky a zajímavá místa: Například Egyptské pyramidy nebo tajemné místo pitvy mimozemšťana – Area 51.

Dočkáme se Prahy a Brna ve 3D?

Český uživatel samozřejmě tyto aplikace pro řešení praktických problémů nejspíš nevyužije. Ostatně pro plánování tras a vyhledávání jsou zde kvalitní služby všech českých portálů. Stížnosti, že Google Earth a jemu podobné aplikace jsou příliš „amerikocentrické“ rozhodně nejsou na místě. Je totiž důležité se na ně dívat nikoli z úhlu „co všechno chybí“ nýbrž „co nám tyto aplikace mohou časem nabídnout“. Vezmeme-li v úvahu jejich rychlý vývoj, máme se rozhodně na co těšit.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 24/05.

Diskuze (2) Další článek: První počítačový virus oslavil 20. narozeniny

Témata článku: Google, Země, Meteorologie, Cesta, Oběžná dráha, Nejzajímavější program, Birds, Různá místa, Wind, Google Images, Klientská aplikace, Velká náročnost, World, Zajímavé místo, Velký port, Virtuální, Atlas software, Earth, Virtual, Pyramid, Zajímavá funkce, Jednoduchá cesta, Canyon, První satelit, Grand Canyon


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky