Virtualizace: Nákup serveru patří do starého železa

12. května 2009
BSA: V Česku ubylo pirátského softwaru
Společnost Master Internet shrnuje přínosy virtualizace s praktickými příklady jejího využití.
Virtualizace: Nákup serveru patří do starého železa

Znáte to nazpaměť – přizpůsobivá konfigurace, plné využití prostředků, vysoká dostupnost, možnosti zálohování a obnovy, bezproblémová migrace, rychlé zřízení služby, atd. atp. Obecné výhody virtualizovaných serverů dnes málokoho překvapí. Slýcháme o nich pravidelně ze všech stran. Máte ale skutečnou představu o tom, jak by virtualizace mohla usnadnit vaše podnikání? Díky tomu, že tento fenomén už nějakou dobu hýbe světem IT, jsou zde možnosti čerpání inspirace z konkrétních projektů. Tento článek stručně popisuje reálné případy optimalizace serverových řešení s nasazením virtualizace od serverhostingové společnosti Master Internet, s.r.o.

PROJEKT 1 – Webové stránky

Zákazník má šest začínajících webových projektů, které doposud provozoval na vlastním domácím serveru. Vedle základních technologií jako je web server s PHP a MySQL využívá také frameworky na vývoj webových aplikací (Django a Ruby on Rails), jejichž provoz není možné zajistit obyčejným webhostingem. Zároveň je pravděpodobné, že zde postupně porostou nároky na hardwarové prostředky. Základním požadavkem zákazníka byl přechod na spolehlivé profesionální řešení při zachování minimálních nákladů.

Specifické požadavkyŘešeníPřínosy po nasazení
- minimum 512 MB RAM
- prozatím 15 GB HDD
- základní výkon CPU
- pronájem virtuálního serveru
VPS STARTER s rozšířenou
operační pamětí
- vlastní server v profesionálních podmínkách
- možnost postupného navyšování dle potřeby
- cena odpovídající nákladům na elektrickou energii
  potřebnou pro provoz v domácích podmínkách

PROJEKT 2 - Enterprise Resource Planning (ERP)

Logistická a přepravní společnost používá systém Compiere ERP, který běžel na pronajaté serverové farmě sestávající z databázového serveru, HTTP serveru a backup serveru. Firma potřebovala redukovat náklady na provoz a zajistit vysokou dostupnost služby.

Specifické požadavkyŘešeníPřínosy po nasazení
- DB server s Compiere ERP
- max. 12 tisíc dotazů / hod.
- garance vysoké dostupnosti
- 2x VPS MASTER (Oracle XE)
- 2x VPS MEDIUM (http server)
- 50 GB prostoru pro zálohy
- 40% úspora nákladů na pronájmu serverů
- každý z produkčních serverů má svou adekvátní
  náhradu v záložním VPS stejné konfigurace
- SLA garance dostupnosti služby 99,95%
- nezávazný testovací provoz 1 měsíc

PROJEKT 3 – Farma update serverů

Antivirová společnost využívá vlastní homogenní cluster dedikovaných update serverů se softwarovou infrastrukturou, která specifickým způsobem pracuje s pevně danými serverovými konfiguracemi. Samostatným prvkem systému je výkonný load balancer, který rozděluje práci mezi jednotlivé servery podle lokality klientů. Firma čelila strmému nárůstu serverů a tím nákladům na hardware, elektrickou energii a pracovní síly techniků a administrátorů.

Specifické požadavkyŘešeníPřínosy po nasazení
- 68 serverů konfigurace
  256MB RAM, 305 GB HDD
- měsíční datové přenosy
 do zahraničí 30 TB
- 68 odpovídajících VPS
- administrace Master Internet
- použití stávajícího load
  balanceru CISCO ACE module
- odpadají problémy se správou serverů
- bezproblémové a levné navyšování počtu serverů
- 30% úspora nákladů na provoz celého systému

Závěrem

Uvedené příklady zcela konkrétně ilustrují potenciál virtualizace, dnes již trendu, který se chladnokrevně mstí jeho někdejším odpůrcům. Virtualizace jistě není všelékem a ideálním řešením pro všechny projekty. Nicméně, prognózy ze současného vývoje mluví jasně. Za několik málo let bude většina provozovaných serverů virtuálních, klasické dedikované servery se stanou spíše exkluzivní variantou serverhostingu a s trochou nadsázky budeme říkat, že nákup vlastního hardware patří do starého železa.

O společnosti Master Internet, s.r.o.

Klepněte pro větší obrázekMaster Internet (www.master.cz) poskytuje na českém trhu internetovou konektivitu, okruhy, hostingové, housingové a další internetové služby od roku 1996. Je stabilním provozovatelem moderních datacenter v Praze a Brně a disponuje celorepublikovou sítí s vlastním autonomním systémem. Síť má nativní podporou protokolu IPv6, mechanismus MPLS a je redundantně připojena k více tranzitním internetovým poskytovatelům. Firma se soustředí na dedikované a virtuální servery, housing zákaznických technologií a pronájem rackových skříní. Master Internet rovněž navrhuje optimalizaci serverových projektů, distribuované systémy geografické zálohy dat nebo clusterová řešení s vysokou dostupností.

Další článek: BSA: V Česku ubylo pirátského softwaru

Témata článku: Specifický způsob, Výkonné železo, Nákup, Přepravní společnost, Mozila, Nativní přenos, Obyčejný zákazník, Profesionální nasazení, Master, Virtualizace, Bezproblémové řešení, Autonomní provoz, Clip, Postupné navyšování, Virtual, Autonomní systém, Origin, Farm, Django


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč